mitä tekisit??

surullinen12

Äitini on aina ollut minua kohtaan kylmä ja ilkeä. Kun olin lapsi ei ikinä tullut koulun kevätjuhliin, ei tanssinäytöksiin, ei tukenut saatika kannustanut. Päinvastoin sanoi aina että "elämästäsi tulee.." ja kuvitti mieleeni jonkun negatiivisen tarinan. On aina mollannut ulkonäköäni ja valuntojani ym. En ikinä ole sanonut äitille vastaan, vaan jotenkin ehkä hyväksynyt että tälläinen äiti minulla nyt on ja hän puhuu minulle näin. Olin nyt kesällä mieheni kanssa ulkomailla ja reissun jälkeen lisäsin paljon kuvia facebookkiin. Kuvat sauvat paljon tykkäyksiä ystäviltäni, mutta äidiltäni ei yhtään. (tykkää kyllä siskoni kuvista) ainoastaan kommentoi kuva albumiin ilkeyksiä ja sätti ulkonäköäni ja haukkui esim huuliani botox huuliksi ja vaatteitani rumiksi yms. Jopa ystäväni kysyivät minulta että kuka tuo kateellinen nainen on joka aina kommentoi kuviisi törkyä. Päätin etten jaksa enään. Kirjoitin äitilleni pitkän viestin jossa keerroin kuinka paljon hänen sanansa satuttavat ja että en pysty ymmärtämään miksi hän haluaa olla omalle tyttärelleen niin pahansuopa ja kylmä. Sanoin myös että jos hänellä ei ole minulle muuta sanottavaa kuin haukkumiseni niin ehkä parempi ettei kommentoi minulle mitään. Tämän jälkeen äitini poisti minut facesta ja ei ole ollut missään yhteydessä. Tapahtumasta jo yli kk. Miten minun pitäisi toimia? Minä itse en jaksa vihaa ja katkeruutta, vaan normaalit välit, mutta en suostu kynnysmatoksikaan..

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minttumaariiiaaaa

      Hän ratkaisi asian puolestasi. Mihin tarvitset tuollaista pahuutta? Ota itsekin etäisyyttä, sen olet ansainnut. itse annoin vastaavanlaisessa tilanteessa viimeisenä viestinä, että jos hän pyytää pahuuttaan aidosti anteeksi, ja muuttaa käytöstään, voin harkita edes jonkinlaisten välien palauttamista. Ei ole mitään kuulunut, ja nykyään en edes kaipaa sitä, koska olen päässyt jaloilleni ihan itse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      159
      2913
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      29
      2777
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      8
      1756
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1638
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      205
      1495
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      319
      1436
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      97
      1383
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      15
      1198
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      67
      1194
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1142
    Aihe