Mistä voisin saada APUA!=???
Kaikki tukirahat jo käytetty aikaa sitten, kirkko sylkee naamalle, koska kielsin uskovani mielikuvitusolentoihin ja viimeksi ruokajonossa sain turpaani. SUOMI VIHAA KÖYHIÄ!!111
Kaikki tukirahat jo käytetty aikaa sitten, kirkko sylkee naamalle, koska kielsin uskovani mielikuvitusolentoihin ja viimeksi ruokajonossa sain turpaani. SUOMI VIHAA KÖYHIÄ!!111
Vastaukset 17
Vanhimmat
Älä puhu paskaa. Kirkon leipäjonoissa ei kukaan ole edellyttämässä uskovaisuuttasi.
Vaikka mieli tekisi sanoa, että hoitakoot ateistit omansa. Miksi ateisteilla ei ole järjestetty mitään vastaavaa?
En puhu "paskaa", mutta omalla asenteellasi jo paljastit miten julma kirkon suhtautuminen on. Ikävää, että päätit sortua kaiken lisäksi kiroilemaan.
T: Nälkää näkevä, "armollisen kirkon" naamaan sylkemä.
Koska lähimmäisistä huolehtiminen on liian kristillinen ominaisuus ihmisessä :) Ateistipiireissä välitetään vain omasta navasta ja kristillinen suunta viehättää ateistia silloin kun se napa hankaa selkärankaa.
Aloitusa oli pelkkä tyhmä provo eikä siis kommentoimisen arvoinen.
Toisista ihmisistä huolehtiminen ei liity mitenkään erityisesti kristillisyyteen, vaan on universaali piirre ihmisissä. Voisitko ystävällisesti lopettaa virheellisten ennakkoluulojesi levittämisen ateisteista, tai vaihtoehtoisesti kertoa omia kokemuksiasi "ateistipiireistä"?
Arvaan että sinulla ei myöskään ole tuttavia, ystäviä tai sukulaisia jotka auttaisivat mäessä.
Olen pari kertaa ehdottanut avunpyytäjälle yhteistä kauppareissua -> leipäkassia. Tarjoukseni on joka kerran hylätty johonkin typerään syyhyn vedoten. Ilmeisesti kukaan ei ole ollut vielä tarpeeksi nälkäinen ottaakseen riskin ( ? minähän sen suuremman riskin otan) .. miten mahtaa olla tällä kerralla?
Toimeentulotuen perusosan mukaan yksin asuva lapseton saa kuukaudessa 480,20 € eli 16,01 €/pv. Tästä ruuan osuudeksi arvioidaan 49% eli noin 8 (KAHDEKSAN) euroa päivässä. Ne toiset 8 (KAHDEKSAN) euroa päivässä on tarkoitettu niihin muihin kuluihin, esim. henkilökohtaiseen hygieniaan.
KAHDEKSALLA eurolla päivässä aikuinen pystyy hyvin hankkimaan itselleen tarpeeksi paljon terveellistä ruokaa.
Tulihan taas yleistys "Suomi vihaa köyhiä". Minä en ole koskaan ollut lähelläkään tilannetta että olisin joutunut tappeluun. En itse asiassa ole koskaan edes nähnyt yhtään tappelua.
Täytyy todella kaivaa verta nenästään jos joku lyö.
Kyllä poskea soitetaan mutta ei sentään lyödä.
En uskaltaisi itsekään ventovieraan avuntarjoukseen vastata.
Suomessa ei ole sellaista ihmistä, joka olisi ollut viikon syömättä, ellei ole alkkis taikka muiden päihteiden väärinkäyttäjä. Leipäjonoista jaetaan kaikille ruokaa uskontoon taikka vakaumukseen katsomatta ilmaiseksi, jos vain viitsii paikalle vaivautua, saa ainakin näkkileipää taikka makarooneja syödäkseen.
Kirkko ei tietojeni mukaan käännytä ketään. Lisäksi Suomi ei vihaa köyhiä, jos näin on mielestäsi taikka olet kohdannut todellista vihaa, niin voit tehdä asiasta kyllä virallista tietä esim. kantelun oikeuskanslerille taikka tutkintapyynnön poliisille, asia kyllä tutkitaan. Köyhäkin saa oikeutta Suomessa.
