http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/01/04/volkkarin-dsg-vaihteiston-menetetty-maine/201317540/304 Vastaus oli selkeä: Vaihteisto konstruoidaan kestämään noin 250 000 ajokilometriä ilman tarvetta korjauksiin. Tuo 250 000 kilometriä tarkoittaa Saksassa ainakin Golfin kokoluokassa tämän kilpailijan normeissa myös koko auton suunniteltua elinikää.
Voimme hyvin olettaa, että VW-yhtymän DSG-automaattivaihteistoille on alun perin asetettu varsin samantyyppiset kestävyystavoitteet. Tavoitteita ja tuloksia vertaillessa huomaa, että VW-yhtymä on epäonnistunut surkeasti DSG-vaihteistonsa tuotekehittelyssä. EPÄONNISTUNUT SURKEASTI DSG-VAIHTEISTON TUOTEKEHITTELYSSÄ
mitäpä skeida julli tuhonkin taas sellitelee.
Kaikki automaattivaihteistot eivät välttämättä kestä 250 000 kilometrin ajoa ilman mitään korjauksia. On silti suorastaan ainutlaatuista, että alle 100 000 kilometriä ajettuihin vaihteistoihin joudutaan nyt tekemään tuhansien eurojen remontteja. Niitä ei voi selittää muu kuin suunnitteluvirhe, josta valmistajan pitäisi kantaa täysi vastuu.
Lähipiirissäni ei ole montaa VW-yhtymän tuotetta ja vielä vähemmän DSG-vaihteistoja. Niistäkin vähistä yhden Golfin – vuosimallia 2010 – DSG-automaattivaihteistoa on korjattu tänä syksynä 2 000 eurolla, kun matkamittariin oli kertynyt kokonaista 60 000 kilometriä
ei enää koskaan dsg.tä tai tsi.iitä
13
255
Vastaukset
- tsi -dsg=susi
kalliiksi tulee halppis skeidan yllä pitäminen
- Toyota myynti sakkaa
Hyvin ne toimii nykyään, ei mitään ongelmaa vaikka nämä muutama trolli koittaa tehdä kaikkensa.
- elämä luisuu karkuun
Juu, joka 250tkm välein joutuu ehkä teettämään remppaa, ei huono.
Outoa on kun näiden trollien lähipiirissä on aina poikkeuksett paljon ongelmia juuri noiden autojen kanssa ja juuri noita autoja onkin kertynyt kaikille tutuille, kavereille jne..- aisin tuli apuun
Dsg.n pitäisi kestää tuo 250 th.km.mutta kun ei kestä huonoimmillaan edes 50 th.km kun kallis korjaus edessä.ja tuonakaan aikana ei toimi hyvin nykii ja heittelee vapaalle.eikä voi edes kärry perässä peruuttaa.sama koskee myös ylämäkeen..
- artisti maksaa
käytettynä noita ei kukaan hullu enää osta.ainakaan ilman kunnon takuuta
- Alphons
Mielenkiintoista!
Ajelen työkseni noilla tsi/dsg vaihteisilla ja täytyy myöntää, että yhteen noista peleistä piti koplinkia korjata siinä hiukan toisella sadalla tuhannella, mutta pääasiassa ei mitään ongelmia ole ollut ja täytyy todeta, että DSG tekniikka on sen verran fiksua ja toimivaa, että jossain vaiheessa muut alkaa sitä apinoimaan. Ei kestä kauan. Ja mitä tulee VAG konsernin DSG vaihteistoihin, niin samoja ne kaikki tyyni on konsernin valmistavissa laitteissa.
Nyt mulla ajossa työkäytössä 1,4 TSI Octavia 140 heppaa ja DSG vaihteistolla, kaikilla nameilla, hinta vähän yli kolkyt donaa, mittarissa vasta 25 t km ja täytyy todeta, ettei auto siitä paljon parane.
Mutta kirjotelkaa nyt haaveilijat mitä tykkääätte. - dsg susi
Alphons kirjoitti:
Mielenkiintoista!
Ajelen työkseni noilla tsi/dsg vaihteisilla ja täytyy myöntää, että yhteen noista peleistä piti koplinkia korjata siinä hiukan toisella sadalla tuhannella, mutta pääasiassa ei mitään ongelmia ole ollut ja täytyy todeta, että DSG tekniikka on sen verran fiksua ja toimivaa, että jossain vaiheessa muut alkaa sitä apinoimaan. Ei kestä kauan. Ja mitä tulee VAG konsernin DSG vaihteistoihin, niin samoja ne kaikki tyyni on konsernin valmistavissa laitteissa.
Nyt mulla ajossa työkäytössä 1,4 TSI Octavia 140 heppaa ja DSG vaihteistolla, kaikilla nameilla, hinta vähän yli kolkyt donaa, mittarissa vasta 25 t km ja täytyy todeta, ettei auto siitä paljon parane.
Mutta kirjotelkaa nyt haaveilijat mitä tykkääätte.Tsi.n epäonnistumisen vw jo myönti.nyt oli vuorossa dsg.n toteaminen käyttö kelvottomaksi.vw joutui pyytämään aisinin apuun
- keksikää jo uuttta
dsg susi kirjoitti:
Tsi.n epäonnistumisen vw jo myönti.nyt oli vuorossa dsg.n toteaminen käyttö kelvottomaksi.vw joutui pyytämään aisinin apuun
Kovasti molempia myydään ja on jatkuvasti liikenteessä, menneestä ajasta ja vanhoista jutuista ei saa millään pönkkään tämän päivän trolleihin.
- aisin apuun tuli
valitettavasti nämä ongelmat ovat nykypäivää.esim tm,n kestotestissä 1,4 tsi moottorille riitti 60 th.km ja turbo oli selvä.ja skeidan kestotestissä dsg nykii ja heittelee vapaalle miten sattuu,pari kertaa jo päivitetty mutta ei se auta,kun vakavista suunnittelu virheistä kyse
- kovin on noloja
Automaattilaatikot tahtoo joissain tilanteissa nykäistä ja sen tekee poikkeuksetta tekniikasta riippumatta. Turbo on kulutusosa ja kuluminen on kovin kuskikohtaista.
Kovin noita systeemejä myydään ja missään niitä ei ole kielletty tai ostajat kaikonneet, ainoastaan Suolessa röllien toimesta asia on saanut kovin huomiota. Ei auton ostajat kuitenkaan ole niin tyhmiä, että Suolesta ottaisivat oppia ja se vaikuttaisi auton hankintaan, vaikka Toyotan myyjät niin luulevat.
- kestävää tulossa
no nyt noihin tulee toyotalta aisinin vaihdelaatikot
- ympäri maailmaa
Mitä tekemistä Toyhotalla on Aisinin kanssa. Noita laatikoita on melko monessa automerkissä ja on tiettävästi ihan itsenäinen firma?
- dsg-susi
otappa pöljä selvää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33732670
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?622568Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien762025- 2071777
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1681678- 531501
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.981267- 1221068
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1031031Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin31984