Voiko aknea sairastava mies olla komea? Miten paljon miehen iho vaikuttaa teihin kun tapaatte miehen? Tuleeko heti ajatus että mies ei huolehdi ihostaan ja hygieniastaan? Itse aknesta kärsivänä tämä asia vaivaa paljon. En kehtaa tavata naisia koska kärsin aknesta. Olen muuten urheilullinen ja pidän kunnostani huolta ja elän terveellisesti mutta tuo akne pilaa kaiken. Olen vaikka mitä lääkkeitä siihen syönyt mutta turhaan. Itsetunto on laskenut aknen takia erittäin paljon. Koitan pitää itsestäsi huolta että edes joten kuten kehtaisin olla ihmisten ilmoilla tämän aknen kanssa. Mutta naiset jos tapaatte muuten mukavan miehen mikä miellyttää silmää ja on muutenkin oikealta tuntuva niin onko se heti turn off jos miehellä on akne?
akne miehellä...
minä ap
153012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei haittaa.
akneen saa apua.
roaccutan tuhoaa ihoa.
maitotuotteet ja prosessoitu ruoka aiheuttaa jonkin verran aknea...
olet varmaan tietoinen kaikesta mahdollisesta... raakaruokakuureista ym....
Ei ole turn off, jos miehellä on akne. Se, minkälainen mies on ihmisenä on paljon tärkeämpää kuin ulkoiset seikat enkä takuulla kävelisi onneni ohi sen takia, ettei miehellä ole täydellisen tasaista ihoa.
Itsekin aknesta kärsineenä tiedän hyvin miten akne saattaa vaikuttaa itsetuntoon ja ylipäätään koko elämään. Olen häpeillyt pukuhuoneissa riisuutumista, uimarannalla oloa jne kun pahimpina aikoina selän akne oli todella ikävän näköinen. Itse sain kuitenkin avun lääkkeistä ja paikallishoidoista.
Saako kysyä uteliaisuudesta mitä lääkkeitä/voiteita olet kokeillut?
Aknelääke ilman reseptiä - http://derminax.lv Erittäin hyvä tuote. Finnit vähenevät selkeästi käytön jälkeen, eikä siihen mene viikkoja.
Mulla on psoriasis, joka on välillä aika pahanakin. Vaikea pitää miehen aknea turn offina, kun on itse yrittänyt pärjäillä ihon kanssa - vaihtelevalla menestyksellä.
Jos mies on oikea, tuskin se on aknesta kiinni. Kannattaisi kokeilla mitä vaihtoehtoja ihotautilääkärillä on.
Brevolux voidetta apteekista, käytetään öisin. Kyllä alkaa aknet hellitämään. Puhdistus jollain kuorivalla putsarilla tai Lactolinellä.
Ei akne sinänsä ole mikään este mutta huuliherpes on ehdoton no!
Akne ei ole turn off.
Huono itsetunto kylläkin on.
Minusta on kiva olla kauniinpi osapuoli. Kyllä ihmisestä näkee, huolehtiiko hygieniasta ja on siisti. Aknet nyt vaan voi olla aika pahoja.
Olen sillälailla pikkusen kieroutunut, että tykkään puristella finnejä, esim selästä.
Jos olet muuten freessi ja huoliteltu, niin tokkopa akne on esteenä.
Neiti elokuu. Tavattiin Sodankylässä ja sitten kadotin Sinut! Oletko vielä pohjanmaalla?
Oletko käynyt ihan yksityisellä ihotautilääkärillä aknen kanssa?
Oudolta kuulostaa, ettei mukamas mitkään lääkkeet auttaisi. Oletko varma, että kyseessä on akne, vai sittenkin ruusufinni/allergia?
Kannattaa tutkituttaa ihan kunnolla, kyllä ne vaikeimmatkin aknet lähtevät oikeanlaisilla lääkkeillä/ihotuotteilla.
Ei ole ehdoton turn-off, mutta tietysti hyvä iho on aika oleellinen seikka komeudessa/kauneudessa. Mutta jos muuten kaikki olisi ok, niin ei se mikään deal-breaker olisi.
Akne ei ole ongelma. Olen itsekin kärsinyt aknesta. Akne ei ole hygienista kiinni. Huonon hygienian huomaa kyllä. Runsas ihon peseminen voi myös pahentaa ongelmaa. Itse aikanaan pesin ja pesin. Käytin toinen toistaan vahvempia puhdistusaineita ja söin lääkärien määräämiä lääkkeitä. Mikään noista ei tehonnut. Ihoni on rasvoittuva, mutta pintakuiva. Itselleni vasta runsas kosteuttaminen ja hyvien rasvojen lisääminen alkoi tehota akneen. Aiemmin olin toiminut ihan vastakohtaisesti ja yrittänyt karsia kaiken rasvan, niin iholta kuin ruoastakin. Nykyäänkin tulee joskus yksittäisiä aknenäppyjä ja kun niitä tulee, niin paranemiseen ei auta kuin aika. Yksikään vippaskonsti ei minulla auta, ne vaan pahentavat. Onneksi osaan jo hyvin ennaltaehkäistä ja se onki minulla ainoa toimiva juttu.
Mutta alkuperäiseen kysymykseesi ... akne ei ole ongelma. Eivätkä ole muutkaan tartuttamattomat ihosairaudet. Tarttuvia en kyllä itselleni halua, joten ne pitää hoitaa ennen kun pyrkii toisen lähelle. Ihojutut ovat ehkä ongelma ihmisille, joille ulkonäkö on kaikki kaikessa. Positiivisena loppukaneettina, rasvainen akneiho vanhenee yleensä hitaammin. Ei ehkä lohduta sinua vielä, mutta nyt yli nelikymppisenä eron todella näkee. Itseltäni ei vielä löydy oikeastaan edes ilmeryppyjä silmäkulmista.
Miehen akne on todellakin ongelma, vaikka naiset muuta väittää!
Naisilla on paha tapa peitellä selviä asioita. Minkä takia ette voi sanoa, että akne on ongelma numero yksi kun se on ongelma numero yksi?
En minä finninaamaisena saanut naisia. Nyt menee hyvin.
Ei haittaa, 17 v onnellista liittoa takana. Isompi ongelma miehelle itselleen kuin mulle.