Firma viroon osa iv

Ouuu

1. Perustan laillisen yrityksen viroon. Firma harjoittaa sijoitustoimintaa sekä sijoituskonsultointia.
2. Halukkaat pääsevät työntekijöiksi / osuuksien omistajiksi x summalla.
3. Yritys maksaa työntekijöilleen palkkaa ja tarjoaa vapaan autoedun.
4. Suomeen perustetaan yhtiö miltä virossa sijaitseva yhtiö ostaa palveluja, yritys maksaa veronsa suomeen, viron yrityksen palkkalistalla olijat tekevät konsultointikäyntejä suomeen.
5. Näin saadaan viron kilvissä oleva autot kaikille työntekijöille lailliseen ajoon suomessa, sen lisäksi sijoituksilla tehdyistä voitoista (vähennyksien jälkeen) maksetaan osuuksien omistajille = firmalle tulosta 21% verolla. Voitothan voidaan sitten kotiuttaa cayman saarilla olevan holding yhtiön kautta jonkin maan pankkitilille, Tai vinguttamalla virolaisen yhtiön visaa.

Toki suomalainen yhtiö maksaa voitoistaan mitä ei tule, verot suomeen, ja hoitaa lakisääteiset velvoitteensa Sekä Suomessa että Virossa. virolainen firma taas saa vähennykseen ostolaskut suomalaiselta firmalta mikä pitää huolen riittävistä vähennyksistä.

Moraalisesti kyseenalaista mutta kaikinpuolin laillista liiketoimintaa ja verosuunnittelua?

5

457

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmä olin joskus

      Tuntemattoman kanssa yritys Viroon?? Ei jumalauta, yhdeltä menee luottotiedot niin firmalle ei liisata enää mitään siinä vaiheessa! Jopa tilin avaaminen on aika mahdotonta. Btdt.
      Oppirahat tuli maksettua tyhmä kun olin, nykysin ostan palvelut Big six europelta, www.big6.ee . Tietää ainakin mitä saa kun firma on mulle perustettu eikä mikään valmis hyllyfirma!!

      • Tyhmääkintyhmempi

        Ja olet vieläkin tyhmä. Pärnulainen autojobbari / konsulttitoimisto Big Six ei edes kerro websivuillaan mikä firma on kyseessä. Pitkällisen etsinnän jälkeen löytyy Viron yritysluottorekistereistä jotain tietoa. Googlaamalla noita saa lisää tietoa. Lisäksi kun Big Six palkkalistoilla pyörii sarjahuijari, niin ei jatkoon.


    • 314

      Mitä ostatte tai myytte, vai pesettekö vain toisienne paitoja?
      Minkäsuuruisesta liikevaihdosta on kysymys?

      • entinenasiakas

        Tämä yksi big six "konsultti" sopi tapaamisen kahvio/ravintolaan ja tuli maailmanherran elkein paikalle lähes puolituntia myöhässä. Ensimmäisenä tämä "konsultti" mainosti pesevänsä venäläistä rahaa. Siinä vaiheessa kun tämä konsultti alkoi esittelemään asettaan totesin, että meeting oli tässä.


    • Vapaa kauppa

      Aloittajan juttu täysin toimiva mutta - MIKSI yritys Suomeen? Suomalaiset VOI olla vaikka provikka tai osa-aikapalkalla Viron firman palvelusessa. Kaikki toiminta on vapaata EU alueella.
      Esim auton myynti ja niiden esittely Suomessa käy hyyin Virosta käsin. Lukekaa EU säännöt autojen vapaasta liikkumisesta myynti- ja esittely tarkoitukseen. Siinä ei edes erotella firmoja ja yksityishenkilöitä! Autoja voi esitellä 9kk ilman ongelmaa. Ei rekisteröintipakkoa, eikä muutakaan paperityötä. Tai eihän se noin mene käytännössä, tuntien Suomen Tullin ja poliisin, he yrittävät lyödä kapuloita rattaisiin mutta muutama matka EU oikeuteen ja sieltä tuleva vapauttava päätös putoaa kuin Manulle illallinen.
      EUssa on tekeillä uusi laki joka poistaa rekisteröinnin vaihdon kun vaihtaa maata. On jo aika pitkällä ja takana ovat autojen vuokrausfirmat. Hyöty tulee kaikille. Suomi on ainoa joka jarruttaa asiaa mutta suomalaiset mepit nukkuvat kun äänestetään (maataloustuet!) joten ei heistä ole haittaa :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      228
      694
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      597
    Aihe