Oli tarrkoitus tehdä kesälomalla töitä. Työnantaja ilmoitti että onnistuu mutta, kun lomarahat on maksettu jo niin joutuu palkasta pidättämään 55 % veroa. Mihinkähän lakiin tämä mahtaa perustua??
55% veroa ?
4
199
Vastaukset
- koikkis
Jos sulla on sellainen verokortti,että ne rahat menee tuon kokoisella lisäprosentilla.
Toisaalta vähän ihmettelen, että työnantajasi ottaisi sinut työhön vuosilomasi ajaksi, sillä "Työnantaja tai tämän edustaja voidaan tuomita vuosilomarikkomuksesta sakkoon, jos hän tahallaan tai huolimattomuudesta
ei anna työntekijälle lomaa tai pitää työntekijää työssä loman aikana"
http://www.vuosilomaopas.fi/fi/rangaistus-saannokset.html
Mene muualle töihin lomasi ajaksi, niin työnantajastasi ei tule vuosilomalain rikkoja. Sitä työtä verotetaan verokorttisi sivutuloprosentin mukaan- Heh heh!
HOHHOHHOH!!! "Mene muualle töihin"...HAHHAHHAH!!! Lopeta se viinan juominen ja herää todellisuuteen.
- kdkd
Iso ennakonpidätysprosentti johtuu varmaan omasta verokortistasi (esim. 1kk tuloraja 2000 eur asti 23% ennakonpidätys, yli menevältä osalta 40%). Kun sattuu samalle jaksolle useampi palkka, menee helposti lisäprosentille.
Käsittääkseni vuosilomallakin saa mennä töihin, mikäli se on työntekijän ja työnantajan YHTEINEN sopimus ei siis yksipuolinen määräys. Näin varmaan toimitaan käytännössä aika monessa firmassa - kiirusaikana voidaan soitella, että voitko mitenkään tulla töihin ja lomat pidetään sitten kun on hiljaisempaa- Nimimerkki varattu
Tuossa on kaksi eri asiaa.
On eri jos lomat keskeytytetään ja pidetään myöhempänä ajankohtana kuin, että lomat maksetaan rahana lomia pitämättä. Ensimmäinen on sallittu, mutta jälkimmäinen on kiellettyä muutoin paitsi työsuhteen päättyessä, jolloin pitämättä jääneet lomat voidaan maksaa rahana.
Mutta, kuten suomalaisessa lainsäädännössä on yleensä se poikkeus, vuosiloman aikana saa mennä toisaalle töihin ns. lojaliteetti-säännöstä noudattaen. Eli kilpailijalle tai vastaavaalle ei saa mennä töihin omaa vastaavaa työtä tekemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879