Omasta mielestä hyvä, muiden mielestä...

confused3

Mikä siinä on, jos omasta mielestä olen saanut aikaiseksi hienon kappaleen, käyttänyt sen tekemiseen päiviä, mutta jossain Mikserissä saan kuitenkin arvosanaksi 7 negatiivisten kommenttejen kera. Laulumelodiat ja muut olen mielestäni hionut huippuunsa, mutta silti saan kommentteja "laulussa treenattavaa", "soundit epäsynkassa", vaikka niitäkin hion mikroskooppisen tarkasti.

Monta kertaa on käynyt näin ja nyt herää kysymys, kannattaako minun enää jatkaa musiikin parissa puuhailua, vai keksiä jotain muuta? Tottakai musiikkia tehdessä kolkuttaa takaraivossa aina ajatus, että muutkin kuin minä pitäisivät siitä. Haluaisin ikäänkuin tuoda itseäni esille sen avulla, mutta eipä taida olla järkeä, jos edes tuttavani eivät musiikistani tykkää (enkä nyt puhu mistään örinähevistä tai hardcore trancesta). Jos ne oikeasti pitäisivät siitä, ne käskisivät soittamaan kappaleita uudelleen ja kehuisivat aidommin.

Välillä tuntuu, että minulla on aivot jotenkin eri tavalla viritetty, koska soundit joita hion musiikissani tuntikaupalla, kuulostavat silti jotenkin väärältä tai omintakeisilta muiden mielestä.

Kohtalotovereita?

2

181

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cryyd

      Sinulla on aina musiikkia tehdessä mielikuvia jotka liittyvät sävellykseesi ja kuulet asioita "pintaa syvemmältä". Ulkopuolinen ei välttämättä kuule samoin.

      • confused3

        Kiitos vastauksesta. Ja omintakeisuus tietenkin korostuu, jos pelkästään yksin tekee kappaleet, eikä muita ole objektiivisesti seuraamassa vieressä.

        Myös sen olen huomannut, että kun paljon kuuntelee keskeneräistä biisiä, ja ei ole ideoita sen parantamiseksi, aivot nopeasti mukautuu sen puutteellisuuksiin ja biisi onkin yhtäkkiä "valmis". Tässä tapauksessa ulkopuolisilta vaaditaan luonnollisesta useita kuuntelukertoja ja samanlainen ajatusmaailma/fiilis, että biisiin "pääsee sisälle".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1501
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      478
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe