Tyttöystävän kengät

jape

Eli ongelma on sellainen, että tyttöystäväni tykkää pitää kaikenmaailman lenkkareita aina vaikka muuten pukeutuukin ihan tyylikkäästi.

Mun mielestä nahkaiset saappaat sopisivat paljon paremmin varsinkin baariin lähdettäessä ja eikös ne ole ihan muodikkaitakin nykyään?

Tyttöystäväni ei vain ole tottunut kävelemään korollisilla kengillä ja niissä kuulemma puutuu jalka ja on vaikea kävellä. Antakaa jotain neuvoa minkälaisilla saappailla olisi melko helppo kävellä, niin koitan ostaa niin hienot kengät, ettei ne jää käyttämättä :)

16

3643

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ceres

      Paha se on sanoa tyttöystävääsi tuntematta ja minkäänlaisia kenkiä näkemättä... Mutta korko saisi olla lyijykynää paksumpi. Kävely on helpompaa ja minulla ainakaan jalka ei puutu niin paljoa. Ja onhan niitä korottomia saappaitakin ja sellaisia missä on vain muutaman sentin korko. Sellaisiakin voisit hänelle kokeilla tarjota...
      Tuskin tästä hirveästi apua oli mutta aukaisimpa sanaisen arkkuni siltikin.

    • yksi idea

      nythän on myös kiilakantaiset saappaat muodissa, niillä on helppo kävellä. muuten korkkareihin tottumattoman kannattaa aloitella normaalista kävelykenkäkorosta eli 3-4 cm ja melko leveänmallisesta (tukevampi) korosta niin ei tule outoa kävelytyyliä eikä liian hutera olo.

    • -----

      Jos haluaa että tyttöystävä käyttää korkokenkiä, niin kannattaa alkaa maltillisemmilla versioilla. Ja ottaa mielummin tyttö itsekin mukaan saappaita valitsemaan. Kenkien käveltävyys kun riippuu niin monesta asiasta.
      Jos ihan piikkikorkoa haluaa, niin esim. Citymarketissa on Blue -merkkiset, mustaa keinonahkaa, varressa kaksi vetoketjua, punainen vuoraus. Kapea ja korkea korko, mutta ovat kuitenkin suht. hyvät kävellä. Jäykkä varsi tukee hyvin nilkkaa. Ja hintakin oli vain 49 euroa. Suosittelen.

    • jape

      Olen myös huomannut, että noita matalallakin korolla varustettuja kenkiä näkee nykyään melko paljon ja osa on ihan tyylikkäitäkin.

      En ajatellut mitään piikkikorkoisia kenkiä tyttöystävälleni nyt ainakaan aluksi, koska uskon että niillä on vaikea kulkea ellei ole tottunut.

      Antakaa jotain ehdotuksia netistä mahdollisten kuvien kera, että miten voisin yllättää hänet tai vahongossa viedä kauppaan, jossa kengät ovat :)

    • hujoppiina

      Itsekään en juuri korkokengistä perusta, mutta omistan silti parit kivat polvipituiset saappaat, joita on tyylikkäiksikin kehuttu. Vitsi on siinä, että jos korko ei ole sivusuunnassa kovin kapea eikä kauhean korkea, niillä pystyy kävelemään oikein mukavasti vaikka olisi tottunut lenkkareihin (kuten minä). Vie joskus tyttiksesi johonkin isompaan kenkäkauppaan ja anna hänen valita jalkaan sopivat saappaat, niin luultavasti ne molempia miellyttävät löytyy. :)

      • jape

        Täytyy keksiä joku juoni jolla saisin tyttöystävän mukaan kauppaan ja voisin ohimennen pyytää katselemaan kenkiä tms...

        Toivottavasti löytyisi jotkut hienot. Vinkkejä saa edelleen antaa!


    • jape

      Etsin netistä parit kivannäköiset saappaat. Kertokaa mitkä näistä valitsisin tyttöystävälleni:

      http://www.bronxshoes.com/html/amalia11913.htm
      (hieno malli, varsi ehkä liian korkea)

      http://www.bronxshoes.com/html/blazer12046.htm
      (kaunis kenkä, melko matala korko)

      http://www.bronxshoes.com/html/chantal11944.htm
      (matala korko helpottaa kävelyä)

      http://www.bronxshoes.com/html/chelsea11915.htm
      (seksikäs)

      http://www.bronxshoes.com/html/easy11988.htm
      (helppo kävellä, melko tylsä)

      http://www.bronxshoes.com/html/flo12009.htm
      (todella hieno malli, korkea korko)

      http://www.bronxshoes.com/html/isa11933.htm
      (todella kaunis, mutta korko korkea ja ohut)

      http://www.bronxshoes.com/html/lina11938.htm
      (yksinkertaisesti hienot)

      http://www.bronxshoes.com/html/oxford11881.htm
      (tyylikäs malli ja jännä matala korko)

      http://www.bronxshoes.com/html/sanne11920.htm
      (eksoottinen malli, matala korko)

      http://www.bronxshoes.com/html/soho12012.htm
      (todella näyttävä ja seksikäs malli, varmaan vaikea kävellä)

      Valitsin pari suosikkia, jotka voin paljastaa, kun on saatu muidenkin mielipiteet kuuluviin. Nyt kaikki vaan "äänestämään" :)

      • Trendy

        Joo, suosittelisin mallia 3 tai 4 ..Valkoinen on tämänhetken kuuminta trendiä ja tosi hyvä malli toi, kun taas tuo ruskea sopisi hyvin farkkujen kanssa, ja pyöreä kärki on nyt tosi in! Unohda ne matala korkoiset luistimet ;D


      • Trendy
        Trendy kirjoitti:

        Joo, suosittelisin mallia 3 tai 4 ..Valkoinen on tämänhetken kuuminta trendiä ja tosi hyvä malli toi, kun taas tuo ruskea sopisi hyvin farkkujen kanssa, ja pyöreä kärki on nyt tosi in! Unohda ne matala korkoiset luistimet ;D

        Väärin tuli tohon siis tarkotin 4 tai 6 kenkiä! ;D


      • jape
        Trendy kirjoitti:

        Väärin tuli tohon siis tarkotin 4 tai 6 kenkiä! ;D

        Aika hyvät valinnat teit. En itsekään pidä noita matalakorkoisia yhtä tyylikkäinä tai naisellisina, mutta niiden hyvä puoli ois se että niillä ois helpompi kävellä.

        Antaaka vielä kommentteja mitkä listan kengistä olisi tyylikkäimmät?


      • Pinkki
        jape kirjoitti:

        Aika hyvät valinnat teit. En itsekään pidä noita matalakorkoisia yhtä tyylikkäinä tai naisellisina, mutta niiden hyvä puoli ois se että niillä ois helpompi kävellä.

        Antaaka vielä kommentteja mitkä listan kengistä olisi tyylikkäimmät?

        Niin, pitäisi kyllä tietää tyttöystävän ikä ;) Helpompi valikoida ;D


      • Boo
        jape kirjoitti:

        Aika hyvät valinnat teit. En itsekään pidä noita matalakorkoisia yhtä tyylikkäinä tai naisellisina, mutta niiden hyvä puoli ois se että niillä ois helpompi kävellä.

        Antaaka vielä kommentteja mitkä listan kengistä olisi tyylikkäimmät?

        Ehdottomasti nämä :-)
        http://www.bronxshoes.com/html/flo12009.htm
        (todella hieno malli, korkea korko)


      • tyttö85

        ovat ihan kivoja, muut aika kauheita... kerropa minkä valitsit!?? =)


      • jape

        Mun mielestä 7 on todella hieno.

        ps. tyttöystäväni on 20v.


    • enkeksi

      Hei,

      Pomarfinn on laadukas ja KOTIMAINEN vaihtoehto, löysin juuri tosi tyylikkäät saappaat, hintavat tosin mutta koska olivat viime vuoden mallia sain 30e halvemmalla. Oli vaikea löytää sopivia kenkiä koska kärki tuntuu kaikissa olevan tosi kapea, mikä lie muotivillitys, mutta nämä istuvat hienosti ja ajatonta mallia. Tosi makeet :)

    • Iris

      ....paksupohjaiset strech-vartiset saappaat. Itselläni on sellaiset (mokkaiset mustat, pintanahkaiset hakusessa, vaikea löytää nykyään kun kaikki popot tuppaa olemaan näitä oksettavia lenkkari-mallisia!) ja niillä on aivan helppo kävellä. ;o)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe