Ostettin c 5 jossa tapahtui rengasrikko,alettuani vaihtamaan rengasta totesin joka pyörässa olevan yksi lukkopultti.Porattin tien päällä pulttpois.Metsästettyäni avainta ostamani autoliikkeen ja entisen omistajan kautta tuloksetta, huomasin että ehkä maahantuojalla on siihen avain ja soitettuani Oulun Veholle ne sanoi että onnistuu tulet joku päivä käymään ettei tarvi aikaa tilata vaan voidaan ne 3 pulttia tuossa pihalla napata pois.No menin 3 päivää myöhemmin korjaamotyönjohtajat,kertoivat ystävällisesti citikka korjauspomon olevan kahvitauolla, odoteltuani lähes puolituntia hän tuli ilmeisesti muiden pomojen kutsusta äreänä ja vittuuntuneena. Kerrottuani asiani hän sanoi ettei täällä mitään ilmaista työtä tehdä, sanoin etten niin ole pyytänytkään vaan maksan kyllä siitä, mutta ei kelvannut vaan kehotti tilaamaan ajan heidän korjaamolle, johon en suostunut koska asun lähes 100 km päässä.
Veho Oulu huijaa
Koijari Lohi
176518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
? Eehh... missä kohdin tuo väittämäsi "huijaus" tapahtuikaan?
Oiskohan siinä vaiheessa kun pultteja ei poistettu lupauksesta huolimatta.Opettele Urpo lukemaan ja ymmärtämään tai pyydä vaikka joku lapsi sulle lukemaan ja kertomaan mitä siinä kerrotaan.
Tuon kyllä epäselvästä aloituksesta sain luettua.
Mutta onko se huijaus? Sitähän minä tässä peräänkuuluttelin... onkohan nyt tuo huijaus ihan käsitteenä liian helppo ja löyhästi käytetty, kun tuntuu että joka paikassa vaan "huijataan"?
Myyjä "huijas" kun myi auton kovalla hinnalla.
Autoliike "huijas" kun ei kertonut, että auton tuulilasissa on halkeama.
K-Kauppias "huijas" kun myi Venäjä-juustoa kalliimmalla, kuin paikallinen Lidl Saksa-juustoa.
Kaikki vaan huijaa. Nyyh.
Kunnon pelle
Ole onnellinen, ettet ostanut autoasi jobbariliikkeestä.
reijolan rämö k kauppias kavaltaa aina oli töissä missä tahansa.
huijaus panu holopainen ja autojaro joensuu paljon myös mittari muunneltuja autoja. cdsata koijareeita myös kiertävät verot. autojokeriin ja auto jiipeehen vaikea luottaa syövät öljyä ja huonoja kokemuksia ilmastoinneista eivät toimi. ikijnään kavalluksia...
Voi kun minua taas huijattiin, en kysynyt mitään autosta, en koeajanut, en katsonut edes konepeltin alle, ostin vain kun myyjä sanoi että se on halpa. Nyt näin naapuri kaupungissa samanlaisen ja se oli 100€ halvempi, arvaa harmittaako?
Nyt haluaisin purkaa kaupan, mutta myyjä ei suostu, toimiiko myyjä oikein?
Saanko hakea hyvitystä tuon 100€ vai voinko lisätä siihen kulujakin?
Tuohan on autoliikkeillä ja niiden korjaamoilla ihan normaalia, että puhelin keskustelulla saadaan asiakas tulemaan katteettomilla lupauksilla ja valehtelulla paikan päälle, että pääsevät sitten myymään ylihintaisia varaosia tai antamaan korjaamolla kallista valohoitoa.Tuppaa olemaan että mitä isompi liike sitä härskimpää toimintaa.
Et ole ainoa ,kyllä ne muaki vedätti vuosia sitten.Mutta on ne minun toimesta sen jälkeen menettänyt todella paljon asiakkaita.
"Mutta on ne minun toimesta sen jälkeen menettänyt todella paljon asiakkaita. "
Kolme?
No se on todella paljon se.
"Mutta on ne minun toimesta sen jälkeen menettänyt todella paljon asiakkaita."
Tuskimpa.
Niin särki ruutana ja kiiskikö ????.Ei taida kannattää tuommosen mätäaivosen kalan gallupeille antaa paljon painoarvoa.Vai osasitko tuosta laskea että noita oli kolme.
Ostin Oulun Veholta auton noin kuukausi sitten ja nyt voin todeta että ensimmäisen kerran minua huijattiin autokaupassa.
Auto oli kolaroitu, selvisi myöhemmin toisessa merkkiliikkeessä.
Remonttia oli kuulemma tehty monella tonnilla, mitään dokumenttia asiasta ei kuitenkaan ole pystytty toimittamaan.
Auto oli "katsastettu" sopimuskonttorilla jossa esim. katkennutta jousta ei ole huomattu.
Ensimmäinen ajon keskeyttänyt vika tuli ilmi puoli toista viikkoa oston jälkeen, auto hinurilla pajalle.
Etupuskuri oli maalattu sprayllä. Maalit lähtivät ensimmäisessä kunnon käsipesussa.
Auto vapisi ja tärisi koeajolla. Ilmoitin ko asiasta myyjälle. Toteamus että kyllä meidän ammattihuoltomiehet olisivat asiasta kertoneet jos sellaista olisi. Renkaat käytin heti tasapainotuksessa jossa selvisi että yksi vanne rikki.
Totta kai auto oli vanha mutta hyvin huollettu yms. Silti Vehon asenne ja selkeiden vikojen peittely ja salailu hieman ihmetyttää. Samoin tuo kolarointi asian kertomatta jättäminen hieman ihmetyttää. Kai he sen tajuaa että asia tulee kuitenkin tietoon tavalla tai toisella.
Siinä vaiheessa sanotaan myyjälle, että tärinä on poistettava tai kauppaa ei synny. Turha tuollaisista on jälkikäteen nurista kun kerran koeajolla huomasit.
Ammattihuoltomiehet eivät kauaa näissä merkkiliikkeissä viihdy vaan pistävät oman korjaamon pystyyn tai siirtyvät todellisten ammattilaisten pariin. Täälläpäin paikallisella VW-merkkikorjaamolla lähes koko henkilökunta korjaamopuolella on amisviiksisiä märkäkorvia.
Seuraukset voivat olla ikäviä, jos kumi puhkeaa.