meillä (varsinkin näin flunssakautena) on todellinen ongelma työntekijöiden saikut! olen ravintola-alalla töissä ja siellähän on pakko melkein jokainen työntekijä korvata jos tulee saikkuja. muuten ei paikka pysy pystyssä eikä homma toimi.
ongelma siis on se, että niitä saikkuja ei saada korvattua eli kukaan ei halua tulla töihin! onko teillä muilla tälläistä ongelmaa työntekijöiden kanssa? ja miten olette ongelman ratkaisseet, eli miten saada työntekijät töihin? :)
miten saada työntekijöitä ylitöihin?
9
1540
Vastaukset
- possila
7 työntekijää 1 extratyöntekijä
7 tekee normia duunia, yks harjaa mattoja kun ei ole muuta tekemistä kaikkien ollessa työssä.
1-2 poistuu sairaslomalle, maton harjaaja on enemmän kuin iloinen saadessaan tehdä lisää työtä.
Problem solved, halpa sekä toimiva.- risto
entäs jos ei ole varaa palkata ylimääräistä työntekijää "harjaamaan mattoja"?
- Alalla
risto kirjoitti:
entäs jos ei ole varaa palkata ylimääräistä työntekijää "harjaamaan mattoja"?
Jos kerran ei saikkuja tekemään saa ketään niin eihän siinä pakottaakaan voi ylimääräisiin hommiin. Saikkuja kuitenkin tulee pakosti jokaiselle jos nyt ei ihan terästä vastustuskyky ole. Se on sitten aika pattitilanne kokonaisuutena, joko kituuttaa entisellä työvoimalla tai sijoittaa esim. yhteen "saikunhoitajaan" tavalla tai toisella ulkopuolelta. Siihenkin tietysti on monta mahdollisuutta ja pääasia vain se että olisi joku takavarmistajana ettei ihan tyhjänpäällä sitten olla jos liikaa väkeä sairastuu.
Kuvailemassasi jutussa nyt tosiaan ei paljon vaihtoehtoja ole eli joko tilanne jatkuu entisellään tai sitten järjestät varmistuksen jotenkin. Sama se oli omassakin paikassa kun tuli pitkiä vanhemmasta iästäkin johtuvia sairaslomia plus nuoremman väen tilapäisiä. Ei siinä auttanut muu, vaikka varaa ei olisi tuollakaan ollut aluksi, kuin että paikkaajia oli pakko taustalle muutama hommata.
Tuolla hoidettiin niin että kun oltiin hyvissä väleissä toisen paikan kanssa ja siellä oli nuorehkoja työntekijöitä joilla oli opiskelujen ym. ohessa hiukkasen vähänlaisesti vuoroja, niin heidät otettiin "rinkiin" mukaan. Eli kaikki olivat tyytyväisiä koska lähes joka viikko oli joku pois joka tarvi paikkaajan, eli itse saimme nopeasti henkilön taloon ja itsekin saivat lisää työtä. Meiltä sitten vastaavasti joskus joku meni toiseen paikkaan jos tarvitsi ja sellainen tilanne oli että resurssit sallivat.
Elikkäs eipä siinä oikein muuta voi kuin haistella vain eri mahdollisuudet ja valita "pienin paha".
- duunari
meillä on sama ongelma. jonkin aika sitten meidän firmassa vähennettiin työntekijöiden määrää vuoroissa todella roimasti kustannussyistä. ja se kyllä näkyi..kauhea kiire kaikilla koko ajan ja pinna kireällä jokaisella (vaikka kukaan ei edes ollut saikulla). kaiken lisäksi pomot vielä painostivat olemaan nopeampia ja venymään, koska tilanne nyt vain on tälläinen ja meidän on vaan selvittävä tällä henkilökunnalla... tästä syystä minä en ainakaan jää ylitöihin enkä tule paikkaamaan kenenkään saikkua! en tarvitse rahaa niin kovasti. jos ei voida laittaa ihmisiä tarpeeksi töihin niin keksiköön jonkin muun ratkaisun työvoimapulaan. ehkäpä oppivat laittamaan pari ylimääräistä ihmistä joka vuoroon ja kohtelemaan meitä työntekijöitä kunnolla! lisäksi ei kauheasti houkuttele mennä sinne kiireeseen töihin jos voi olla vapaallakin.
toinen syy, miksi en jaksa mennä ylitöihin on se, ettei siitä koskaan palkita mitenkään. ennen menin aina töihin kun pyydettiin, mutten saanut siitä mitään muuta kuin normipalkan. en edes kiitosta!
oletko siis miettinyt, vaikuttaisiko työpaikan ilmapiiri haluttomuuteen tulla töihin? kyllähän kaikki töitä ja rahaa haluaa, joten mistä se voi johtua ettei haluta tulla töihin vaikka pystyttäisiinkiin? ja pahimmassa tapauksessa kyllähän sitä kaikenlaisia kannustimia keksii... - Eräs vain
Vaihtoehtoja:
1. Maksa ylityöntekijälle lisäpalkaa pimeänä.
2. Palkkaa lisää työvoimaa.
3. Käytä vuokratyövoimaa.
4. Tee sairaslomitukset itse.- risto
pimeän palkan maksaminen ei onnistu.
lisätyövoiman palkkaaminen olisi hieman epäreilua nykyisiä työntekijöitä kohtaan, koska silloin heidän työtuntinsa vähenisivät.
vuokratyövoiman käyttö voisi olla mahdollista. epäilyttää vaan, miten osaavaa väkeä sieltä sitten tulisi..
ei yksi ihminen pysty tekemään 5 ihmisen hommia.
haluaisin kuitenkin vielä yrittää saada ne nykyiset työntekijät hommiin, koska joskus aikaisemmin saikkujen paikkaaminen onnistui ihan hyvin. onko teillä mitään työntekijöiden motivointikeinoja? eli johtuisiko tämä meidän ongelma tosiaan työpaikan ilmapiiristä? kenelläkään kokemuksia? - kusee
risto kirjoitti:
pimeän palkan maksaminen ei onnistu.
lisätyövoiman palkkaaminen olisi hieman epäreilua nykyisiä työntekijöitä kohtaan, koska silloin heidän työtuntinsa vähenisivät.
vuokratyövoiman käyttö voisi olla mahdollista. epäilyttää vaan, miten osaavaa väkeä sieltä sitten tulisi..
ei yksi ihminen pysty tekemään 5 ihmisen hommia.
haluaisin kuitenkin vielä yrittää saada ne nykyiset työntekijät hommiin, koska joskus aikaisemmin saikkujen paikkaaminen onnistui ihan hyvin. onko teillä mitään työntekijöiden motivointikeinoja? eli johtuisiko tämä meidän ongelma tosiaan työpaikan ilmapiiristä? kenelläkään kokemuksia?Yksinkertainen selitys siihen miksi he eivät tule paikkaamaan vuoroja:
Työntekijäsi ovat vittuuntuneita työhön! Paska palkka suhteessa rankkaan työhön. Jos tekee esim. yhden extra-vuoron, niin eihän se paljoakaan kukkarossa näy, joten aivan sama jäädä kotia loikoilemaan!!
- UiMari
Siinäpä se - jos työnantajan ja työntekijän näkemykset työstä eivät kohtaa. Työssä pitäisi olla aina tehtävään sopivin henkilö - pätevin ei aina ole sopivin, sanoi laki mitä tahansa. Työhön ottajan asema ei siis ole maailman helpoin tehtävä ja epäonnistuneet valinnat paljastuvat kyllä myöhemmin.
Jos työ on tekijänsä ilo (palkasta viis), jos työntekijä voi kehittyä työssään (jos haluaa, kaikki eivät halua) ja kehittää työtään, ollaan jo paremmalla puolella työntekovalmiuksien suhteen. Sairaana työskentelyä en suosittele kenellekään (paitsi yksityisyrittäjä ei paljon muuta voi). Myös toistaiseksi voimassa oleva työsuhde motivoi joitakin enemmän kuin määräaikaisuus (turvallisuudentunne kasvaa henkilökohtaisen elämän tulevaisuuden suhteen), jolloin työntekijä ei pidä jalkaa oven välissä ja ole valmiudessa vaihtaa työpaikkaansa heti kun vakinaisempi työsuhde on tarjolla.
Jos työhön sisältyy toimistotehtäviä (yhteydenpitoa, tilauksia, toimintakerotmuksia, suunnittelua) on työntekijän saatava tehdä ne työajalla kohtuullisissa määrin, mikä on välttämtätöntä tehtävien hoitamiseksi ja työmotivaation ylläpitämiseksi. Monissa työpaikoissa ei tietosuojalain vuoksi voikaan paperitöitä viedä kotiin tehtäväksi.
Työntekijöillä on myös sovittuina vapaapäivinä oma henkilökohtainen elämä, jolloin on vaikea saada vapaallaolijoita töihin. Työpaikan ilmapiiri ja tiimityöskentely, työsopimukseen varallaolovelvollisuuden kirjaaminen ovat osin "henkimaailman" asioita - mutta yllättävän tärkeitä yrityksen kestävän kehityksen kannalta. - jape
...soitan paikalliseen työnvälitysfirmaan jota joudun käyttämään silloin tällöin. Joka kerta on tullut extra paikalle, jopa parin tunnin varoajalla. (tosin kerran oli yksi tarjoilija niin tumpelo, ettei osannut edes yleisimpiä drinkkejä valmistaa) Muuten kyllä oon ollut tyytyväinen ko firman palveluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437896Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4482170Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2272082- 1431658
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511221Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251197Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951067Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65828Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6712Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54710