Sairasloma ottaa päähän

Sairaslomalla jo toista viikkoa. Enkä ole saanut ketään kiinni edes ilmoittakseni sairaudestani.

Olen jättänyt töihin jo useita viestejä ja maileja sairaslomastani, eikä kukaan kiinnostu edes vastaamaan, että ok. Siihen menee kai liian kauan aikaa.

Ok, olen töissä logistiikka-yrityksessä, eli työ liikkuvaa, mutta jokaisella esimiehellä toimivat puhelimet ja sähköpostit -ollut ainakin tähän asti. Enkä siis ole mikään jatkuva sairastelija, vaan ihan tunnollisesti hoitanut kaikki työni.

Todella kiva huomata kuinka tärkeä voimavara sitä olikaan....
12265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

no, ehkä olisi ollut ihan yksinkertaisinta käydä paikanpäällä viemässä se saitsulappu....kai siellä nyt jonkinlainen toimipistekin on olemassa.

Äänestä
  • Ei meillä ainakaan onnistu. Työterveys toimipaikalta 70 km:n päässä. Työt samassa osoitteessa. Kaikkien työmaailma ei ole aina sama kun teillä.

    Äänestä

mikäs tuossa on ongelma, nauti nyt vapaudestasi vielä kun voit :)

Äänestä

Niinpä.Sillä saattaa olla loparien paikka koska ei ole ilmoittanut sairaslomastaan heti, niinkuin kuuluu.

Äänestä
  • Ai miten kuuluu??? Jos kaikki tavat on jo yritetty!

    Äänestä

Jos on todiste siitä, että on ilmoittanut, niin miksipä siitä lopareita tulisi?

Äänestä

jollei oikeaa kontaktia ole syntynyt ilmoittajan ja 'vastaanottajan' välillä niin voi halutessaan väittää jottei ole ilmoittanut.

Äänestä

No. Ongelmahan on se, etten ole saanut ketään kiinni puhelimitse ja toimistoltakaan en löytänyt ketään. Yritin pari päivää, mutta koko ajan vastaajat päällä. Vastaajiin olen jättänyt viestit, laittanut sekä mailit että txt-viestit. Mutta takaisin -ei mitään!!

Olen ollut tässä lafkassa pari vuotta ja tämä on ensimmäinen sairaslomani. Ja tässä reaktiot esimiehiltä -ei mitään. Enpä vaan ole koskaan kuullut vastaavaa.. Sairaslomaa jäljellä vielä viikon ja tämän ajan katson aktiivisesti muita töitä....

Äänestä

Ei meilläkään ole mitään toimistoa, mihin lappua viedä. Txt-viestillä on aina sairaslomat ilmottu kun pomo nyt ei vaan ole koskaan saatavilla. Mutta osaa kyllä myös kuitata viestin Ok. En tajua miten kellään olis niin kiire, ettei muka pysty tuohon.

Äänestä

tuo ilmoittamisen hankaluus on asia erikseen...lähes kaikkien alojen tes-kirjassa mainitaan että ilmoitus on tehtävä mahdollisimman pian.Jotkut soveltaa käytäntöä siten että jollei ilmoitusta kuulu 'heti' niin on laiminlyönyt ilmoitusvelvollisuutensa ja siitä taas on omanlaisensa seuraukset tapauksesta riippuen ja tulkinnasta myös....jos tyypistä haluaa eroon niin tuokin jo on osaltaan osasyy....

Äänestä

Laita sähköpostissa päälle lukukuittaus, näin sulla on ainakin jonkinlainen todiste että sähköpostiviestisi on ainakin luettu vaikkei siihen olisi vastattukaan.

Itsekin jäin juuri sairaslomalle mutta meillä on sellainen tilanne että työterveys on muutaman kilometrin päässä työpaikasta ja lappu on helppo toimittaa heti esimiehelle joten sairausloma ei ota päähän yhtään :)

Äänestä

Onpas kummallista. Mutta jos säästää tekstarit ym. homman pitäisi olla kunnossa. Olet hoitanut oman osuutesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan sama näköjään kirjoitti:

Sairaslomalla jo toista viikkoa. Enkä ole saanut ketään kiinni edes ilmoittakseni sairaudestani.

Olen jättänyt töihin jo useita viestejä ja maileja sairaslomastani, eikä kukaan kiinnostu edes vastaamaan, että ok. Siihen menee kai liian kauan aikaa.

Ok, olen töissä logistiikka-yrityksessä, eli työ liikkuvaa, mutta jokaisella esimiehellä toimivat puhelimet ja sähköpostit -ollut ainakin tähän asti. Enkä siis ole mikään jatkuva sairastelija, vaan ihan tunnollisesti hoitanut kaikki työni.

Todella kiva huomata kuinka tärkeä voimavara sitä olikaan....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu