Paljonko teillä menee rahaa kuukaudessa ruokaan ( kaupan hygieniatuotteet yms)? Asun yksin ja mulla menee yli 500e, eli ihan tuhottomasti. En edes mielestäni törsäile, vaikka välillä tulee kyllä syötyä ulkona. Jotkut tutut väittävät pärjäävänsä alle 200e:lla. Liikun jonkin verran ja siksi kaloreita on myös saatava.
Tässä esimerkkipäivän ateriat:
Aamiainen - purkki raejuustoa, pekonia, pari kananmunaa
Lounas - unicafe
Välipala - maitorahka
Päivällinen - kotiruokaa
1.iltapala - protskumaitoa, pähkinöitä, pari voileipää
2.iltapala - kaurapuuroa, omena
Tässä esimerkkipäivän ateriat:
Aamiainen - purkki raejuustoa, pekonia, pari kananmunaa
Lounas - unicafe
Välipala - maitorahka
Päivällinen - kotiruokaa
1.iltapala - protskumaitoa, pähkinöitä, pari voileipää
2.iltapala - kaurapuuroa, omena
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei nuo ruuat voi maksaa 500 euroa ellet syö kuten uuno turhapuro. itse pärjään 200-250 eurolla.
Max. 150 euroa, sisältää myös kaikki pesuaineet, kodin pienet tarvikkeet yms. Syön hyvälaatuista ravitsevaa ruokaa. Pidän kokkaamisesta ja teen paljon itse. Ruokaa menee välillä hukkaankin.
Taloutemme kahden aikuisen ruokaan menee vähän alle 400€/kk. Minä syön töissä kotona tehtyä lämminruokaa ja vaimokin tekee eväät. Joka päivä on salaattia ja hedelmiäkin, tosin eineksiä ostamme todella harvoin ja tiskistä ei juuri koskaan.
Olemme viisihenkinen perhe ja ruokaan menee noin viidesosa nettotuloistamme eli noin 2000,00 € kuukaudessa.