Olen tässä pähkäillyt että mitä autoa kannattaisi edes harkita näin pitkälle ihmiselle ensimmäiseksi autoksi, ettei tarvitsisi vain käydä kokeilemassa joka merkkiä ja mallia läpi erikseen. Osaako kukaan kokemuksesta sanoa, millä autolla minun olisi hyvä ajaa? Mahdunko esim. 1994 Mitsubishi Lanceriin?
Kaksimetriselle auto
tallguy1
13172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Et mahdu Lanceriin, etkä kovin moneen muuhunkaan japanilaiseen autoon, ainakaan tuossa kokoluokassa/segmentissä.
Tuossa hintaluokassa (500-1000euroa?) kovin hankala "suositella" mitään kun niitä ei kovin ehjiksi ja hyviksi voi enää mainostaa. Ehkäpä joku "tila-auto" tyyppinen tai maasturi / "cross-over"-viritelmä? Niitä tosin ei tonnilla saa, kolmella ja neljällä alkaa jo valikoimaa olemaan...
Kriteerit autolle ovat että mahdun sinne eikä ole korivaurioita. Opiskelen ammattikoulussa autonasentajalinjalla joten korjaan auton mielelläni itse. Selvää on, että maasturi ja pick-up tyyppiset autot ovat tilavampia mutta tahtovat, kuten sanoit, maksaa paljon sekä viedä litkua. Eikö tosiaan ole yhtään mainitun hintaluokan automallia johon mahdun ongelmitta?
Volvo 700 ja 900 sarja, peugeot 605. Mites noi "smurffi-autot", eli citroen berlingo/ peugeot partner? Pysty istuma-asento ja korkea katto helpottaa aina.
Tonnin hintaluokassa edellä mainitut sekä yleisestikin Ranskalaiset isomman keskiluokan autot; Peugeot 406, Renault Laguna ja mainitut "smurffibussit"... eli ns."laatumerkkejä" ei liene tarjolla, mutta ei ne ranskalaisetkaan huonoja ole ja saat kivasti "työharjoittelua" kun autoasentajaksi opiskelet.
Tonni on tiukka raha saada edes kelvollinen ajopeli, kahdella tonnilla alkaa jo olla valinnan paljoutta...
Ongelmaan on looginen ratkaisu AVOAUTO ja kyllä jenkkeihin mahtuu 2,5 metrinenkin et sinä nyt mikään erikoistapaus ole kyllä ne koripalloilijatkin autoilla ajaa : )))
Ratkaisevampaa pitkälle on penkin säätövarojen riittävyys, ei niinkään katon korkeus. Kokemuksesta tiedän että esim vanhassa VW Golfissa on todella isot liikkumavarat penkissä ja niillä ajaa moni iso köriläs.
Mitähän vuosimallia tämmönen Golf mahtaa olla? Otan minkä tahansa auton ennen ranskalaista.
"Otan minkä tahansa auton ennen ranskalaista. "
JUST!(?)
Tonnilla rahaa valita auto ja tuollainen asenne!?!
Onnea vaan ja ihan vtusti kulkuneuvon hankintaan... siinä ei pituus auta kun aivoja jaettaessa on ollut jonon hännillä!
Kaikki ainakin tuonne -97 asti. Todennäköisesti uudempikin.
E mese esim 124 sarjan edustajat ja löytyy tuossa hintahaitarissakin bensana sekä nakuna markinat täynnä edukkaita ja vielä ajokuntoisia.
Penkki niin matalalla, että ei tahdo ratin yli nähdä. Tosin siinä on valittava joko jalat koukkuun tai kädet eivät yletä rattiin.
Citroen C5
MERSU