Olen koko elämäni ajan halunnut opetella soittamaan pianoa, mutta en vain ole ikinä aloittanut. Nyt kuitenkin minulla olisi aikaa ja tahtoa sitä alkaa soittelemaan, joten miten ihmeessä sen aloittaisi? Olen siis 19-vuotias, en nyt ihan ikäloppu vielä, mutta varmaankin on nyt vaikeampaa aloittaa opiskelu kuin lapsena.
En ole ikinä soittanut mitään soittimia, muuten kuin siis koulussa musiikintunneilla. Joskus ala-asteella on opeteltu perusnuotit jne. mutta ei kyllä ole enään mitään muistikuvaa niistä. Että se on tässä se suurin ongelma, etten osaa yhtään niitä nuotteja lukea. Koitin netistä niitä katsella ja kirjastossakin kävin tässä ja koitin pianon opiskelukirjoja selailla, mutten tajunnut niistä yhtään mitään. Omaan kyllä hyvän rytmitajun, olen tanssinut paljon, sekä laulanut, mutta mitään soittimia en ole siis ikinä harrastanut.
Joten olisiko kellään mitään ehdotuksia miten tätä aloittaa? Esim. hyviä kirjoja joista voisi opiskella juuri tuota nuottien lukemista. En siis opettajaa ole hankkimassa, tähtäimessä ei ole mikään musikaalinen ura, haluaisin ihan vain huvikseni soitella ja katsoa kuinka pitkälle itse pääsisin :)
Pianon soiton aloittaminen
15
396
Vastaukset
- googlaamalla..
saat juonesta kiinni....
- sdfsdf
"Koitin netistä niitä katsella ja kirjastossakin kävin tässä ja koitin pianon opiskelukirjoja selailla, mutten tajunnut niistä yhtään mitään...
Joten olisiko kellään mitään ehdotuksia miten tätä aloittaa? Esim. hyviä kirjoja joista voisi opiskella juuri tuota nuottien lukemista. En siis opettajaa ole hankkimassa..."
Jos et tajua niistä kirjoista mitään niin turha niitä on hankkia? Vaikka et aio ammattilaiseksi niin siltikin opettajan hommaaminen olisi erinomaisen hyvä ajatus jotta pääset siinä hommassa semmoiselle tasolle että osaat sitten opiskella omatoimisesti. - niiiiiiiii opit
laita ne nuottien kuvat kosketimien päälle ja ala soittaa
ota kuvat pois kun olet soitanut 2v
kohta 09:29min opettava piano - Hidas aikusoppija
Hei! Itse ensin yritin laulua. Siinä oli viiden vuoden tauko. Pari vuotta sitten aloitin yksinlaulun ja sitä myötä musiikinteorian. Laulun opetusmetodi ei minulle soveltunut ja musiikin teoriassa turhauduin/putosin vauhdista heti alkuun. Rytmitajuni on huono, ja en ole koskaan harrastanut mitään musiikkia, enkä paljoa edes kuunnellut. Eli musiikin teoriassa olisi tullut myös pianonsoiton alkeet.
Eli silloin pari vuotta sitten ostin kiipparin kurssia varten, myin pois. Sitten ostin pianomelodikan ja soittelin yhdellä kädellä, siinä opin G-viivaston nuotit laulualueelta. Sähköpianon ostin reilu vuosi sitten juhannuksena. Kirpparilta löysin lapsille tarkoitun piano-oppaan, jossa oli melodia oikealle kädelle ja muutama sointu vasemmalle.
Viime syksynä aloin itsekseni soittamaan Aaroni pianokoulu 1:tä. Keväällä siirryin Aaronin pianokoulu 2:een ja lisäksi olen opetellut muutamia aloittelijoille tarkoitettuja klassisia kappaleita (sekin kirpparilta hankittu opas). Musiikin teoriaa olen lainannut ja ostanut yhden lapsille tarkoitetun kirjan. Nyt olen menossa pianonsoiton alkeisryhmään työväenopistoon, kun olen vähän hankkinut itse pohjaa. Siis omaksun nuotit ja muutkin asiat tosi hitaasti.
Toki tulee olemaan myös virheellisistä käytännöistä pois oppimista, mutta itselleni homma sopi näin päin. Ääniharjoitteita olen myös tehnyt itsenäisesti, ja vuoden harjoittelemisen jälkeen pääsin sopraanoksi kuoroon. Nuotinlukutaitokin on jo sen verran kohtuullinen, että mukaan oli todella helppo mennä.
Eli lohdutuksena voin kertoa: vanhempikin ihminen voi oppia uusia taitoja. Oppimistavat ja oppimisen tahti vain vaihtelevat. Itse olen siis 40-vuotias, ja minulla kesti 2 vuotta hankkia sellainen pohja, jolla on mahdollista pärjätä sekä kuorossa, että pianonsoiton alkeisopetuksessa (voin laittaa lisäviestejä jälkimmäisen käynnistyttyä, miten meni).
Sinulle suosittelen, että ostat tai lainaat hyvin yksinkertaisia pianonsoiton alkeisoppaita. Oppaissa voi olla huomattavia eroja, joten aloita aivan alusta. Eli jossa kuvallisesti ja sanallisesti näytetään missä sormien pitää olla, mitkä nuotit ovat kysessä, miten ne sijoittuvat koskettimille ja miten viivastolle. Eli soitat alkuun sitä "Maijall' oli karitsaa" tai jotain muuta vähän hassun lapsellista. Siitä se lähtee. Suosittelen jotain musiikinteorian perus- tai lyhytkurssia. Kurssien ja itseopiskelun avulla voit päästä hyvään alkuun. Siitä siirryt asteittain vaikeampaan. Sillä tavoin homma etenee.Todennäköisesti vikasi on siinä, että et ole vain aloittanut aivan alusta!!!
Yksi vaihtoehto on myös kuvionuotit. Itsekin kokeilin sitä alkuun. Myöhemmin käytin apuna nuottinimiä ja sormitusnumeroita. Nyt koetan päästä niistä pääosin eroon. - youtuubesta
älä ota käyttöön mitään mistä joudut opetteleen pois
vaan laita viivasto mustien kosketimien päälle ja katso nuoteista mitä nuottia tarvii painaa ja oho näet kosketimien yläpuolella nuotin kuvan mikä kosketin mikäkin nuotti on kohta 1:04 min
https://www.youtube.com/watch?v=QkRUnCYafYE
näin toimii kirjoituskonekkin...- surkee...
Surkein video minkä olen koskaan nähnyt.
- Harjoitusoppilaaksi
Hei,
opiskelu olisi varmasti helpompaa opettajan kanssa, esimerkiksi omalla paikkakunnallani AMK:ssa musiikkipedagogiksi opiskelevat ottavat harjoitusoppilaita, ja tämä on halvempaa kuin konservatoriossa tai musiikkiopistossa opiskelu. Myös kansalais- ja työväenopistoissa on usein ryhmiä suosituimpia soittimia varten, kuten pianoa ja kitaran soittoa. Sitten kun on nuottien luvun ja perustekniikan oppinut, on paljon helpompi jatkaa itsekseen. Mukavia soittohetkiä! - vai onko
- jaksoinpas
joo kun alkaa katsoon tuosta 2 minuutin kohdilta niin hoksaa
- höplööp
hepokatti hei helpoa hei
- sdoipsdfaaaaaaa
jalajalla-jala-jalavei
- pönppy
sdoipsdfaaaaaaa kirjoitti:
jalajalla-jala-jalavei
se haravalla kaiveli hampaitaan
- pönppy
pönppy kirjoitti:
se haravalla kaiveli hampaitaan
jalajalla-jalajala-vei-vei-vei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481538Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 221050
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70769