Paljonko proteiinia...

masa

...on sitten saatava vuorokaudessa, että sillä alkaisi olla nälkääsammuttava vaikutus, 100 g??

4

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pena-

      Miehillä tarve on keskimäärin 150g ja naisilla 100g/vrk.

      Laskureita on olemassa netissä, mutta niille sivuille ei kaikki pääse.

    • flex

      voi antaa yleispätevää vastausta,se riippuu täysin kysyjän koosta ja painosta.
      Et nähtävästi ymmärrä paljoakaan ravinto opista.
      Tuo 100g kun ei riitä missään nimessä aikuiselle miehelle,se riittää itse asiassa 60kiloiselle henkilölle pitämään lihaksiston kunnossa,proteiinia tulee yleisten suositusten mukaan saada 1,5G/painokilo.

      Mutta siis atkinssilla proteiinin määrää vielä lisätään.Jos sun päiväkulutuksesi ois esim.2000kcal niin siitä vois olla proteiinia atkinsilla 40%.
      Kun 1g proteiinia sisältää n.4kcal niin,2000-40%=1200 eli proteiinia tulis olla 800 kalorin verran.800/4=200g proteiinia.

    • muuttuu

      Tilanne muuttuu melko pian dieetin alkupäivien jälkeen, ja nälkä "jää pois" vähemmälläkin. Ideahan on, että syöt niin paljon, kuin tuntuu tarpeelliselta, aluksi vaikka todella reilustikin. Hiilihydraatteja välttäessä melko pian alkaa ruokahalut vähentyä, ja ruokien määrät pienenevät ihan itsestään, sen kummemmin niitä laskematta. Ise söin aluksi vuorokaudessa käytännössä kaksi varsineista ateriaa= lihaa/kalaa/kanaa salaatilla, ja sen lisäksi välipaloja niin usein kun oli mielitekojakin. Välipaloina meni esim. halkaistua tuorekurkkua juustolla, HK:n hiilarittomalla meetvurstilla, salaatinlehti rullattuna juuston ja kinkun kanssa, savusiikaa, ym. ym.
      Nyt kun ruokavaliota olen noudattanut noin 2kk (-9kg) on välipalat jääneet pois lähes kokonaan, ja muutenkin saa vähän muistuttaa itseään syömisistä.
      Noudatan muilta osin melko kirjaimellisesti Heikkilän/Atkinsin ohjeita, mutta kahvini juon rasvattoman maidon kera edelleen, sillä kermaan en ikinä tottunut, eikä kahvi mustana maistu. Ainoa asia, mitä joskus selkeästi kaipaan, on hedelmät, ja niihin tulee silloin tällöin sorruttua, mutta harvoin.

      • .

        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      61
      3964
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      50
      3879
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2861
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      52
      2659
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1982
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1799
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1649
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1327
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe