1. Perustan laillisen yrityksen viroon. Firma harjoittaa sijoitustoimintaa sekä sijoituskonsultointia.
2. Halukkaat pääsevät työntekijöiksi / osuuksien omistajiksi x summalla.
3. Yritys maksaa työntekijöilleen palkkaa ja tarjoaa vapaan autoedun.
4. Suomeen perustetaan yhtiö miltä virossa sijaitseva yhtiö ostaa palveluja, yritys maksaa veronsa suomeen, viron yrityksen palkkalistalla olijat tekevät konsultointikäyntejä suomeen.
5. Näin saadaan viron kilvissä oleva autot kaikille työntekijöille lailliseen ajoon suomessa, sen lisäksi sijoituksilla tehdyistä voitoista (vähennyksien jälkeen) maksetaan osuuksien omistajille = firmalle tulosta 21% verolla. Voitothan voidaan sitten kotiuttaa cayman saarilla olevan holding yhtiön kautta jonkin maan pankkitilille, Tai vinguttamalla virolaisen yhtiön visaa.
Toki suomalainen yhtiö maksaa voitoistaan mitä ei tule, verot suomeen, ja hoitaa lakisääteiset velvoitteensa Sekä Suomessa että Virossa. virolainen firma taas saa vähennykseen ostolaskut suomalaiselta firmalta mikä pitää huolen riittävistä vähennyksistä.
Moraalisesti kyseenalaista mutta kaikinpuolin laillista liiketoimintaa ja verosuunnittelua?
Firma viroon osa iv
5
390
Vastaukset
- Tyhmä olin joskus
Tuntemattoman kanssa yritys Viroon?? Ei jumalauta, yhdeltä menee luottotiedot niin firmalle ei liisata enää mitään siinä vaiheessa! Jopa tilin avaaminen on aika mahdotonta. Btdt.
Oppirahat tuli maksettua tyhmä kun olin, nykysin ostan palvelut Big six europelta, www.big6.ee . Tietää ainakin mitä saa kun firma on mulle perustettu eikä mikään valmis hyllyfirma!!- Tyhmääkintyhmempi
Ja olet vieläkin tyhmä. Pärnulainen autojobbari / konsulttitoimisto Big Six ei edes kerro websivuillaan mikä firma on kyseessä. Pitkällisen etsinnän jälkeen löytyy Viron yritysluottorekistereistä jotain tietoa. Googlaamalla noita saa lisää tietoa. Lisäksi kun Big Six palkkalistoilla pyörii sarjahuijari, niin ei jatkoon.
- 314
Mitä ostatte tai myytte, vai pesettekö vain toisienne paitoja?
Minkäsuuruisesta liikevaihdosta on kysymys?- entinenasiakas
Tämä yksi big six "konsultti" sopi tapaamisen kahvio/ravintolaan ja tuli maailmanherran elkein paikalle lähes puolituntia myöhässä. Ensimmäisenä tämä "konsultti" mainosti pesevänsä venäläistä rahaa. Siinä vaiheessa kun tämä konsultti alkoi esittelemään asettaan totesin, että meeting oli tässä.
- Vapaa kauppa
Aloittajan juttu täysin toimiva mutta - MIKSI yritys Suomeen? Suomalaiset VOI olla vaikka provikka tai osa-aikapalkalla Viron firman palvelusessa. Kaikki toiminta on vapaata EU alueella.
Esim auton myynti ja niiden esittely Suomessa käy hyyin Virosta käsin. Lukekaa EU säännöt autojen vapaasta liikkumisesta myynti- ja esittely tarkoitukseen. Siinä ei edes erotella firmoja ja yksityishenkilöitä! Autoja voi esitellä 9kk ilman ongelmaa. Ei rekisteröintipakkoa, eikä muutakaan paperityötä. Tai eihän se noin mene käytännössä, tuntien Suomen Tullin ja poliisin, he yrittävät lyödä kapuloita rattaisiin mutta muutama matka EU oikeuteen ja sieltä tuleva vapauttava päätös putoaa kuin Manulle illallinen.
EUssa on tekeillä uusi laki joka poistaa rekisteröinnin vaihdon kun vaihtaa maata. On jo aika pitkällä ja takana ovat autojen vuokrausfirmat. Hyöty tulee kaikille. Suomi on ainoa joka jarruttaa asiaa mutta suomalaiset mepit nukkuvat kun äänestetään (maataloustuet!) joten ei heistä ole haittaa :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624519KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1623439Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582757- 1432676
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492644- 241913
- 241771
- 301646
- 1741610
- 421322