Eipä ollu kovin ihmeellinen leffa, mutta musa oli jees.Kyllä Curtis Mayfieldillä on funky tatsi!.
Superfly
5
625
Vastaukset
- Funkster
Tässä eräs viikonloppu tuli Sveamamman kanavalta Nils Landgrenin Funk Unit:ia.Kyllä se naapurikin osaa vääntää funkkia!!!.
- Louie Brown Eyes
Eipä ollut juu kummonen leffa. Pitäis katsastaa toi "the Mack" jos sen vain jostain löytäis. Siinä on kuulemma koko blaxploitaation kirkkain timantti. Curtis Mayfield on kyllä mestari Isaac Hayesin ohella.
- Los sin nombre
En tiedä lähdettäsi, mutta henk.koht. olen eri mieltä "The Mack" -elokuvan parhaimmuudesta, vaikka makuasioitahan nämä ovat. Mutta toivottavasti saat tilaisuuden tutustua tähän mainioon elokuva- ja musiikkigenreen. Muita suhteellisen helposti saatavilla olevia bläkkäreitä:
Foxy Brown, Coffy, Shaft-trilogia, Black Caesar, Hell up in Harlem, Black Gestapo, Cleopatra Jones, Mean Johnny Barrows, Sweet Sweetback's Baad Asssss Song, TNT Jakcson, Scream Blakula Scream, Trouble Man, Across 110th Street... listaa voisi jatkaa loputtomiin. Itse olen hurahtanut bläkkäreihin niiden ironian (valkoiset mustien kannatuselokuvien taustalla) ja yleisesti ottaen erittäin hyvän musiikin vuoksi. Isaac Hayes, Roy Ayers, James Brown, Marvin Gaye, Four Tops, Curtis Mayfield (ykkösenä), Booker T. & the MG's, Bobby Womack ym. Willie Hutch esittää muuten Mackin tunnarin. - Louie Brown Eyes
Los sin nombre kirjoitti:
En tiedä lähdettäsi, mutta henk.koht. olen eri mieltä "The Mack" -elokuvan parhaimmuudesta, vaikka makuasioitahan nämä ovat. Mutta toivottavasti saat tilaisuuden tutustua tähän mainioon elokuva- ja musiikkigenreen. Muita suhteellisen helposti saatavilla olevia bläkkäreitä:
Foxy Brown, Coffy, Shaft-trilogia, Black Caesar, Hell up in Harlem, Black Gestapo, Cleopatra Jones, Mean Johnny Barrows, Sweet Sweetback's Baad Asssss Song, TNT Jakcson, Scream Blakula Scream, Trouble Man, Across 110th Street... listaa voisi jatkaa loputtomiin. Itse olen hurahtanut bläkkäreihin niiden ironian (valkoiset mustien kannatuselokuvien taustalla) ja yleisesti ottaen erittäin hyvän musiikin vuoksi. Isaac Hayes, Roy Ayers, James Brown, Marvin Gaye, Four Tops, Curtis Mayfield (ykkösenä), Booker T. & the MG's, Bobby Womack ym. Willie Hutch esittää muuten Mackin tunnarin.Kyllähän nuo kaikki Bam Grier-leffat ovat ihan ehdottomia. Ilkosillaan ehkä maailman kaunein nainen. Foxy Brown on tullut nähtyä monen monta kertaa, mutta Coffyä en ole löytänyt mistään. Pystytkö neuvomaan kaupan, josta tuon voisi ostaa?
- Los sin nombre
Louie Brown Eyes kirjoitti:
Kyllähän nuo kaikki Bam Grier-leffat ovat ihan ehdottomia. Ilkosillaan ehkä maailman kaunein nainen. Foxy Brown on tullut nähtyä monen monta kertaa, mutta Coffyä en ole löytänyt mistään. Pystytkö neuvomaan kaupan, josta tuon voisi ostaa?
No itse omistan tuon vhs-muodossa, ostin erään elokuvafoorumin myyntipalstalta, mutta Coffy on kyllä julkaistu myös dvd:nä. Dvd:tä löytyy Suomesta mm. Filmifriikistä ja vielä halvemmalta monesta ulkoisen maailman nettikaupasta.
Itsekin olen suuri Pam Grier -fani, Foxy Brownissa on etenkin asennetta ja ehkä ne maailman kauneimmat rinnat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513635Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142570Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781817Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431678- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421592Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281456