Olisi vaan kannattanut jatkaa hyväksi koetulla linjalla eikä alkaa pullistelemaan ja nuoleskelemaan maailman-sheriffiä.
Suomen kansaa on huijattu oikein rankasti kun on uskoteltu oikeiston olevan muka työväen asialla.
On sitouduttu sotilasliittoon ja annettu salassa lupauksia siitä että oikeistopuolue ajaa suomen natoon medioidensa avustamana.
Maanpetturuus on paha asia ja vielä pahempaa on se kun siihen ei puututa!
Vallan on vaihduttava selkeästi jotta voidaan suorittaa tutkimukset siitä miten pahasti hallintokoneisto on mädäntynyt .
Suomen kansaa on huijattu oikein rankasti kun on uskoteltu oikeiston olevan muka työväen asialla.
On sitouduttu sotilasliittoon ja annettu salassa lupauksia siitä että oikeistopuolue ajaa suomen natoon medioidensa avustamana.
Maanpetturuus on paha asia ja vielä pahempaa on se kun siihen ei puututa!
Vallan on vaihduttava selkeästi jotta voidaan suorittaa tutkimukset siitä miten pahasti hallintokoneisto on mädäntynyt .
Vastaukset 16
Vanhimmat
Missä on sankarinne Soini puolustamassa teitä läntisen VAPAIDEN MAIDEN Sotilasliiton VASTUSTAJIA? Missä on teidän "ei niin pieni" Putte Possunne?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288731066512.html
SoiniKatainen luikki karkuun, sinne Brittien äärikonservatiivien Thatcerilaisten kainaloon, siitä ei ole mihinkään.
Avaus on ihan asiaa, siinä puhutaan Vasemmiston Noususta, joka on nyt Suomessa.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3221959/”rinne-puhui-elvytyksesta-kokoomuksen-kamreerilinja-voitti”
Suomen työväestön, tavallisen kansan mitta alkaa olla täynnä. Nyt Riittää ! Äärioikeiston polvihousupojat pudotetaan vallasta ja Suomeen äänestetään vahva Vasemmistohallitus.
On se vaan kumma juttu kun tuona rauhan aikana oli kommunistit vallassa niin maa kehittyi ja luotiin pohja, jota tämä porvariporukka on viimeiset 30 vuotta purkaneet. Nyt kun ei ole enää mitään mitä purkaa niin haluavat sotaa.
Vain hullu oikeistolainen haluaa sotaa ja Natoa.
Mihin on menneiden aikojen viisaus kadonnut, millainen kansa äänestää tuollaisen porukan valtaan kun nyt meillä tuolla Arkadianmäellä uhoaa!??
Suomeen tarvitaan Vasemmistohallitus, vain siten voimme puolustaa hyvinvointivaltiota, työtä, toimeentuloa, perusturvaa, niitä tärkeitä asioita, joiden eteen töitä on tehty.
Tosiaan 70 vuotta mahtavaa Rauhanaikaa LIITTOUTUMATTOMANA länsivaltiona, Venäjän naapurissa. Kertoo kaiken olennaisen ja tietämisen arvoisen ulkosuhteistamme.
Porvareitten ei pidä antaa tuhota Suomea lopullisesti. Nato = Sota.
KeputPersutKokoomuksen porvarikopla, on veropakolaiseliitin ase kansaa vastaan, sen kautta ne yrittävät pakottaa meidät natoon. Ei suostuta ikinä.
Vuodet 1948-1988 olivat Suomen talouden hyvän kehityksen ja kasvun aikaa. Luotiin hyvinvointivaltio jota nyt tuhotaan. Kokoomuksen nousu johti Suomen hyvinvointivaltion alasajoon.
Vaikka vaalit ovatkin keväällä on kuitenkin pahin pelkoni, että mikään ei muutu. monet Ihmiset kun eivät lähde äänestämään, vaikka se olisi heiden kansalaisoikeutensa/-velvollisuutensa. Niin paljon väkeä jättää äänestämättä,että sillä määrällä saisi varmasti muutosta aikaiseksi ja joitakin todella ei toivottuja edustajia voisi pudota pois.
Äänestämättömyys koetaan kyllä näkyvänä protestina järjestelmää vastaan, mutta ei silläkään pysty muuttamaan epäkohtia, kun samat naamat tunnetusti istuvat sitten istuntosalissa. Porvaripuolueiden äänestysvilkkautta se protestiäänestämättömyys ei vähennä.
Pari miljoonaa eduskuntapuolueisiin pettynyttä äänestää hakee
uskottavaa puoluetta ja IPU voisi vastata monien toiveisiin,
monet vain näkevät turhaksi äänestää pienpuoluetta mutta se on
virhe, muutos tähän maahan saadaan vain pienpuolueiden
kautta.
Monenlaisia lupauksia on nyt jo annettu, kok, alentaa veroja,
purkaa pazkalain,
Soini ja Väyry lupailee ero eurosta, ja tuo jätevesikin on listalla,
Älkää luottako lupauksiin, katsokaa heidän tekojaan tämän ja
edellisen hallituksen ajalta, ne kertoo totuuden.
Vain eroamalla EU;sta ja eurosta Suomi saadaan nousuuralle,
nyt alamäki jatkuu ja vauhti kiihtyy,
mitä te vas, dem, saitte aikaan eduskunnassa,istuitte kok,
Sheriffi itse puolestaan on rikollisten lahjoma ja katsoo sormien läpi kun 1% jengi ryöstää kuormastosta minkä ehtii.
Nato on jäänne kylmän sodan ajalta. Se pitäisi lakkauttaa Euroopasta ja luoda EU:n ja Venäjän kanssa monenkeskinen eurooppalainen turvallisuusjärjestelmä joka takaa kansojen itsemääräämisoikeudet. Mahdolliset kiistat käsiteltäisiin ensin ETYJ:n puitteissa ja mahdollisesti YK:ssa. Tällainen vastakkainasettelu mihin NATO on toimillaan Euroopan ajanut on katastrofivirhe.
Venäjä takaa parhaillaan Ukrainan itsemääräämisoikeutta. Tosin vain niillä alueilla joita se ei ole vielä valloittanut.
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/177145-nato-ja-myonteisten-muotoilujen-outo-voima
han virkamiestyönä on nyt saatu tuotettua väite, jonka mukaan "Nato-jäsenyys selkeyttäisi monin tavoin Suomen asemaa".
Näinhän se tietysti on. Kyllä konkurssiin julistaminenkin selkeyttää monin tavoin talousvaikeuksissa kamppailleen yrityksen asemaa, ja arkkuun laskeminen selkeyttää pitkään sairastelleen ihmisen asemaa hyvinkin paljon.
"Monin tavoin selkeyttäminen" on myönteinen ilmaisu, ja perimmäisen inhimillistä on se, että me otamme vastaan mieluummin myönteisiä kuin kielteisiä viestejä. Koska Kokoomus on rahamiesten puolue, kannattaa antaa sen huolehtia yhteisistä rahoistamme – tosin myös pankkiryöstäjä huolehtii yhteisistä rahoistamme, usein hyvinkin omistautuneesti. Pääasia on kuitenkin se, että huolehtiminen on myönteistä toimintaa.
Niinpä euroa kutsutaan menestystarinaksi, kasvun ja vakauden turvaajaksi, vaikka se on kasvattanut vain ongelmia ja vakauttanut talouden syöksyyn, josta sitä ei enää nykyisillä keinoilla saada oikaistua.
Myönteisten muotoilujen sääntöä noudattaen Itsenäisyyspuoluetta voi kutsua itsenäisyyden ja puolueettomuuden kannattajaksi. Koska Itsenäisyyspuolue on johdonmukaisesti pitänyt kaikkea sotilaallista liittoutumista – samalla tavoin kuin euroakin – Suomelle vahingollisena, ja vahingollisia asioita saa ja pitää vastustaa, olemme myös ihan reilusti Nato-vastaisia.
Ootteko lukeneet tai kuulleet muka mistään "erkko-medioista" jotka manipuloivat suomalaisia natoon ?
Ja kuka oli oikeastaan sisällis-sodan "lahtari-Erkko" josta tuli ulkoministeri jonka Mannerheim kai olisi telotuttanut talvisodan sytyttyä jos sille ei olisi junailtu virkaa tukholmasta ?
"70-vuotta rauhaa, sitten tuli porvarit valtaan. "
Osittain noin, mutta vaikkakin putinistit käyttävät osittain kapitalistien keinoja, niin enpä putinisteja ihan puhtaiksi porvareiksi lonnehtisi.(Sitä paitsi onhan Venäjällä/Neuvostoliitolla jokunen sota ja pienempikin kahakka tuossa ollut...)
Venäjällä maailman suurimmat varallisuuserot
Sveitsiläispankki Credit Suissen keskiviikkona julkistaman raportin mukaan Venäjällä on maailman suurimmat varallisuuserot, jos ei oteta huomioon aivan pieniä Karibian saarivaltioita.
Venäjän 110 miljardöörin käsissä on peräti 35 prosenttia maan varallisuudesta. Keskimäärin eri maissa on miljardööreillä 1–2 prosenttia varallisuudesta.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/3061622/venajalla-maailman-suurimmat-varallisuuserot
(Venäjän 110 miljardöörin = Putin ja muut rosvot.)
Venäjän presidentin Vladimir Putinin massiivinen omaisuus on nyt tapetilla.
Uusimpien arvioiden mukaan Putin on maailman rikkain.
Huhut Venäjän presidentin Vladimir Putinin jättiomaisuudesta liikkuvat jälleen villeinä. Putinin omaisuuden suuruudeksi arvioidaan nyt 200 miljardia dollaria eli 145 miljardia euroa, kertoo muun muassa ruotsalainen Aftonbladet...]
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288683218512.html
Putin elää leveästi: 43 lentokonetta, 15 helikopteria, 20 asuntoa...
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012082816009941_ul.shtml
Kyllähän se niin on, että kokoomus on kokoomus ja kekkonen oli viisas, kun ei kokoomusta koskaan hallitukseen päästänyt.
Nyt ollaan Kokoomuksen halituskausien raunioilla- kaik on mänt.
Kokoomuksen ideeologiaanhan tuo ryöstäminen ja orjuuttaminen kuuluukin, sikäeli voi tajutakkin.
SITÄ EN TAJUA, ENKÄ IKINÄ.....SUOSTU TAJUAMAAN, ETTÄ PAAVO LIPPOSEN JA MARTTI AHTISAAREN ANNETTIIN VARASTAA SOSDEM-TYÖVÄENPUOLUE APUKOKOOMUKSEKSI!
En hyväksy tuota petosta koskaan. Perussuomalisiinko on liityttävä?
Onko perussuomalaiset tehneet oppositiossa jotain sellaista
mitä maalailtiin "jytkyn" saamiseksi?
Jytky tuli mutta teot jäi tekemättä, nyt Soini taas puhuu euroerosta
mutta vain eduskunnan ulkopuolella, siellä se vaatimus pitäisi
esittää, mutta ei hän sitä ole koskaan halunnutkaan.
EU kriittisyydellä oli hyvä kalastella ääniä ja nyt on äänestäjät
petetty niin perin pohjin että moni on päättänyt lopettaa äänestämisen
kokonaan, ja se sataa kokoomuksen laariin.
Ikävä kyllä-Näin monen polven demarina ja työläisenä on pakko tunnustaa tosiasiat. Demarit Paavo Lipposen ja Martti Ahtisaaren myötä alkoivat apukokoomukseksi. Tämän olen kokenut ja häpeän syvästi. Sak,ssa olen pysynyt, mutta apukokoomuksesta eronnut. Ja aiheesta.
Jos demarityöväenpuoluetta ei rosvoilta takaisin saada, niin liityn sitten persuihin.