"Antisankarin" aika siruineen

jhkg

Nykyisin jo kaikenlaisia siruja on olemassa ja elämässämme mukana.
Niillä ei ole tekemistä lopunajan sirutuksen kanssa.

Varsinäinen sirutus alkaa vasta kun poistuu se, mikä pidättää. Kristuksen seurakunta. Uskovien poistumisen jälkeen siis tapahtuva sirutus on "antisankarilta".

Onko uskovat vaivan- ja vihanajassa?
Eivät.
Miksi?

Siksi kun Jumala antoi ainoan poikansa uhriksi ihmiskunnan syntien sovittamiseksi.
Jeesus huusi ristillä kärsiessään: Jumalani, Jumalani, miksi hylkäsit minut?

Hän kärsi syntiemme sovituksen. Jumala vaihtoi Jeesuksen pyhyyden ihmiskunnan synteihin. Synnit tuli Jeesuksen päälle ja ihmiskunta vapautui synneistä. Kahta rangaistusta ei saada synneitä. Jeesuksen kärsimystä ja vaivan-, sekä vihan aikaa.

Isä antoi vallan Pojalleen tuomita eläviä ja kuolleita. Hän istuu Isän, Kaikkivaltiaan oikealla pulella ja rukoilee omiensa puolesta.

Ettei väärinkäsitystä syntyisi, on sanottava, että usko Jeesukseen Kristukseen on pelastava ihmisen, mutta joka ei usko, on jo tuomittu Raamatun mukaan.

Tämän opin sain raamatunopettaja Melleriltä.

6

122

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin menee

      Tottahan se onkin, että Jumala pitää omistaan huolen. Niistä, jotka ottavat hänet vastaan Vahtajanaan. Uskomattomat saavat sitten uskosa mukaan myöskin.

    • Jotenkin kuitenkin

      Aloituksen asiasta on monta mielipidettä. Jotkut sanoo, että Jeesus hakee omansa vainonajan ja vihanajan välillä. Sitten on niitä, jotka uskovat myös uskovien olevan vihanajassa, Kaikki kolme mahdollisuutta siis esillä.

    • Jompi kumpi

      Tempauksen jälkeen tulee siis sirut ja merkit, joista raamattu puhuu. Silloin maapallo annetaan kokonaan paholaiselle. Merkki tai marttyyrikuolema on vaihtoehdot, ei muuuta.


    • Si ru

      Tämä aika on lähellä.

      mm. kauppaan et pian pääse kuin näyttämällä jäsenkorttia tai sirua...

    • ...

      Monenlaista mieltä ja ilmaa on ko. asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3397
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      394
      1251
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      939
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      67
      829
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      189
      774
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      271
      714
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      690
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      618
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      585
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      33
      576
    Aihe