Joten mene hakemaan ruokaa paikkakuntasi ruuanjakopaikasta!
maaseudulla ei ole ruuanjakopaikkoja.
Kaikki eivät asu kalliossa.
Itse olen kyllä sitä mieltä että jos ei laita rahojaan viinaan ja tupakkaan ne riittävät vaatimattomaan mutta riittävään elintasoon ravintoineen.
..nimittäin asun itse maaseudulla ja täällä jaetaan useammassakin paikassa ruokaa ilmaiseksi, lisäksi mm. seurakunnan diakonilta saa apua tarvittaessa esim. kodinkoneen rikkoutuessa. Työttömien yhdistys auttaa.
Lisäksi kalaa on järvissä ja mato-ongella voi käydä. Ja muutenkin täällä maaseudulla saa ruokaa helposti ihan ilmaiseksi, monet lahjoittavat mm. perunaa taikka muuta ylimääräistä.
Kerro paikkakuntasi, niin neuvon mistä saat sieltä ruokaa!
Minäkin kävin metsästä hakemassa sieniä, kyllä niitä löytää kun hieman polulta poikkeaa, eikä niissä pienet madon reijät haittaa kun pannulla paistaa ja samalla jos siellä juku matonen on niin niistähän saa proteenia.
Minulle tarjotaan omenia, puutatarhamarjoja, perunoita, porkkanoita, kurkkuja, kirsikoita, mansikoita ja vaikka mitä kunhan vain itse poimin. Moni ei enää tee esim omenoilla mitään, eikä marjapensaissakaan pahemmin kyykistellä.
Muutama innokas säilöö vielä niitä itse ja saan jopa valmiina purkitettuina ihan ilmaiseksi. Kaupan tuotteet eivät sen jälkeen maistu miltään.
Siis ruokaa kyllä saa ihan oikeasti, että kenenkään ei varmasti tarvitse olla nälässä täällä Suomessa. Monasti näkee markettien ilmoitustauluilla ilmoituksia, että annetaan omenia taikka herukkaa itse poimien.
Mekin ollaan käyty noukkimassa porkkanoita ilmaiseksi pellolta, kun viljelijä on antanut siihen luvan. Koko talven porkkanat poimii aika nopeasti.
Kalaa saa hoitokalastajilta, hoitokalastusta tehdään joka puolella Suomea. esim. http://www.hoitokalastus.com/
Kalaa saa talvella pilkkikisojen jälkeen helposti muovikassillisen taikka kaksi, kaikki kilpailijat kun eivät välitä saaliista, lahjoittavat pois.
Juuri nyt on metsissä sieniä melkoisesti, ei tarvitse kauas mennä, kun on muovikassillinen syötäviä sieniä. Tulee hyvää sienisalaattia ja pannulla paistaen, ohjeita löytyy hieman googlettamalla.
Puolukkaa on metsät väärällään juuri nyt, kaali on kohta halpaa kaupassa, puolukkahilloa kaalilaatikon kanssa, on aika Edwardia, miksei vaikka makaroonilaatikon kanssa myös.
Unohtaa ei sovi myöskään, että luonnosta löytyy käytännössä jatkuvasti pantillisia pulloja ja tölkkejä. Tänäänkin poimin neljä tölkkiä, yhteensä 0,60€, niillä saa kummasti syötävää, vaikkapa 500g kaurahiutaleita ja 400g makaroonia. Voin syödä puolukoiden kanssa hyvin kaurapuuroa ja keitettyä makaroonia!
Osaako kukaan hyöhyntää esim. nokkosta, voikukkaa, ruusunmarjaa yms. jota kasvaa villinä ja vapaana luonnossa?
Nokkosia osaan käyttää. Pinaattiruokien reseptit käyvät nokkoselle hyvin. Jo mummoni opetti minut käyttämään nokkosia. Pihlajanmarjoja en kerää, kun hillo vaatii paljon sokeria.