Pianon soiton aloittaminen

nuotiton

Olen koko elämäni ajan halunnut opetella soittamaan pianoa, mutta en vain ole ikinä aloittanut. Nyt kuitenkin minulla olisi aikaa ja tahtoa sitä alkaa soittelemaan, joten miten ihmeessä sen aloittaisi? Olen siis 19-vuotias, en nyt ihan ikäloppu vielä, mutta varmaankin on nyt vaikeampaa aloittaa opiskelu kuin lapsena.

En ole ikinä soittanut mitään soittimia, muuten kuin siis koulussa musiikintunneilla. Joskus ala-asteella on opeteltu perusnuotit jne. mutta ei kyllä ole enään mitään muistikuvaa niistä. Että se on tässä se suurin ongelma, etten osaa yhtään niitä nuotteja lukea. Koitin netistä niitä katsella ja kirjastossakin kävin tässä ja koitin pianon opiskelukirjoja selailla, mutten tajunnut niistä yhtään mitään. Omaan kyllä hyvän rytmitajun, olen tanssinut paljon, sekä laulanut, mutta mitään soittimia en ole siis ikinä harrastanut.

Joten olisiko kellään mitään ehdotuksia miten tätä aloittaa? Esim. hyviä kirjoja joista voisi opiskella juuri tuota nuottien lukemista. En siis opettajaa ole hankkimassa, tähtäimessä ei ole mikään musikaalinen ura, haluaisin ihan vain huvikseni soitella ja katsoa kuinka pitkälle itse pääsisin :)

15

513

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • googlaamalla..

      saat juonesta kiinni....

    • sdfsdf

      "Koitin netistä niitä katsella ja kirjastossakin kävin tässä ja koitin pianon opiskelukirjoja selailla, mutten tajunnut niistä yhtään mitään...
      Joten olisiko kellään mitään ehdotuksia miten tätä aloittaa? Esim. hyviä kirjoja joista voisi opiskella juuri tuota nuottien lukemista. En siis opettajaa ole hankkimassa..."
      Jos et tajua niistä kirjoista mitään niin turha niitä on hankkia? Vaikka et aio ammattilaiseksi niin siltikin opettajan hommaaminen olisi erinomaisen hyvä ajatus jotta pääset siinä hommassa semmoiselle tasolle että osaat sitten opiskella omatoimisesti.

    • niiiiiiiii opit

      laita ne nuottien kuvat kosketimien päälle ja ala soittaa
      ota kuvat pois kun olet soitanut 2v

      kohta 09:29min opettava piano

    • Hidas aikusoppija

      Hei! Itse ensin yritin laulua. Siinä oli viiden vuoden tauko. Pari vuotta sitten aloitin yksinlaulun ja sitä myötä musiikinteorian. Laulun opetusmetodi ei minulle soveltunut ja musiikin teoriassa turhauduin/putosin vauhdista heti alkuun. Rytmitajuni on huono, ja en ole koskaan harrastanut mitään musiikkia, enkä paljoa edes kuunnellut. Eli musiikin teoriassa olisi tullut myös pianonsoiton alkeet.

      Eli silloin pari vuotta sitten ostin kiipparin kurssia varten, myin pois. Sitten ostin pianomelodikan ja soittelin yhdellä kädellä, siinä opin G-viivaston nuotit laulualueelta. Sähköpianon ostin reilu vuosi sitten juhannuksena. Kirpparilta löysin lapsille tarkoitun piano-oppaan, jossa oli melodia oikealle kädelle ja muutama sointu vasemmalle.

      Viime syksynä aloin itsekseni soittamaan Aaroni pianokoulu 1:tä. Keväällä siirryin Aaronin pianokoulu 2:een ja lisäksi olen opetellut muutamia aloittelijoille tarkoitettuja klassisia kappaleita (sekin kirpparilta hankittu opas). Musiikin teoriaa olen lainannut ja ostanut yhden lapsille tarkoitetun kirjan. Nyt olen menossa pianonsoiton alkeisryhmään työväenopistoon, kun olen vähän hankkinut itse pohjaa. Siis omaksun nuotit ja muutkin asiat tosi hitaasti.

      Toki tulee olemaan myös virheellisistä käytännöistä pois oppimista, mutta itselleni homma sopi näin päin. Ääniharjoitteita olen myös tehnyt itsenäisesti, ja vuoden harjoittelemisen jälkeen pääsin sopraanoksi kuoroon. Nuotinlukutaitokin on jo sen verran kohtuullinen, että mukaan oli todella helppo mennä.

      Eli lohdutuksena voin kertoa: vanhempikin ihminen voi oppia uusia taitoja. Oppimistavat ja oppimisen tahti vain vaihtelevat. Itse olen siis 40-vuotias, ja minulla kesti 2 vuotta hankkia sellainen pohja, jolla on mahdollista pärjätä sekä kuorossa, että pianonsoiton alkeisopetuksessa (voin laittaa lisäviestejä jälkimmäisen käynnistyttyä, miten meni).

      Sinulle suosittelen, että ostat tai lainaat hyvin yksinkertaisia pianonsoiton alkeisoppaita. Oppaissa voi olla huomattavia eroja, joten aloita aivan alusta. Eli jossa kuvallisesti ja sanallisesti näytetään missä sormien pitää olla, mitkä nuotit ovat kysessä, miten ne sijoittuvat koskettimille ja miten viivastolle. Eli soitat alkuun sitä "Maijall' oli karitsaa" tai jotain muuta vähän hassun lapsellista. Siitä se lähtee. Suosittelen jotain musiikinteorian perus- tai lyhytkurssia. Kurssien ja itseopiskelun avulla voit päästä hyvään alkuun. Siitä siirryt asteittain vaikeampaan. Sillä tavoin homma etenee.Todennäköisesti vikasi on siinä, että et ole vain aloittanut aivan alusta!!!

      Yksi vaihtoehto on myös kuvionuotit. Itsekin kokeilin sitä alkuun. Myöhemmin käytin apuna nuottinimiä ja sormitusnumeroita. Nyt koetan päästä niistä pääosin eroon.

    • youtuubesta

      älä ota käyttöön mitään mistä joudut opetteleen pois
      vaan laita viivasto mustien kosketimien päälle ja katso nuoteista mitä nuottia tarvii painaa ja oho näet kosketimien yläpuolella nuotin kuvan mikä kosketin mikäkin nuotti on kohta 1:04 min

      https://www.youtube.com/watch?v=QkRUnCYafYE

      näin toimii kirjoituskonekkin...

      • surkee...

        Surkein video minkä olen koskaan nähnyt.


    • Harjoitusoppilaaksi

      Hei,
      opiskelu olisi varmasti helpompaa opettajan kanssa, esimerkiksi omalla paikkakunnallani AMK:ssa musiikkipedagogiksi opiskelevat ottavat harjoitusoppilaita, ja tämä on halvempaa kuin konservatoriossa tai musiikkiopistossa opiskelu. Myös kansalais- ja työväenopistoissa on usein ryhmiä suosituimpia soittimia varten, kuten pianoa ja kitaran soittoa. Sitten kun on nuottien luvun ja perustekniikan oppinut, on paljon helpompi jatkaa itsekseen. Mukavia soittohetkiä!

    • tuomaspee
    • vai onko
      • jaksoinpas

        joo kun alkaa katsoon tuosta 2 minuutin kohdilta niin hoksaa


    • höplööp

      hepokatti hei helpoa hei

      • sdoipsdfaaaaaaa

        jalajalla-jala-jalavei


      • pönppy
        sdoipsdfaaaaaaa kirjoitti:

        jalajalla-jala-jalavei

        se haravalla kaiveli hampaitaan


      • pönppy
        pönppy kirjoitti:

        se haravalla kaiveli hampaitaan

        jalajalla-jalajala-vei-vei-vei


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe