Tulehdukselliset suolistosairaudet ovat yleistyneet Suomessa merkittävästi.
Kelan tilastojen mukaan tulehdusperäisten suolistosairauksien esiintyminen on nelinkertaistunut suomalaislapsilla viimeisen 20 vuoden aikana.
Tulehdusperäiset suolistosairaudet kasvavat hälyttävällä tahdilla.
- Lisääntyminen on ollut voimakasta. Suomessa yleistyy erityisesti haavainen paksusuolen tulehdus, Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) gastroenterologian poliklinikan osastonylilääkäri Perttu Arkkila kertoo.
http://www.iltalehti.fi/terveys/2014090518635372_tr.shtml
Kelan tilastojen mukaan tulehdusperäisten suolistosairauksien esiintyminen on nelinkertaistunut suomalaislapsilla viimeisen 20 vuoden aikana.
Tulehdusperäiset suolistosairaudet kasvavat hälyttävällä tahdilla.
- Lisääntyminen on ollut voimakasta. Suomessa yleistyy erityisesti haavainen paksusuolen tulehdus, Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) gastroenterologian poliklinikan osastonylilääkäri Perttu Arkkila kertoo.
http://www.iltalehti.fi/terveys/2014090518635372_tr.shtml
Vastaukset 5
Vanhimmat
Obama voi tuoda lisää koska alusti meidät jo islam myönteisyyteen : https://m.youtube.com/watch?v=tCAffMSWSzY
Jaup!
Jo ennen jutun avaamista tuli mieleen tuo ylihygienia ja olihan se jutussa mainittukin. Kodit on nykyään steriileitä kuin sairaalat ja lapset ei möngerrä navetoissa kuten ennen vanhaan. Lapset kuuluu oikeasti laittaa paskan sekaan, sillä se vastustuskyky luodaan! Vanhemmat on saaneet hyvää tarkoittaen paljon pahaa aikaan ja onhan osasyyllinen tämä yhteiskuntakin kun joka paikassa neuvotaan miten käsiä pitää pestä koko ajan. Ei tarvitse. Paskallakäynnin jälkeen kun pesee, niin se riittää.
Hygienia on tuossa jutussa "silmänkääntötemppu:" sellaista hygienian tasoa Suomessa ei ole!
HPV vaccine and autoimmune manifestations:
"In the Danish Civil Registration system, among approximately half a million adolescent girls, 414 autoimmune disorders were listed. The 5 most common autoimmune diseases occurring within 6 weeks of vaccination among 100,000 girls were: type I diabetes, juvenile arthritis, CROHN'S DISEASE, Henoch-Schonlein disease, and ulcerative colitis (Sutton et al., 2009). However, over a 10 year period, the common autoimmune diseases, from the most to the least common, were: type I diabetes, juvenile arthritis, CROHN'S DISEASE, ulcerative colitis, Basedow’s disease, Henoch-Schonlein purpura, psoriasis, and SLE (Verstraeten et al., 2008)."
http://www.discoverymedicine.com/Hedi-Orbach/2010/02/04/vaccines-and-autoimmune-diseases-of-the-adult/
Crohnin tauti (Morbus Crohn) on krooninen, tulehduksellinen suolistosairaus.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Crohnin_tauti
Maidosta puheenollen: Miksi jostain kermakakusta menee vatsa sekaisin tahi jäätelöstä mutta taas toisesta kermakakusta tahi oikeasta jäätelöstä tulee vain oikein hyvä olo?
Laktoosi-intorelanssiko? Ei, vain harvalla.
Ehkä halutaan luoda sellainen kuva että on niin ihmiset siirtyisivät kalliimpiin laktoosittomiin tuotteisiin.
Kerma jos sis. karrageeniä, huono homma, vatsalle:
Aito puhdas kerma hiukan kalliimpaa mutta ei mitään ongelmia.
Jäätelö, esim. natriumalginaatti yms. lisäaineet, huono homma: aito jäätelö puhtaasta kermasta, kananmunista, aidosta vaniljasta, sokerista... ei mitään ongelmia.
Aitoa jäätelöä vain on vaikea kaupasta enää edes löytää: globaalit kartellit omistavat suurimmat Suomalaisetkin jäätelöbrändit!