lääkketten yhtäkkinen lopetus

_Onko täällä kellään kokemusta lääkketten lopettamisen vieroitusoireista??? Lopetin Deprakinen ja sypreksan yhtäkkiä viime syksynä. En ollut kuullutkaan vieroitusoireist mitään. Alkoi oksentelu, kauhea vapina. hikoilu ja kouristelu sitä kesti monta kuukautta. Olin kuolla siihen. Lopuksi sain hirvittävän hermokivun niskaan ja se on jatkunut tähän päivään, tk lääkäri määräsi tramalia joka antaa helpotusta. Onko kellään kokemusta vieroitusoireista ja siitä että voisi aiheuttaa hermosäryn??? Netistä luin "Neurogeeninen hermokipu" että lääkkeeitten äkillinen lopettaminen voi aiheuttaa hermovaurin. Tk lääkäreillä ei ole tietoa tälläisestä!!!!!!!!!!! ONKO TEILLÄ KELLÄÄN?
6874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokemasi on ihan yleistä, mutta erittäin huonosti tunnettu suurimmalle osalle lääkärikunnasta ja psykiatreista. Kaikki psykoaktiiviset aineet laittomista huumeista (amfetamiinit, kokaiinit, mari jne) sekä lailliset huumeet (alkoholi, nikotiini, "psyykenlääkkeet") aiheuttavat tai voivat aiheuttaa vieroitusoireita. Jopa ihan kahvissa oleva kofeiinikin aiheuttaa monelle tuntuvia vieroitusoireita vaikka kofeiini on vielä hyvin mieti stimulantti verrattuna esimerkiksi laajasti käytettäviin "masennuslääkkeisiin".

Natriumvalproaatti/valproiinihappo on itselleni hieman tuntemattomampi aine, joten en osaa sen suhteen auttaa. Toinen aine, neurolepti, jota vedit on olantsapiini ja kuten kaikki neuroleptit myös olantsapiini voi aiheuttaa tuntuvia vieroitusoireita. Olet mitä ilmeisemmin kärsinyt kahdet vieroitusoireet päällekäin. Ei ole mitenkään ennen kuulumatonta, että vieroitusoireet kestävät osalla useita kuukausia ja jopa vuosia. Vieroituskokemuksia ja -tarinoita maailmalta voit kuunnella esimerkiksi CEP:n (Council for Evidence-Based Psychiatry) nettisivulta (www.cepuk.org) Recovery Stories -osiosta.

Hermostovauriot ovat ihan mahdollisia kaikille psykoaktiivisille aineille ja et ole ensimmäinen etkä toinen, joka valittaa hermokipuja psyykenlääkekäytön jälkeen. Tärkeää on sulkea pois muut mahdolliset syyt asiantuntevan lääkärin tutkimana. Käyttämäsi tramadoli on osittain hieman sukua nykyisille SSRI-aineille, joten voi aiheuttaa vastaavaa vieroitusoireilua ja vastaavia seuraamuksia kuin ko. "masennuslääkkeet". Ole tästä tietoinen. Henkilökohtaisesti en usko, että lääkkeen äkillisellä lopettamisella olisi suurempaa merkitystä hermovaurioiden synnyn kannalta, sillä jo pelkkä käyttö voi aiheuttaa tunnetusti hermovaurioita. Nopea lopetus voi varmastikin tuoda ne esiin voimakkaammin ja mahdollinen toipuminen voi kestää kauemmin. Osalle jää pysyviä vaurioita lopettamisesta huolimatta kehon eri toimintoihin (kognitio, seksuaalisuus, tunteet, ilmaisukyky, puhe, tuntoaisti, virtsavaivat jne.)

Lopuksi vielä todettakoon, että lääkärikunnalla sekä psykiatreilla on täysin puutteelliset tiedot psyykenlääkkeiden vaikutuksista, vaaroista, vieroituksesta tai oikeanlaisesta käyttötavasta. Koska he eivät itse tiedä aineista mitään tai ovat harhaanjohdettuja he eivät osaa varoittaa asiakkaitaan/potilaitaan riskeistä tai neuvoa ongelmien ilmaantuessa.

Äänestä

Lopetitko ne lääkärin valvonnassa, hitaasti asteittain, siten kun kuuluukin?

OT; lääkkeen nimi on Zyprexa

Äänestä
  • Kiitos -LumpukkA- asiantuntevasta tiedosta. Kun lääkkeet määrättiin lääkäri sanoi, että pitää syödä loppuikä diagnoosina kaksisuuntainen mielialahäiriö. joten söin lääkkeitä 7v. tottelevaisesti koska lääkäri käski. ( tajusin lopulta, että syön niitä turhaan, olin vain loppuunpalanut kun hoidin 4v. syöpäsairasta miestäni) - Lääkkeitten lopettamisen vieroitusoireista en silloin tiennyt mitään, ei silloin ollut vielä nettiäkään. Ei lääkärit ole koskaan puhuneet vieroitus oireista mitään, eli ei silloin ollut mitään tietoa lääkketten lopettamisesta. Kun oireet alkoi en edes yhdistänyt niitä lääkkeiden lopetukseen, vaikka kerroin lääkärille ,että olin lopettanut kyseiset lääkkeet ei siihen otettu kantaa. Eikä hermokipua nyt ole epäilty niistä johtuvaksi. -LumpukkA- tiesi hyvin asian. Nyt kärsin vain!!!!!!!

    Äänestä

  • hermoraunio kirjoitti:

    Kiitos -LumpukkA- asiantuntevasta tiedosta. Kun lääkkeet määrättiin lääkäri sanoi, että pitää syödä loppuikä diagnoosina kaksisuuntainen mielialahäiriö. joten söin lääkkeitä 7v. tottelevaisesti koska lääkäri käski. ( tajusin lopulta, että syön niitä turhaan, olin vain loppuunpalanut kun hoidin 4v. syöpäsairasta miestäni) - Lääkkeitten lopettamisen vieroitusoireista en silloin tiennyt mitään, ei silloin ollut vielä nettiäkään. Ei lääkärit ole koskaan puhuneet vieroitus oireista mitään, eli ei silloin ollut mitään tietoa lääkketten lopettamisesta. Kun oireet alkoi en edes yhdistänyt niitä lääkkeiden lopetukseen, vaikka kerroin lääkärille ,että olin lopettanut kyseiset lääkkeet ei siihen otettu kantaa. Eikä hermokipua nyt ole epäilty niistä johtuvaksi. -LumpukkA- tiesi hyvin asian. Nyt kärsin vain!!!!!!!

    Miksei lääkäreitä saada vastuuseen, se on ihmishengillä leikkimistä. Pitäisi PUHUA Lääkkeitten käytöstä ym. Säilyin kuitenkin hengissä, mutta moni on varmasti kuollut vieroitusoireisiin!!!

    Äänestä

  • hermoraunio kirjoitti:

    Kiitos -LumpukkA- asiantuntevasta tiedosta. Kun lääkkeet määrättiin lääkäri sanoi, että pitää syödä loppuikä diagnoosina kaksisuuntainen mielialahäiriö. joten söin lääkkeitä 7v. tottelevaisesti koska lääkäri käski. ( tajusin lopulta, että syön niitä turhaan, olin vain loppuunpalanut kun hoidin 4v. syöpäsairasta miestäni) - Lääkkeitten lopettamisen vieroitusoireista en silloin tiennyt mitään, ei silloin ollut vielä nettiäkään. Ei lääkärit ole koskaan puhuneet vieroitus oireista mitään, eli ei silloin ollut mitään tietoa lääkketten lopettamisesta. Kun oireet alkoi en edes yhdistänyt niitä lääkkeiden lopetukseen, vaikka kerroin lääkärille ,että olin lopettanut kyseiset lääkkeet ei siihen otettu kantaa. Eikä hermokipua nyt ole epäilty niistä johtuvaksi. -LumpukkA- tiesi hyvin asian. Nyt kärsin vain!!!!!!!

    Ei tarvitse syödä lääkkeitä mielenterveysongelmien vuoksi ellei itse koe tunteiden turruttamisesa tai lääkkeiden jostain muusta vaikutuksesta olevan itselleen avuksi. Samalla pitää tietenkin hyväksyä käyttöön liittyvät vakavatkin riskit. Mielenterveysongelmat eivät ole sairauksia vaan oireita erilaisista asioista, kuten oikeista sairauksista (esim. kilpirauhasen vajaatoiminta, aivovaurio jne) tai kuten yleisimmin on, elämänongelmista (sosiaaliset konfliktit, elämän tapahtumat ja vastoinkäymiset jne).

    Olisi absurdia sanoa, että elämän ongelmiin ja pahaan mieleen tarvitsisi käyttää alkoholia tai muita päihdyttäviä aineita, kuten vaikka psyykenlääkkeitä. Tällä en tarkoita, etteikö aineita saisi käyttää. Moni käyttää, mutta se on jokaisen oma valinta mitä haluaa ottaa. Mitkään "lääkkeet" oli ne sitten apteekista tai alkosta eivät korjaa pahaa mieltä kuin hetkellisesti turruttamalla tai muutoin päihdyttämällä.

    Toivottavasti hermokivun syy selviää ja, jos se johtuu aineista niin se helpottaisi ajan kanssa. Monilla menee useita vuosia, että ainekäytön aiheuttamat oireet päänsärystä, lihasten nykimiseen ja tärinään helpottavat. Jotkut vaivat valitettavasti voivat jäädä pysyviksi, mutta ne usein hieman ainakin helpottavat vuosien kuluessa. Eräs psykiatrian professori oli arvioinut, että palautuminen esimerkiksi "masennuslääkkeiden" aiheuttamasta kuormituksesta ja vahingoista voi kestää aivojen kohdalla 4-5 vuotta (vertaa TBI-potilaat).

    Äänestä

Ihme että aloittaja pystyi lopettamaan Zyprexan noin vain ja kesti oireet.

Itse kärsin lopetusoireista kuukauden ja sitten en enää kestänyt ja aloitin Zyprexan uudelleen. Pelkään että olen lopun elämää jumissa siihen 5 mg:aan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermoraunio kirjoitti:

_Onko täällä kellään kokemusta lääkketten lopettamisen vieroitusoireista??? Lopetin Deprakinen ja sypreksan yhtäkkiä viime syksynä. En ollut kuullutkaan vieroitusoireist mitään. Alkoi oksentelu, kauhea vapina. hikoilu ja kouristelu sitä kesti monta kuukautta. Olin kuolla siihen. Lopuksi sain hirvittävän hermokivun niskaan ja se on jatkunut tähän päivään, tk lääkäri määräsi tramalia joka antaa helpotusta. Onko kellään kokemusta vieroitusoireista ja siitä että voisi aiheuttaa hermosäryn??? Netistä luin "Neurogeeninen hermokipu" että lääkkeeitten äkillinen lopettaminen voi aiheuttaa hermovaurin. Tk lääkäreillä ei ole tietoa tälläisestä!!!!!!!!!!! ONKO TEILLÄ KELLÄÄN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu