Mistä aloittaa?

paskalaaki

Eli suurin haaveni olisi tulla elektronisen musiikin tuottajaksi, mutta ongelma on se että mulla ei ole minkään näköistä musikaalista osaamista tällä hetkellä. Eli mistä minun pitäisi aloittaa kun katson vain hölmönä fl studiota eikä ole hajuakaan mitä pitäisi tehdä. Musiikin teoria tietysti pitäisi opetella varmasti huolella ennen kuin pystyy edes harjoittelemaan tällä ohjelmalla. Tiedän että vain harvalla riittää lahjat huipulle asti, mutta se mahdollisuus on kuitenkin pienenä olemassa.

Onkohan 19-vuotiaana jo liian myöhäistä aloittaa?

5

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musiikin tekeminen

      Tuolta näet lyhyen selostuksen siitä mitä tarvitsee elektronisen musiikin tekemiseen:
      musiikintekija.com/mita-tarvitsen-elektronisen-musiikin-tekemiseen/

      Musiikin teoriaa ei tarvitse opetella ennen musiikin tekemistä, sen kyllä oppii samalla kun teet. Toki sen osaaminen helpottaa huomattavasti, mutta se ei ole välttämätöntä.

      Youtubesta löytyy useita opetusvideoita FL Studiolle

    • jokkeööää

      ensin. juuri teoria musiikista.. sitten se genre mistä tykkää tai tulee jotain (mitä laajemmin kuuntelee) niin ymmärtää paremmin ! sitten malttia mitä tekee ei kannata kysyä täält milt mun ääni kuullostaa jos ei ole varma että se toimii kysy sellaselta /yhteisöltä joka kuuntelee sitä / sen kaltaista !! mutta kuuntele ensin ainaki 2-4v musiikkia ennen kuin alat säätää

    • HookHook

      Eikö ne opeta musiikin teoriaa peruskoulussa? Opettivat ainakin minun aikana. Ja mitä tulee genreen, eli tässä tapauksessa elektroniseen musiikkiin, ja sille tyypillisiin ratkaisuihin, ei niiltä voi välttyä, jos kuuntelee musiikkia, seuraa alan lehtiä ja saitteja yms.

      Fruity Loopsin idea käyttöliittymää myöten on pitkälti napattu vanhoista rautatason sekvenssereistä ja rumpukoneista, kuten Rolandin 909, 808 jne. Ymmärrä patternin ja songin ero ja miten patterneista rakennetaan kappale, niin se logiikka on siinä.

      Pelkällä Fruityllä et pitkälle pääse. Tarttet VST:tä, virtuaalisyntikoita, samplekirjastoja, oikean koskettimiston jne. Fruity Loops sopii parhaiten pelkäksi tallentavaksi sekvensseriksi, joka ohjaa noita em. äänilähteitä sen perusteella, mitä olet koskettimistolla soittanut. Kappale syntyy useista raidoista, eli trackeistä, jotka soivat päällekäin.

      Noidenkaan jälkeen et ole vasta kuin alussa. Menestyminen vaatii tietynlaista lahjakkuutta saundien ja "hookkien" suunnittelussa (http://en.wikipedia.org/wiki/Hook_(music)), jota on vaikea määritellä. Jos joku sille määritelmän olisi keksinyt, niin sittehän olisi automaattisesti valmiina konseptikin menestykseen ;)

      • Melkoisen-vanhaatietoa

        Ihan vain tiedoksi että Fruity Loopsin jälkeen on ilmestynyt FL Studio ja Frity Loopsia et saa enää edes.
        FL Studio sisältää kaiken tarpeellisen musiikin tekemiseen, siinä on plugareita joka lähtöön, riippuen tietysti ohjelmiston tyypistä.
        Pelkällä FL Studiolla siis pääsee maaliin asti.


      • HookHook
        Melkoisen-vanhaatietoa kirjoitti:

        Ihan vain tiedoksi että Fruity Loopsin jälkeen on ilmestynyt FL Studio ja Frity Loopsia et saa enää edes.
        FL Studio sisältää kaiken tarpeellisen musiikin tekemiseen, siinä on plugareita joka lähtöön, riippuen tietysti ohjelmiston tyypistä.
        Pelkällä FL Studiolla siis pääsee maaliin asti.

        Lollero. Kaikki tietävät, mistä puhutaan, kun puhutaan Fruity Loopsista, eli nykyisestä studiosta eikä jostain vuoden 2001 versiosta. Ja jos lähdetään n*ssimaan pilkkuja, niin kaivahan ensiksi esille se peruskoulun opas pilkkujen käytöstä.

        Tottakai Fruity Loopsilla, sen plugineilla, sampleilla ja preseteillä kuka tahansa voi tehdä musiikkia, siis jos haluaa kuulostaa itähelsinkiläiseltä räppärinalulta. Jos luet hiukan tarkemmin, mitä aloittaja haluaa, niin häntä kiinnostaa tuottaminen, ei amatöörimäisyys. Käyttämällä samoja presettejä, joita kymmenet tuhannet muut ovat työstäneet, ei tässä maailmanajassa kauaksi edetä.

        Ja sillä on syynsä, miksi ammattimaisilla vehkeillä syntyy ammattimaista tavaraa ja miksi niistä maksetaan ammattimaisia hintoja. Sille on syynsä, miksi Wavesin laatuplugareista vaikkapa jokin yksittäinen kaikuplugari maksaa enemmän kuin koko Fruity Loops. On vaatinut nääs vähän enemmän R&D:eetä ja mitä se plugari tekee sun konees sisällä on laskemista, laskemista ja edelleen laskemista, eli puhdasta matematiikkaa. Sille on syynsä, miksi studioissa käytetään Wavesin eikä Fruityn reverbejä :D

        Yamahan laitteita suunnittelee kokonainen armeija insinöörejä, studiomuusikkoja ja sun muita ja kyseisellä yrityksellä on yliopistotasoista tutkimusta ja patentteja musiikkiteknologian alalta. Fruity sen sijaan on muutaman webbi- ja pelikoodaajan perustama lafka, joiden softa toimii hyvänä sekvensserinä, mutta plugarit kyllä kantsii hankkia jostain muualta, jos siis on kiinnostunut laadusta ja haluaa välttää amatöörimäisyyttä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      211
      9765
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      42
      4526
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      124
      4037
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      113
      3947
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      205
      3659
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      41
      3033
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1587
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      90
      1514
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      111
      1314
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      1231
    Aihe