Tänään on kansallinen paaston, katumuksen ja parannuksen teon päivä. Tule mukaan, jos pääset. Suora esirukousohjelma alkaa klo 18.30 TV7:lta.
http://www.tv7.fi/broadcast/?broadcast=0_159552
Paastoa ja rukousta Suomen puolesta
5
244
Vastaukset
- Kysyn vaan
Heh, eipä ole ihan vielä saavuttanut normaalien ihmisten tietoisuuttaa tällainen "merkkipäivä". Pitäisiköhän vielä perustaa Jalovaaran kunniaksi joku oma päivä? Tällöin ehkä ihmiset muistaisivat, että kaikki uskonnon verukkeella rahaa keräävät ovat pelkkiä huijareita?
Kaikessa tulisi etsiä Jumalan tahtoa. Jos minä nyt päätän vaan alkaa paastota jonain tiettynä päivänä, niin sillä ei ole mitään merkitystä, ei mulle, eikä Jumalalle.
Jumala puhuu paastosta puhuessaankin Jumalan tahdon tekemisestä. Eli lähtökohta on aina Jumalassa, ei meissä. "Etsikään ensin Jumalan valtakuntaa", niin kaikki muu tulee siinä ohessa, niin Sana opettaa.
Jumala ei mielisty "meidän paastoomme". Minkälaiseen paastoon sitten Jumala mielistyy? Sellaiseen joka tulee Häneltä. Se ei oo mikään julkinen paasto, vaan kukaan ei välttämättä tiedä, että paastoat. Ei muut kuin sinä ja Jumala. Matt. 6:16-18
Uskonnollisuus kääntää kaiken aina päälaelleen. Se tahtoo, että ihmiset näkisivät heidän paastoavan (Matt. 6:16)
Minkälainen on sitten se paasto, johon Jumala mielistyy? Tässä yksi Raamatun esimerkki. Jesaja 58Sinullekkin on jari Pekka tullut Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika kompastuskiveksi ja loukkauskallioksi.PS. Isä Jumala ei sinulle mitään anna. Eikä muillekaan!
- Mordokai...
Onko Raamatussa yhteisiä rukouksia ja paastoja? Ja jos on niin esitetäänkö ne siellä kielteisessä mielessä?
Kohta alkaa TV7:n rukousohjelma. Rukoilemaan kannattaa tulla mukaan - paastosi sitten tai ei.
http://www.tv7.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711233Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8010371- 514443
- 244147
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni164102Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353896Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573799No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413623- 563332
- 423045