On ihmisiä jotka eivät edes huomaa toisten tapoja. Sitten on ihmisiä joita muiden tavat ärsyttävät liiaksikin. Kuulun tuohon jälkimmäiseen.
Työkaverini (joka istuu metrin päässä minusta, avokonttori) syö jatkuvasti purkkaa ja poksuttelee purkkapalloja (n. 3 minuutissa ..) todella äänekkäästi. Jopa puhelimeen puhuessaan hän "poksuttelee". Tämä on ärsyttänyt minua todella pitkään, koska aina sen ensimmäisen poksahduksen jälkeen alan odottamaan seuraavaa, ja sitä seuraavaa ja taas seuraavaa.. En siis pysty keskittymään omiin töihini lainkaan ja työpäivät muistuttavat lähinnä kiinalaista vesikidutusta.
Kuinka pystyn huomauttamaan tästä työkaverilleni ilman, että välillemme kehkeytyisi skismaa? Verenpaine on niin korkealla, että alan jo edellisenä iltana pelkäämään töihin menoa.. Pelkään että huomenna räjähdän totaalisesti ja lähden kesken työpäivän kotiin huutoraivoitkun saattelemana (valkotakkisten kyydillä pehmustettuun huoneeseen).
Työkaverin ärsyttävät tavat
7
375
Vastaukset
- outoa
No on sinulla huonot hermot, itse en edes huomaa mitä työkaverit tekee. Kuulostaa äärimmäisen huonolta keskittymiskyvyltä. Miksi et kuuntele musiikkia kuulokkeilla? Vai oletko sellaisessa työssä, että tämä ei käy päinsä?
- Tunkilla päähän
Sano ohimennen jossakin välissä esimerkiksi, että "voitko olla poksauttelematta sitä purkkaa koko ajan? En voi keskittyä."
- Saman_arvoista_työtä
Joskus kun yrittää opastaa joissain asioissa työkaveria, niin muutaman lauseen hän viitsii kuunnella ja sitten omalta osaltaan päättää keskustelun poistumalla paikalta. Ennen häntä oli aina varmuus, että työt on tehty, mutta nyt joutuu itse tarkistamaan, että hän on tehnyt oman osuutensa, jotta itse voin tehdä omani. Joskus joutunut itse tekemään uudestaan työkaverin tekemän työn, että pystyy tekemään omansa kunnialla. Työsarkamme on hautausmaalla, joten siellä on muiden ihmisten kannalta tärkeää, että saadaan työt sujumaan muunmuassa siunaustilaisuusksissa mallikkaasti.
- slfjksjggj
Eikö ne asiakkaat siellä hautuumaalla ole aika hiljaista sakkia että ei tule reklamaatioita sieltä mullan alta vaikka työ sujuisi vähän huonomminkin :D
- siks_fiit_andör
slfjksjggj kirjoitti:
Eikö ne asiakkaat siellä hautuumaalla ole aika hiljaista sakkia että ei tule reklamaatioita sieltä mullan alta vaikka työ sujuisi vähän huonomminkin :D
Kaikkein parhaimpia asiakkaita onkin ne, jotka ovat siellä reilun metrin maan alla. Mutta ne omaiset onkin sitten oma luku.
- lksdkljfsdklgjs
Piereskely.
- niin.totanoit
Niin tota...totanoi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 302805
- 951606
- 1211404
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa371224- 751160
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo251044- 53972
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270951MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil216909Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall111859