Hyvä. Olette tuoneet auton, jota ei osta teiltä kukaan. Autoliikkeet karttavat vanhoja tuontiautoja kuin ruttoa, eivätkä hyvitä niistä mitään.
Joko kaikilla on yli 10v-tuontiauto
happanemassa?
103452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvin on kaupaksi menneet (9 autoa tuonut viimeisen 1,5 vuoden aikana). Ainoa ongelma oli päästä edellisestä "suomiautosta" eroon silloin 1,5 vuotta sitten pääoman saamiseksi... (siinä kun ei olut ilmastointia, nahkoja eikä muitakaan heebeleitä mitkä kuulemma ostajakanditaattien mielestä olisi pitänyt olla)
Minä olen tuonut 7 autoa ja kaikki ovat menneet kaupaksi. Hyvä niitä on ollut myydä kun ovat olleet siistiä, ehjiä ja hyvin varusteltuja. Yhden myin jopa puhelimessa kun lähetin ostajalle ensin kuvia. Kyseessä oli Mondeo joka oli kuin pakasta vedetty vaikka ikää oli 8 vuotta.
Minulla oli kesällä yksi "suomi" transit ja siitä oli vaikea päästä eroon, jokainen soittaja epäili että mittari olisi ruuvattu.
Jatkossakin jos ostan käytetyn niin haen sen Saksasta ja tiedän että saan hyvän auton.
Huh mitä p*skaa!
Itse en osta autoa ilman luotettavaa näyttöä omistus- ja huoltohistoriasta!
ja kaikki meni kun häkä suomijunteille.
kaikissa oli mittaria ruuvattu mut ei haittaa kun ei oo suolaruostetta.
vanhoja takseja perliinistä nääs!!!
no jopas toit, minkä värisiä olivat?
Ei meinaa millään löytyä hyvää ja luotettavaa välittäjää. Kiinnostusta olis 10 v. 500 -sarjan BMW:hin.
Tätä samaa laulua laulettin Ruotsissa 90-luvun puolivälissä kun tuontiautovirta oli kuumimmillaan.
Ruotsissa tehtiin silloin rajuja "yhden yön" autoveromuutoksia..varmaan siinä jokunen autoliike keikahtikin suurien myyntivarastojen kanssa.
Autoliikkeet kertoivat tuolloin "tuontiauto ei kelpaa vaihdossa kun omistus/huoltohistoria ovat epäselviä??", mutta miten on nyt? Ruotsin merkkiliikkeissäkin on paljon vaihdossa tulleita tuontiautoja ruotsalaisen myyntialkuperän omaavien autojen kanssa samassa myyntirivissä sulassa sovussa..eikä tuontiautojakaan ilmaiseksi jaeta, hintaa on ihan siinä kuin Ruotsissa ensimyydylläkin.
Uskon, että suomalainenkin autokauppa joutuu tunnustamaan tuontiautot myytäviksi tuotteiksi,ihan hyviksi sellaisiksi, vaikka nyt ne tuntuvat heistä happamilta..mitäs se kettu tuumi niistä pihlajanmarjoista..
Josta olisi joutunut maksamaan Suomessa 10 000 euroa enemmän.
Auton toi aikanaan maahan Korpivaara oy.
Monet suomalaiset autoliikkeet ovat kusessa, kun osa potentiaalisista asiakkaista hakee autonsa itse esim Saksasta ja hyvä niin...
Tarjosin autoliikkeeseen vanhaa, alunperin suomesta uutena ostamaani autoa vaihdossa E39 Bemariin. Vaihtoautosta tarjottiin 6000e mikä oli mielestäni vähän kun Bemarin hintakin oli aika kova.
No myin vanhan autoni itse suoraan ja sain siitä 9.300e ja hain Saksasta edellä mainittua 523i:tä kaksi vuotta uudemman 528i:n, jossa on varusteita ihan eri lailla (tehtaan lisävarusteita noin 100.000 mk arvosta). Ostin auton BMW liikkeestä joka antoi takuun kilometreille (60tkm vähemmän kuin Suomi-autossa) ja huoltokirjalle. Bemari maksoi kaikkine kuluineen 2000 e vähemmän kuin tuo huonompi ja vanhempi "Suomi-auto". Kun lisäksi huomioi paremman hinnan vanhasta, säästö oli aika kiva ja lopputulos parempi käyttöauto itselle!