petäjättäret

Moniko teistä nainen pettää puolisoo tai ajattelee pettävän tilaisuuuden tullen entäs mihet pankaas n tai m jos näin ajattelette
8204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kysyisin mieluummin kuinka moni pettäneistä on joskus ajatellut "MINÄ en ainakaan petä"?

On nimittäin niin, että ihminen pettää aina, kun kohde on oikea ja oma parisuhde edes vähän rempallaan. Muuta ei tarvita.

Äänestä
  • näinpä

    Äänestä

  • Justiinsa. Lisäisin vielä, että ihmisellä tarvitsee olla tarpeita. Esim. aseksuaali ei ole kiinnostunut seksistä toisten kanssa, kun ei oikein jaksa innostua edes yhden kanssa.

    Äänestä

Olin joskus kovinkin mustavalkoinen pettämisasian kanssa. Nyt 15vuoden parisuhde takana, minä perheellinen nainen, petin. En olisi itsestäni uskonut...ja jos joku minut tunteva asiasta saisi tietää eivät he edes uskoisi. Syynä jonkinlainen ikäkriisi, ongelmia parisuhteessa, mieletön kemia/vetovoima tähän miehen ja se oli sitten menoa. Pahinta on se, että en tunne edes huonoa omaatuntoa..vaan tekisin sen uudestaan ja haaveilen hänestä, asia ei auta se, että nähdään todella usein.

Äänestä

Näinhan se on...just noihan se menee. Ihmisellä on tunteita ja tarpeita...sitä aikansa yrittää jonkun kanssa...ja jos mikään ei kohtaa niin petoshan siitä seuraa. *Olis tietty viisasta lopettaa edelline suhde ensin....muttamutta....kun se tunne ei kysy aikaa ei paikkaa...

Äänestä
  • Todellakin! Ikinä en olisi itsestäni uskonut, että petän miestäni. Olemme olleet yhdessä parikymmentä vuotta. Olen seurustellut muitten miesten kanssa ennen, enkä pettänyt ketään heistä. Nyt kun en saa rakkautta, huomiota ja arvostusta niin on muittenkin syli kelvannut.
    Miksi ei sitten vain eroa toimimattomasta suhteesta?
    Mitä jos suhde parantuukin? Jos mies taas rupeaa homioimaan ja rakastamaan? Kumminkin on hyvä isä, eikä lapset kärsi tai huomaa. Vielä odotan ja toivon.

    Äänestä

  • kesy.koti.kissa kirjoitti:

    Todellakin! Ikinä en olisi itsestäni uskonut, että petän miestäni. Olemme olleet yhdessä parikymmentä vuotta. Olen seurustellut muitten miesten kanssa ennen, enkä pettänyt ketään heistä. Nyt kun en saa rakkautta, huomiota ja arvostusta niin on muittenkin syli kelvannut.
    Miksi ei sitten vain eroa toimimattomasta suhteesta?
    Mitä jos suhde parantuukin? Jos mies taas rupeaa homioimaan ja rakastamaan? Kumminkin on hyvä isä, eikä lapset kärsi tai huomaa. Vielä odotan ja toivon.

    Et ole tullut ajatelleeksi, että oma uskottomuutesi estää parisuhteesi parantumisen? Valehtelet kotona miehellesi, samaan aikaan odotat, että miehesi muuttuisi paremmaksi. Ei muutu, ei sinun valinnallasi.

    Äänestä

itse tulin petetyksi aikaisemmassa suhteessa. surullisinta että kyseinen mies oli edellisessä suhteessa tullut itse petetyksi joten tiesi miltä se tuntuu ja mikä on sen teon "jälkipyykki".

tulin lopputulokseen että jos arvostaa toista (ja minusta suhteen yksi perusasia) ei kyseistä asiaa toiselle tee. joten nyt uudessa suhteessa olen päättänyt että tilannetta ei tule jossa miestä pettäisin. ensin puhun ja jos ei tuota tulosta, sitten lähden - viimeisen kerran mutta "hame pysyy nilkoissa" niin kauan kun tämä mies on elämässäni edes seurustelu kumppani nimikkeellä piste.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettäjät kirjoitti:

Moniko teistä nainen pettää puolisoo tai ajattelee pettävän tilaisuuuden tullen entäs mihet pankaas n tai m jos näin ajattelette

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu