Jumala vs. Tonttu

Saunatonttu.

Jumalan ja tonttujen olemassaolo on todisteiden valossa yhtä todennäköinen.
Kummastakin löytyy tarinoita, kirjallisuutta ja henkilökohtaisia kokemuksia.

25

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • udertaker.

      Sinäpäs olet oikea järjen jättiläinen, typerin aloitus vuosisatoihin.

      • Saunatonttu.

        Millä tavalla typerä? Voisitko kertoa mikä kohta aloituksesta ei pidä paikkansa?


      • Aloitus on asiaa
        Saunatonttu. kirjoitti:

        Millä tavalla typerä? Voisitko kertoa mikä kohta aloituksesta ei pidä paikkansa?

        Aloituksessa ei ollut mitään typerää. Tunnen sekä Jeesukseen, eri jumaliin, että metsänhenkiin uskovia ihmisiä. He ovat kaikki yhtä "oikeassa".


    • ne keisarin vaatteet

      Joo, minä näin näitä saunatonttuja ollessani ateistisessa maailmassa. Siellä ne tonttuilivat pyörryksissä osa ja pitivät toisiaan pahoin. Erittäin surkuteltava lähtökohta oli se saunatonttujen osasto.

      Siksi häippäsin, ettei leimaudu samaksi.

      • Saunatonttu.

        Kiitos kommentista. Voisitko sinäkin kertoa, mikä kohta aloituksesta ei pidä paikkansa? Vai oletko kanssani samaa mieltä?


    • -p-

      Tärkeä ja aina yhtä ajankohtainen aamunavaus.

    • kiistaton fakta

      Jeesus oli tonttu.

    • niin miten

      Oliko isäsi sitten pukki?

      ajeliko porolla taivaan sinessä vaiko ihan lynxillä toi leekopaketion aloittajalle.

      • Saunatonttu.

        Älä sekoita termejä.


      • Hauska kirja.
        Saunatonttu. kirjoitti:

        Älä sekoita termejä.

        Näin Raamattu. 3Moos.17:7. Ja älkööt he enää uhratko uhrejansa metsänpeikolle, joiden jäljessä he haureudessa kulkevat. Tämä olkoon heille ikuinen säädös sukupolvesta sukupolveen.


    • Muumiuskossa

      Tonttuihin ja Muumipappaan uskon, koska olen nähnyt.

    • KaikkeaSitäLukeekin

      Oletko edes kerran saanut isältäsi korville kakarana? Tuskin, mutta ei kai se olisi auttanutkaan?

      • Saunatonttu.

        En ole saanut, eikä se olisi auttanut.
        Lasten pahoinpitely ei todista Jumalan, eikä myöskään tonttujen olemassaoloa, vaikka Raamatu sanookin "Joka vitsaa säästää, se vihaa lastaan".


    • Saunatontun opetus

      Saunatonttu istui saunan rappusilla katsellen kirkkaalle tähtitaivaalle. Pieni poika tuli istumaan saunatontun viereen ja poika kysyi saunatontulta: Mitä sinä katselet? Saunatonttu vastasi: Jumalan suuruutta ja valtavaa avaruuden ulottuvuutta? Pieni poika kysyi: Kuinka suuri avaruus on ja kuinka suuri on Jumala? Jos sinä lähdet nyt kulkemaan poikki avaruuden, sinulta kuluu siihen ikuisuus, mutta Jumalan ei tarvitse kuluttaa siihen aikaa lainkaan, koska hän täyttää olemuksellaan koko avaruuden.

      • Jumalan opetus

        Jumala istui saunan rappusilla katsellen kirkkaalle tähtitaivaalle. Pieni poika tuli istumaan Jumalan viereen ja poika kysyi Jumalalta: Mitä sinä katselet? Jumala vastasi: Saunatontun suuruutta ja valtavaa avaruuden ulottuvuutta? Pieni poika kysyi: Kuinka suuri avaruus on ja kuinka suuri on Saunatonttu? Jos sinä lähdet nyt kulkemaan poikki avaruuden, sinulta kuluu siihen ikuisuus, mutta saunatontun ei tarvitse kuluttaa siihen aikaa lainkaan, koska hän täyttää olemuksellaan koko avaruuden.


    • ei voi ymmärtää

      Jotenkin surkuhupaisaa että jotkut vielä uskoo Jumalaan.
      Jotenkin aivan käsittämätöntä.

      • 15% elää harhassa

        Minä ymmärrän sen vielä jotenkin niiden kohdalla, jotka ovat syntyneet 1950-luvulla tai sitä ennen. Mutta 1960-luvulla syntyneistä alkaen on suomalaisilla ollut jo lapsuudesta/nuoruudesta asti aikaa ottaa asioista selvää.

        Järkyttävää on se, että 1980-2010 välillä syntyneistäkin 15% uskoo kristinuskon jumalan olevan olemassa! Onneksi kaikenlainen hyssyttely uskovien edessä on loppumassa, ja moni pitääkin jumaliin uskomista lapsellisena. Sen saa nykyisin myös sanoa ääneen.

        Paras tapa saada ihmiset jättämään kristinusko, on lukea heille Raamattua ja opettaa heille kristinuskon historiaa.


      • Äimän käkenä.
        15% elää harhassa kirjoitti:

        Minä ymmärrän sen vielä jotenkin niiden kohdalla, jotka ovat syntyneet 1950-luvulla tai sitä ennen. Mutta 1960-luvulla syntyneistä alkaen on suomalaisilla ollut jo lapsuudesta/nuoruudesta asti aikaa ottaa asioista selvää.

        Järkyttävää on se, että 1980-2010 välillä syntyneistäkin 15% uskoo kristinuskon jumalan olevan olemassa! Onneksi kaikenlainen hyssyttely uskovien edessä on loppumassa, ja moni pitääkin jumaliin uskomista lapsellisena. Sen saa nykyisin myös sanoa ääneen.

        Paras tapa saada ihmiset jättämään kristinusko, on lukea heille Raamattua ja opettaa heille kristinuskon historiaa.

        Aika omituinen kirja, tämä Raamattu. Ps.84:12. Sillä Herra Jumala on aurinko ja kilpi. 5Moos.4:19. Kun nostat silmäsi taivasta kohti ja katselet aurinkoa ja kuuta ja tähtiä, kaikkea taivaan joukkoja, anna vietellä itsesi kumartamaan ja palvelemaan niitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, on jakanut ne kaikille muille kansoille koko taivaan alla.


    • Saunatontun opetus

      Saunatonttu ja pieni poika jatkoivat keskustelua. Pieni poika kysyi: Miksi toiset ei usko Jumalan olevan olemassa, vaikka näkevät kaikki nämä maailmassa ja maailmankaikkeudessa olevat ihmeelliset asiat? Saunatonttu vastasi: He uskovat, että kaikki on ilmestynyt tyhjästä kerran. Pieni poika ihmetteli hetken ja kysyi sitten: Uskovatko ihmiset sitten sellaiseen ihmeeseen, että itsekseen tyhjästä ilmestyi koko maailmankaikkeus. Eikö se usko vaadi paljon enemmän uskoa, kuin se, että Jumala on luonut kaiken? Vaatii se, mutta monet uskovat silti. vastasi saunatonttu. Pieni poika ihmetteli sitä hetken ja sanoi sitten: Niiden täytyy olla tosi uskovaisia.

      • ¤%&/

        Kuka uskoo että kaikki syntyi tyhjästä? Ei saa valehdella pienelle pojalle.


      • Imekää saunamakkaraa

        Saunatonttu ja pieni poika jatkoivat keskustelua. Pieni poika kysyi: Miksi toiset uskovat Jumalan olevan olemassa, vaikka näkevät kaikki nämä maailmassa ja maailmankaikkeudessa olevat ihmeelliset asiat? Saunatonttu vastasi: Heidän ajattelunsa on ohutta kuin pierun kuori ja he ovatten sangen kusiset päät ottaneet harteidensa taakaksi. Pieni poika ihmetteli hetken ja kysyi sitten: Uskovatko ihmiset sitten sellaiseen ihmeeseen, että itsekseen tyhjästä ilmestyi koko Jumala. Eikö se usko vaadi paljon enemmän tyhmyyttä, kuin se, että vaan tyytyy löylyä heittämään ja munalla lätkyttää lauteeseen? Vaatii se, mutta monet uskovat silti. vastasi saunatonttu. Pieni poika ihmetteli sitä hetken ja sanoi sitten: Niiden täytyy olla tosi perseestä. Huhhahhei ja hilirimpsis.


    • Pieni tieteilijä

      Huumori on hyvä asia - Jumalan luoma.

      'Kuka uskoo että kaikki syntyi tyhjästä?'

      Mikäs maailmankaikkeuden selitys tähän liittyy, kun tiedemiehet eivät vielä tiedä alkuräjähdyksen syytä.

      Tieteen kuvalehti:
      'Tieteellisesti ei olekaan mahdollista ymmärtää silkasta tyhjyydestä ilmestyvää kaikkeutta.'

    • Pienen tieteilijän v

      Tieteellä ei ole vastausta maailmankaikkeuden syntyyn.
      Tieteen kuvalehti:
      'Yhtä teorioista kutsutaan ikuiseksi inflaatioksi. Sen mukaan ikuisessa tyhjiössä syntyy koko ajan universumeja, jotka laajenevat. Meidän kaikkeutemme on vain yksi monista, mutta muut universumit ovat niin ajan kuin avaruudenkin osalta niin kaukana, että yhteydenpito niihin on mahdotonta. Teorian mukaan tyhjiö laajenee äärimmäisen nopeasti, mikä vie yksittäiset universumit yhä kauemmas toisistaan.

      Toisissa teorioissa puhutaan syklisistä universumeista, jotka syntyvät, tuhoutuvat ja syntyvät jälleen. Teoriat sisältävät ehdotuksen siitä, mitä oli ennen alkuräjähdystä, mutta sitä vastoin ne eivät ratkaise luomisen perusmysteeriä: miksi on olemassa jotakin sen sijaan, että ei ole mitään. Ongelma on vain työnnetty kauas tulevaisuuteen.

    • ufolandia?

      Tämäon pilkaajien osasto,jossa kukaan ei usko olevansa Jumalankuva,vaikka peilistä katsoisi.Pystyvät ymmärtämään oikean väärästä,mutta täytyy pilkata siltikin.Tulee mieleen tämä evoluutio oppi kun eivät usko Jumalanluomistyöhön,vaan väittävät.Ensin ui kala syvissä vesissä ja loikassi puuhun muuttuen apinaksi ja apina putosi puusta,jolloin apinasta tuli ihminen ja kehitys loppuikin sitten siihen.Jumalaa ei ole,mutta olen senverran typerä,että mielikuvitus onkin sekoittanut todellisuuden tajuni,koska olen saatanan sitoma ja sokaistunut ja ajattelen järjellä,niin uskon tonttuihin ja fiktoihin,mutta en tosiasioihin.Tehkää parannus tontut ja vastaanottakaa pelastus!

    • Jos jotakin luodaan, se saa muodon. Maailmankaikkeuskin on saanut muodon vasta luomisessa. Jumalalla ei ole muotoa, ei olemusta. Jumala ei ole materiaa. Jumala on henki. Siksi voidaan sanoa, että Jumala on maailmankaikkeuden alun olemus. Jumalan 'olevaisuuden' käsittäminen on ihmiselle mahdotonta.

      Saarn 7:
      23 (7:24) Kaiken tämän olen viisaudella koetellut. Minä sanoin: "Tahdon tulla viisaaksi", mutta se pysyi minusta kaukana.
      24 (7:25) Kaukana on kaiken olemus ja syvällä, syvällä; kuka voi sen löytää?
      25 (7:26) Minä ryhdyin sydämessäni oppimaan, miettimään ja etsimään viisautta ja tutkistelun tuloksia, tullakseni tuntemaan jumalattomuuden typeryydeksi ja tyhmyyden mielettömyydeksi.
      29 (7:30) Katso, tämän ainoastaan olen löytänyt: että Jumala on tehnyt ihmiset suoriksi, mutta itse he etsivät monia juonia.

      Saarn 8:
      16 Kun minä käänsin sydämeni oppimaan viisautta ja katsomaan työtä, jota tehdään maan päällä saamatta untakaan silmiin päivällä tai yöllä,
      17 niin minä tulin näkemään kaikista Jumalan teoista, että ihminen ei voi käsittää sitä, mitä tapahtuu auringon alla; sillä ihminen saa kyllä nähdä vaivaa etsiessään, mutta ei hän käsitä. Ja jos viisas luuleekin tietävänsä, ei hän kuitenkaan voi käsittää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      132
      7258
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2650
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      265
      1272
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1049
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      162
      975
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      935
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      753
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe