Olen ihan hajoamassa. Ostin keväällä mukavan dieselhenkilöauton, kun se kuulemma kannattaa. Miksiköhän bensan hinta ei nouse samassa suhteessa dieselin kanssa? 500 eurooo veroja ja miltei samanhintainen polttoaine... aivan hajalla.
Öljyn hinta nousee, bensan ei ;)
Öljyn hinta nousee, bensan ei ;)
Vastaukset 22
Vanhimmat
mutta muista kuitenkin että sen on vaan rahaa.
Ainakin meidän HDi-Berlingo on niin mukava ajaa, että maksakoon vaan.
Eikä se diesel sentään aivan bensan hinnoissa vielä ole...
Bensa ja diesel kun ovat eri tisleitä, niiden maailmanmarkkinahinnat nousevat ja laskevat eri syklissä. Nyrkkisääntö on se, että bensa on kesällä kalleimmillaan ja diesel talvella.
..."niiden maailmanmarkkinahinnat nousevat ja laskevat eri syklissä. Nyrkkisääntö on se, että bensa on kesällä kalleimmillaan ja diesel talvella."
Mites lämmitys-/polttoöljyn sykli suhtautuu bensiiniin ja dieseliin nähden?
Asiaahan on tässä ketjussa jo alempanakin käsitelty, mutta dieselin ja lämmitysöljyn hintasykli on samansuuntainen.
Varastetulla, katsastamattomalla, vakuuttamattomalla dieselillä polttoöljyllä ajellen - siinä vaihteehto, joka Suomessa kiinnostaa yhä useampia...:)
Veron osuus polttoaineen hinnasta on eri dieselillä ja bensiinillä, eli olisikohan niin, että raaka-aineen osuus on suurempi dieselissä. Ja kun öljyn hinta nousee, nousee diesel suhteessa enemmän?
....se hintaero on vain yksi osa säästöstä.
Ota huomioon myös kulutus, mitä kalliimpaa aine on, sitä enemmän tulee vastaavasti säästöä dieselin pienemmästä kulutuksesta, onhan bensan hintakin noussut vaikka ei olekaan niin paljon kuin dieselin.
Kuten jo aikaisemmin todettiin, bensa on öljyn sivutuote ja siksi raaka-ainekustannus vaikuttaa bensan hintaan vähemmän dieseliin.
siis jos diesel on noussut enemmän kuin bensa niin sehän tarkoittaa sitä että diesel autolla pitää ajaa vieläkin enemmän jotta se kannattaisi!
autoliiton nyrkkisääntöhän on että n.30.000km pitää tulla vuodessa jotta diesel kannattaa.
no nythän tämän hintakuvion myötä tämä määrä vaan kasvaa, eli yli 2500km/kuukausi pitäisi huristella menemään!
Ostin vuosi sitten kalliin dieselin ja silloin autoliiton laskelmien mukaan 20 000 - 25 000 ajokilometrejä vuodessa riittä dieselin hankintaan. Nyt se luku on jo 30 000 km vuodessa ja nousussa. Itse ajan aika tarkalleen 33 000 - 35 000 km vuodessa. Tuntuu siltä kuin minua olisi vedetty nenästä, suorastaan vituttaa >:(
Minusta valtion päämiehet täytyisivät huolehtia siitä, että bensan ja dieselin hintamuutokset muuttuisivat loppupäässä eli pumpulla samassa suhteessa. Tänä vuonna (lehdestä luettu) on bensiini kallistunut n. 12% ja diesel vastaavasti 30 %. Suomessa ei siis suosita diesel autoja. Dieselauto maksaa suomessa 2000-6000 euroa enemmän kuin vastaava bensiinikäyttöinen auto. Keski-euroopassa tuosta hintaerosta voidaan ottaa yksi nolla pois. Kuka vetää välistä???? Tähän kun lyödään vielä polttoainevero päälle niin kyllä rupee ahistamaan. Puhumatta siitä, että kun dieselin hinta nousee, niin käytetyn dieselin myyminen tulee olemaan tai tarkemmin sanottuna on jo vaikeampi myydä.
Tätä menoa Suomi urbanisoituu entistä enemmän, kyllä me osataan!!!
AJETAAN 30000/v
B95 1.05 7.5 2362.5
DIK 0.75 5.5 1237.5
ERO 1125
B95 1.15 7.5 2587.5
DIK 0.95 5.5 1567.5
ERO 1020
1125-1020 = 105e siis hyöty pienenee.
Dieselvero mulla n. 500e.
Ei tosiaan vielä vituta. En tiedä, miten autoliitto laskee, laskee varmaan uusien autojen käyttöä, ei päde toi 30tkm käytettyihin, koska hintaeroa ainakaan minun autoni tapauksessa ole bensan ja dieselin välillä, ainoastaan dieseleillä on enemmän kilometrejä ajettuna.
Amerikoissa varastot "vähissä" (alempana kuin yleensä)...
Ja pohjoiselle pallonpuoliskolle on tulossa talvi...
Ts. kaasuöljyn kysyntä huipussaan... Ja vastaavasti bensiinin kysyntä hiipui samalla kun jenkkien lomat loppuivat. Bensaa riittää, mutta nyt tarvitaankin öljyä.
Näin ainakin minä olen asian ymmärtänyt....
Toivottavasti saataisiin edes öljyn hinta laskemaan... Mutta taitaa vaan olla, että kiinalaiset ostavat kaiken minkä saavat, eivätkä arabit koskaan lopeta "pyhää sotaansa".
Hintaero bensa vs. diesel on kieltämättä hieman supistunut! Mutta ei se mitään, tämä on vain yksi osa diesel-autoilua: viime vuosina diesel-autoja on myyty paljon pelkän suorituskyvyn perusteella! On se vaan hauska katsoa hölmistyneen bensakuskin ilmettä (eilen viimeksi esim. Volvo V70 perusbensakoneella 103 kw), kun "halpisdieseli" meni heittämällä (oikealta puolen!) ohi suurimmalla vaihteella! Sakon paikka tietysti olisi ollut, mutta hauskaa oli...
Diesel-auton kestävyyskin on yleensä paljon parempi kuin vastaavan bensakoneisen (ainakin ranskalaisissa!).
Dieselveron (oikeammin käyttövoimaveron) maksaminen tietysti aina vähän kirpaisee, mutta mulle ainakin on helpompaa maksaa kerralla koko vuosi pois ja ajella sitten halvalla polttoaineella taas kokonainen vuosi...Makuasia tietysti...
Miten niin ranskalasella. Mulla on ollut 10 ranskalaista joilla olen ajanut mittariin 300-400tkm Paras oli Renault 21GTX 2,0 vähän auki 500tkm ja kaikki on ehjänä lähtenyt vielä eteenpäin. Ranskalaiset on tehnyt autoja yli 100vuotta
JOKA SYKSY DIESELILN HINTA ON NOUSSUT SUHTEESSA BENSAAN ja joka kevät sitten laskenut.
Ja kyllä se niin on, että kun bensa kallistuu saa diesel kallistua vähän enemmän jotta ero pysyy samana euroissa, koska bensa auto kuluttaa enemmän.
Esim jos kulutukset on DIESEL 5 l/100 KM
JA BENSA 7,5 L/100 KM KUN BENSA NOUSEE 20 centtiä
saa diesel nousta 30 centtiä, niin ero euroissa pysyy samana/ ajettu km.
"KUN BENSA NOUSEE 20 centtiä
saa diesel nousta 30 centtiä, niin ero euroissa pysyy samana/ ajettu km"
OLETKO EHKÄ HIUKAN TÄRÄHTÄNYT, ETKÄ AIVAN VÄHÄÄKÄÄN.
Taisi puhua "TAAS" vahingossa senteistä %:n sijasta tuossa "AHAA"n kommentoimassa viestissään.
diesel alussa 0,90 e/l
bensa alussa 1,20 e/l
diesel lopussa 1,20 e/l
bensa lopussa 1,40 e/l
dieselin kulutus 5 l/100km
bensan kulutus 7,5 l/100km
100km hinta alussa:
diesel 0,90x5,0 = 4,50 e
bensa 1,20x7,5 = 9,00 e
=> dieselin säästö alussa 4,50 e / 100km
100km hinta lopussa:
diesel 1,20x5,0 = 6,00
bensa 1,40x7,5 = 10,50
=> dieselin säästö lopussa 4,50 e / 100km
Eli näköjään tuon käyttövoimaveron kuolettamiseen tarvitaan esimerkkitapauksessa ainakin em. hinnoilla täsmälleen samat kilometrit, vaikka litrahinnan ero kaventuu.
Laita ensikerralla kuitenkin ne laskelmat jo suoraan siihen tekstisi perään, koska kaikilta ei voi olettaa laskentataitoa ja nuo lukemathan ovat hieman kompia ja johtavat (minutkin aiemmin koska itselläni on diesel- ja bensa-auto jotka kuluttavat samanverran satasella) helposti lukijan harhaan, koska autojen kulutukset eroavat. Tässähän on juuri ratkaisevaa se oletettu vastaavan kokoisten autojen kulutusero. Tulihan noita mokia muinoin koulussakin matikan tehtävissä, kun luki liian nopeasti tehtävän, eikä eka kerralla huomannut jotain oleellista.
Eli aina laskelmat väitteen loppuun, ei tule turhaa provosoitumista kenenkään taholta.
Jotta polttoainekulut saisi pysymään viime kevään tasolla, bensa-autoilijan pitää vähentää ajoaan 10 % ja dieselistin 20 %.
Mutta jos tarkastellaan, paljonko dieselillä pitää ajaa vuodessa, jotta bensa-ajoon verrattuna polttoainekulujen säästöllä saisi voimalähdeveron maksetuksi, keväällä piti ajaa 12 700 km/v ja nyt 12 500 km/v - siis tässä mielessä tilanne on kääntynyt lievästi dieselistin eduksi.
Naftan hintahaitari on bensaa isompi, ainakin 15 c/l, jopa lähes 20 c/l. Eli kyttäämällä missä tankkaa voi tehdä suuren eron kustannuksiin. Nyt 0,85 - 1€ litra.
Polttoaine.netissä
kallein 95E on 15 % kalliimpaa kuin halvin ja
kallein diesel on 16 % kalliimpaa kuin halvin.
Eli hintahaitari on yhtä suuri.
Milläs te aiotte ajaa esim. viiden vuoden kuluttua, kun nyt jo valitatte polttoaineiden hintoja? Silloin ne maksaa varmaan tuplasti nykyisen. Kiina mm. ostaa ja öljy alkaa loppua. Pari USA:n "öljysotaa" (=IRAK) vielä ja energiat on ihan uudessa tilanteessa. Tulee varmaan höyryveturitkin takaisin. Mutta millä auto tankataan. Vai ajetaanko ollenkaan?
..."ja öljy alkaa loppua."
Joko taas?
Niinhän sen piti loppua jo parikymmentä vuotta sitten! LOL ;DD