Natohakemuksessa tuskin plussaa suuri pasifisti-ihannointimme. Taistelkaa te puolestamme, meidän vakaamuksemme kieltää tarttumasta aseisiin.
Nato tuskin katsoo hyvällä Suomen suurta sivarimäärää
Jussi H
77235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Suomessa on varsin korkea maanpuolustustahto! Sivareita on yhä mitätön määrä verrattuna armeijan käyviin ja se tekee vaikutuksen Natoon!
Verrattuna muihin maihin joissa vastaava asevelvollisuus Suomi sivarien kärkimaita.
” Verrattuna muihin maihin joissa vastaava asevelvollisuus Suomi sivarien kärkimaita.”
Luetteletko ne ”muut maat” joissa on Suomen kaltainen asevelvollisuus?
Todellisuudessa Suomessa on sivareita täysin mitätön määrä verrattuna vaikkapa Saksaan!
HeHe ei Saksassa ole mitään siviilipalvelusta lainkaan , ei ole ollut viiteentoista vuoteen 🤪
Niin no, kaikki saksalaiset on sivareita.
Saksassa on todella suuri määrä aseista kieltäytyjiä. Heidän armeija on lähinnä vitsi meihin verrattuna.
Mutta meillä on yhä vallan riittävästi varusmiehiä tarpeeseen nähden.
Maanpettureita suojelemaan.
Siis joku on vielä sitä mieltä, että meillä on tarpeaksi varusmiehiä? Siis voiko tämä olla totta, miten vähän kansa tietää?
Meillä on väkilukuun suhteutettuna yksi maailman vahvimmista armeijoita. Oli jo suomettumisen aikaan.
Ei kaltaisias suojella ... .
Aseistakieltäytyjä joka kutsuu itseään isänmaalliseksi saa minut raivon valtaan. Jos sota syttyisi veisi kohtuuttomasti resursseja kouluttaa näistä edes jonkunlaisia "sotilaita".
Jos haluette käydä siviilipalveluksen tehkää seuraavasti:
Hakekaa koulutus AMK/Yliopisto ja sitten sivariin. Ei turhaa norkoilua jossakin gonalassa. Sivari käykää jossakin oikeassa suomea hyödyttävässä paikassa rakentaen/ylläpitäen puolustusta niin ongelmaa ei OLE.
AMK/Yliopistop sivari voi olla jopa tärkeämpi suomelle kuin joku hajonnut jantteri. Siis jos ei ole jonkinlainen asennevammainen pössyttelijä jossakin kehitys-sivari toimipisteessä.
Говноед!.
Jatkosodassa sivarit pistettiin kuokkimaan suota
Ja sitten suot ja pellot jätettiin kasvamaan pajukkoa. Mikä järki.
Armeijassa voi ja saa suorittaa palvelun myös aseettomana, jolloin löytyy helposti mielekäs tehtävä myös esim. lääkintämiehenä tai huollossa! Jos ongelmana on nimenomaan se ’ase’!
Tiltu todellisuudessa VASTUSTAA SUOMEN MAANPUOLUSTUSTA YLEENSÄ, eikä suinkaan aseita. Silloin kun kohteena on vaikkapa hyökkäys Ukrainaan niin EI Venäjän 1,5 miljoonan miehen henkilötappiot hetkuta venäläistä homppelia tipan vertaa!
Oli kyllä resurssien tuhlausta. Naiset joutuivat muutenkin hoitamaan miesten työt. Esim oma äitini.
Говноед!.
”Nato tuskin katsoo hyvällä Suomen suurta sivarimäärää, Natohakemuksessa tuskin plussaa suuri pasifisti-ihannointimme.”
MISSÄ IHMEEN HAKEMUKSESSA?
Suomi on ollut Naton jäsenmaa jo vuodesta 2024 lähtien! Tiltu ei ole sitten koskaan kuullutkaan?!
Ja tiedoksi: Naton piirissä on jopa ihasteltu Suomen toimivaa varusmies-järjestelmää ja sen seurauksena reservin suurta lukumäärää!
TÄMÄ ON NÄEMMÄ KITKERÄ ASIA TILTULLE YHÄ VIELÄKIN!
Natossa on ammatti armeija systeemi.
Nato-suomen asevelvollisuuteen perustuva ja orjuutettu armeija reserviläisineen on äärimmäinen poikkeus sivistyneeseen Eurooppaan verrattuna.
TODELLISUUS ON JOTAIN VALLAN MUUTA, KUIN MITÄ TILTU USKOO:
Missä muissa maissa on asevelvollisuus Suomen lisäksi?
Noin 60 maailman maassa on jonkin muotoinen lakisääteinen asevelvollisuus tai pakollinen sotilaspalvelus. Keskisen Euroopan luovuttua siitä kylmän sodan jälkeen moni maa on myös palauttanut tai laajentanut järjestelmäänsä.
Mallit vaihtelevat kaikille pakollisesta yleisestä asevelvollisuudesta valikoivaan palvelukseen.
Lähialueet ja Eurooppa
Pohjoismaat:
Ruotsi: Palautti asevelvollisuuden vuonna 2018. Käytössä on sukupuolineutraali, valikoiva malli, jossa koko ikäluokalle tehdään kutsuntakysely ja osa valitaan palvelukseen.
Norja: Sukupuolineutraali ja valikoiva asevelvollisuus, jossa noin 10–15 % ikäluokasta suorittaa palveluksen.
Tanska: Pakollinen kutsuntajärjestelmä.
Baltia:
Viro: Miesten yleinen asevelvollisuus (kuten Suomessa).
Liettua: Palautti asevelvollisuuden 2015.
Latvia: Palautti pakollisen kansallisen puolustuspalveluksen 2023.
Muu Eurooppa:
Kreikka & Turkki: Laaja, miehiä koskeva pakollinen asepalvelus.
Itävalta & Sveitsi: Yleinen asevelvollisuus miehille.
(Sveitsissä palvelus suoritetaan jaksoissa usean vuoden aikana).
Ukraina: Asevelvollisuus ja yleinen liikekannallepano sotatilan vuoksi.
Israel: Koskee sekä miehiä että naisia. Palvelusaika miehillä n. 2,5–3 vuotta ja naisilla 2 vuotta.
Etelä-Korea: Kireän turvallisuustilanteen vuoksi kaikkien työkykyisten miesten on suoritettava noin 18–21 kuukauden palvelus.
Pohjois-Korea: Maailman pisimpiä asepalveluksia (miehillä usein jopa 8–10 vuotta, naisilla 5 vuotta).
Singapore: Miehillä pakollinen 2 vuoden National Service.
Taiwan: Pidensi asepalveluksen keston neljästä kuukaudesta yhteen vuoteen.
Brasilia, Egypti, Iran, Algeria, Kolumbia:
Laissa määrätty pakollinen asevelvollisuus miehille.
Brasiliassa vain pieni osa miehistä suorittaa asevelvollisen palveluksen.
HeHe ethän sinä vanha homppeli ole ollut kymmeniin vuosiin missään reservissä 😄
Говноед!.
Se mitä ei katsota hyvällä on kokonaisuus,
ollut nazien puolella, ollut yya-kommunistien puolella,
mielistellyt eu'ta, mielistellyt islamisteja, on Naton puolella
kunnes on joku syy taas.
Yhdysvallat taistellut nazeja, kommunisteja sekä islamisteja vastaan
eikä pidä EU'ta yhtään minään, ja hyvä niin!
Suomen tarkoituskin on olla taistelukenttänä yhteenotossa
jotta ei leviä muualle.
Se on silkka venäläisen homppelin kuvitelma ja toivekuva asioista! Todellisuuden kanssa sillä ei ole kuitenkaan mitään yhtäläisyyttä!
Siis näin katsotaan Yhdysvalloista Pentagonista!
Yksinkertaisen Kylmän Sodan uhrin Suomalaisen toive ajattelussa
on AINA Venäjä mielessä, hah!
You have no idea what the reality is like
and what are the plans for each and every country,
for those that are respected throughout the years and those that are not,
never mind all that diplomatic sweet talk bull you simple minded reindeer-Finn.
On erittäin hyvä että tämä Suomi ei ole koskaan päässyt sellaiseen asemaan
jossa se alistaisi muita maita/ kansoja,
vaan on joutunut itse aina alistetun asemaan kaytta historian.
Kyllä te kansana olette niin vittumainen että ei toista ole.
Говноед!.
Olipa taas kovin tietämättömän ja avuttoman avaus.
Suomessa on kovin kattava ja pitkä asepalvelus verrattuna muihin Natomaihin, vaikka muutama reppana ei kykene pidemmäksi aikaa pois kotoa.
Muissa natomaissa ei ole kaikkia miehiä koskevaa häpeällistä palkatonta pakkopalvelusta. Kenenkään ei pitäisi olla niin velliperse, että sellaiseen nöyryytykseen alistuu.
Tiltu kastelee sängyn aina kun ajattelee asepalvelusta.
Suihkussakin joutuisi käymään ja kun sattuu olemaan niin pieni
Ei ihme että opioidit sulaa suussa
No älä mene suihkuun jos hävettää 🤪
Homopojalla heppi alkaa aina jöpöttään, kun se ajatteleekin ja puhuu armeijasta, ihania poikia ja kuritusta riittää.
"Nato tuskin katsoo hyvällä Suomen suurta sivarimäärää"
Mutta sivarit katsovat hyvällä sitä, että Nato vie nato Tiltut rintamalle droonin ruuaksi ja lihamyllytettäväksi.
Montako on tähän mennessä viety? EI YHTÄÄN AINOAA!
SEN SIJAAN VENÄJÄ KÄY JO VIIDETTÄ VUOTTA SOTAA, JOSSA HENKILÖTAPPIOT YLITTÄÄ JO 1,5 MILJOONAA MIESTÄ!
Kirjoitti nimimerkki: Todellisuus ja harhat!
Onko millään muulla Nato maalla satoja tuhansia polkupyöriä?
Ei ainakaan Yhdysvalloissa ole yhtään (Poikkeuksia)
Polkupyörä on kenttäkelpoinen ja edullinen ’jokamiehen’ väline!
Suomi on niitä harvoja maita, joissa on yleinen asevelvollisuus. Ei muutama sivari ole mikään haitta. Maamme puolustusvoimat nauttii suurta ihailua ja meitä kadehditaan. Suomi otetaan Natoon avosylin.
Aina kun tarina alkaa valheella "Suomessa on yleinen asevelvollisuus" tietää että sitä seuraa muidenkin valheiden litania.
Ensinnäkään suomella ei ole yleistä asevelvollisuutta, on vain miehiä koskeva.
Maamme puolustusvoimat eivät nauti suurta ihailua, se on luokiteltu jopa pohjoismaiden heikommaksi (Global Firepower).
Kukaan ei kadehdi sukupuolitettua palkatonta pakkopalvelusta, sitä ihmetellään ja säälitään suomalaista miestä.
Tuo on kyllä niin totta. Ylipainoinen energiajuomia ryystävä ja munccipoffuja mussuttava jääkäri-hyjje ei arvostusta nauti.
Suomi on niitä harvoja maita, joissa on yleinen asevelvollisuus. Ei muutama sivari ole mikään haitta. Maamme puolustusvoimat nauttii suurta ihailua ja meitä kadehditaan. Suomi otetaan Natoon avosylin.
"Nato tuskin katsoo hyvällä Suomen suurta sivarimäärää"
Niin se tekee.
Sivistyneissä Natomaissa on vapaaehtoinen asepalvelus.
Niissä voi myös erota reservistä ilman sen kummempia selityksiä, ilmoittamalla vain ettei ole enää käytettävissä siviilien tappamiseen ulkomailla, eikä hyökkäyksiin "vääräuskoisia" muslimeja vastaan Israelin puolesta.
Sivareita puolestaan on vain kehityksestä jälkeenjääneessä Nato-suomessa, jossa kaikki eivät halua suorittaa pakollista asevelvollisuutta, eli eivät alistu suorittamaan asellista- tai aseetonta palvelusta orjuutettuna ja alistettuna väkivaltakoneistolle.
Myös nato-suomessa on paljon reservistä eronneita ja eroavia, jotka eivät halua sotia Naton sotia.
Sivistyneissä Natomaissa ei tosiaan ole sivareita juuri vapaaehtoisuuden takia.
Kun taas Suomessa heitä on olemattoman vähän, koska vaihtoehtoja on riittävästi!
Reservistä sivariin siirtyminen helpottuu. vaihtajia on täällä Suomessa nyt jo niin paljon, että koulutuspäiviä pitää vähentää, kun siihen varatut valtion varat eivät muuten riitä.
Eli armeijan reservistä siviilipalvelukseen siirtyville järjestettävä täydennyspalveluskoulutus lyhenee nykyisestä viidestä päivästä kolmeen päivään.
"Nato tuskin katsoo hyvällä Suomen suurta sivarimäärää"
USA:ssa ei ole sivareita, koska ei ole liioin yleistä asevelvollisuutta.
Johan Bäckman on käynyt Suomen armeijan.
Janus ei tainnut käydä koska on heimoväkeä.
"Janus ei tainnut käydä koska on heimoväkeä."
Natoon liittymis sopimuksen allekirjoitti "mies" joka edustaa ns. "hameväkeä".
Voi se edustaa kolmatta tai neljättä suokuopuoltakin. mene ja tiedä?
DCA- sopimuksen allekirjoitti poju joka oli muuten vaan päästään sekaisin allekirjoitus hetkkellä ja sen jälkeenkin pöllöili kuin GPS-häiriöinen..
Natomaissa ei ole siivareita, muissa kuin Suomessa.
Sivistyneissä Natomaissa asepalvelus on VAPAAEHTOISTA.
Saksan Bundeswehr (Saksan puolustusvoimat) perustuu edelleen vapaaehtoiseen asepalvelukseen, eikä naisia voi perustuslain mukaan pakottaa palvelukseen.
Nato tiltulle tiedoksi: Saksassa ei ole sivareita, siellä on SIVIILEJÄ.
Ranskassa ei ole yleistä pakollista asevelvollisuutta, vaan maa siirtyi ammattiarmeijaan vuonna 1996. Puolustusvoimat koostuvat palkatuista sotilaista ja vapaaehtoisista reserviläisistä.
Puolassa ei ole tällä hetkellä pakollista yleistä asevelvollisuutta, sillä se lakkautettiin vuonna 2009. Maassa on sen sijaan käytössä vapaaehtoinen asepalvelus ja ammattiarmeija,
Italiassa ei ole pakollista asepalvelusta. Maa lakkautti yleisen asevelvollisuuden vuoden 2004 lopussa ja siirtyi täysin ammattiarmeijaan 1. tammikuuta 2005 alkaen.
Tšekissä ei ole yleistä pakollista asevelvollisuutta tai rauhan ajan varusmiespalvelusta. Maa lakkautti pakollisen asepalveluksen vuoden 2004 lopussa, ja sen Tšekin asevoimat siirtyivät ammattiarmeijaksi 1. tammikuuta 2005 alkaen.
Unkarissa asepalvelus on täysin vapaaehtoista. Maan Unkarin asevoimat perustuvat ammattisotilaisiin ja vapaaehtoisiin, eikä yleistä asevelvollisuutta ole voimassa.
Espanjassa ei ole yleistä asevelvollisuutta. Maa siirtyvi ammattiarmeijaan vuonna 2002, minkä jälkeen maan puolustus on perustunut vapaaehtoispohjaiseen sotilashenkilöstöön.
Vuodesta 2003 lähtien asepalvelus Portugalissa on ollut vapaaehtoista.
Jälkeenjääneessä Nato-suomessa on asevelvollisuus, joka on ensi vuonna tarkoitus laajentaa koskemaan myös naisia.
Kohta yli 10, mutta alle 18 vuotiaatkin asetetaan lailla asevelvollisiksi, palvelemaan rauhan aikana aseettomana siihen asti kun täyttävät 18 vuotta. Sodan aikana kaikki yli 10 vuotiaat olisivat asevelvollisia, toimien esim. keskitysleirien vartijoina yms.
Sotaveteraanit tekivät hienon työn
ja jotkut uhrasivat kaiken.
Mutta katsokaa tätä nyky-matu-paskaa
miten wittumainen, vastenmielinen maa tästä on tullut!!
Suomi on niitä harvoja maita, joissa on yleinen asevelvollisuus. Ei muutama sivari ole mikään haitta. Maamme puolustusvoimat nauttii suurta ihailua ja meitä kadehditaan. Suomi otetaan Natoon avosylin.
Et ymmärrä isoa kuvaa ollenkaan.
Varusmiehet ja varusmies-kantahenkilökunta ovat
kokemattomia maailman näyttämöllä.
Taloudellisena ratkaisuna rahaongelmiin Nato-suomen armeijaan meneminen on paskin ratkaisu ikinä.
Siviilissä nuori tienaa 10 - 15 kertaisesti sen mitä varusmies saa palkkaan kuukaudessa.
No miten sitten muualla sivistyseuroopan vapaaehtois armeijat maksavat mosulille?
Peruspalkan lisäksi sotilaat saavat usein luontoisedut, kuten ilmaisen majoituksen, ruokailut ja terveydenhuollon kasarmeilla.
Saksa (Bundeswehr): Vapaaehtoisen varusmies- tai sotilaspalveluksen alussa (sotamies, OR-1) palkka on noin 1 500 euroa kuukaudessa, kun taas kokeneemmilla miehistön jäsenillä kuukausiansiot voivat nousta 2 800–4 000 euron tuntumaan.
Ranska ja Italia: Peruspalkat sijoittuvat tyypillisesti 1 400–1 900 euron väliin kuukaudessa, johon voi saada lisöjä palveluspaikan tai tehtävien mukaan.
Nato pitää Suomalaisia tyhminä, kun alistuvat edelleen orjuuteen.
Nato katsoo Suomen suurta sivarimäärää kuin sonni uutta veräjää.
Sivari on sivistynelle Natomaille tuntematon käsite. Niissä on vain vapaaehtoisia armeijaan menijöitä ja sitten on SIVIILEJÄ.
Sivari on sellainen Nato-suomen perverssio.
Asevelvollisuus puolestaan on hölmöimmän kansanosan perinnetanhu. Ei sitä järkevät ihmiset enää suorita.
Suomalainen mies ei ole Ano eikä Bätmän.
Suomalainen mies on MIES!
Nykyiset suomalaiset miehet ovat heikkokuntoista pullamössöporukkaa.
Totta. Sivari on sellainen Nato-suomen perverssio.
Islannissa ei ole lainkaan asepalvelusta eikä sillä ole omaa armeijaa.
Islantia ja Ålantia yhdistää sama puolustus doktriini - Vapaaehtoinen asepalvelus jossain muussa maassa.
Говноед!.
Armeijassa voi ja saa suorittaa palvelun myös aseettomana, jolloin löytyy helposti mielekäs tehtävä myös esim. lääkintämiehenä tai huollossa! Jos ongelmana on nimenomaan se ’ase’!
Tiltu todellisuudessa VASTUSTAA SUOMEN MAANPUOLUSTUSTA YLEENSÄ, eikä suinkaan aseita. Silloin kun kohteena on vaikkapa hyökkäys Ukrainaan niin EI Venäjän 1,5 miljoonan miehen henkilötappiot hetkuta venäläistä homppelia tipan vertaa!
Armeijassa voi ja saa suorittaa palvelun myös aseettomana, jolloin löytyy helposti mielekäs tehtävä myös esim. lääkintämiehenä tai huollossa! Jos ongelmana on nimenomaan se ’ase’!
Tiltu todellisuudessa VASTUSTAA SUOMEN MAANPUOLUSTUSTA YLEENSÄ, eikä suinkaan aseita. Silloin kun kohteena on vaikkapa hyökkäys Ukrainaan niin EI Venäjän 1,5 miljoonan miehen henkilötappiot hetkuta venäläistä homppelia tipan vertaa!
Sivari ei halua palvella sotaorganisaatioita eikä pokkuroida kaikenmaailman nappikauluksisia riukusääriä. Siksi sivari on hankkiutunut sivariin tai siksi reserviläinen on eronnut reservistä.
* Reservinkieltäytyjiä ei voida missään tilanteessa asettaa sotilasviranomaisten määräysvallan alaisiksi.
* Reservinkieltäytyminen on laillinen vaihtoehto, joka perustuu mielipiteen- ja omantunnonvapauteen.
* Armeijasta erotaan ilmoitusluontoisella hakemuksella. Kieltäytymisen syitä ei tarvitse perustella.
https://eroa-armeijasta.fi/
Euroopan maissa ei nato-suomen kaltaista orjuuteen verrattavissa olevaa siviilipalvelusta edes tunneta. Siksi sitä katsotaan Euroopan sivistysmaissa kieroon.