Joudun seuraavien parin viikon ajan asioimaan Helsingissä Kaisaniemenkadun alkupäässä. Mihin on järkevintä, helpointa ja halvinta pysäköidä auto?
pysäköinti H:gin keskustassa?
maalaismies
72251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lähin ilmainen on kaisaniemen puistossa rannalla siltasaarta vasten junaradan vieressä. Tupakan pituinen kävelymatka. Siis ravintola kaisaniemen takana steissiltä katsottuna.
Kaisaniemen puisto on hyvä, jos siihen mahtuu. Se on meidän muidenkin "maalaisten" suosiossa.
Pitkäsillan toisella puolella on myös satunnaisia paikkoja. Kannattaa ottaa asenne "kävelen 300 metriä enemmän" ja jättää auto paikkaan, mihin sen saa suht. näkyville.
jos et päivällä tarvitse autoa (ja olet tulossa idästä (Lahden tai Porvoon tie)). Siis Itiksen parkkitaloon (taitaa olla ilmainen?) ja siitä metrolla Kaisaniemeen tahi steissille hintaan 2 EUR.
Muiltakin ilmansuunnilta tultaessa on parkkipaikkoja, joista liityntäliikenne keskustaan.
Tuli vaan mieleen, haluatko "maalaismies" autolla keskustaan? Itse olen tottunut liikkumaan autolla pääkaupungissa keskustaa myöten, mutta tiedän monta jotka käyvät Helsingissä vain kerran-pari vuodessa ja lähes pelkäävät autoilua ko. kaupungissa.
Jos hirvittää tulla keskustaan, niin tuo Itäkeskus on aika hyvä vaihtoehto. Tulet mistä suunnasta vaan, niin kehiä pitkin pääset Itäkeskukseen kivuttomasti.
En käy yleensä kun muutaman kerran vuodessa Helsingissä. Keskustassa ajaminenkin on ihan ok kunhan vaan on suunnilleen edes selvillä minne on menossa. Aikomuksena on tulla autolla ihan "perille" asti. Kuullostaa aivan liian hankalalta alkaa metrolla ajelemaan kun en semmoisia ole tottunut käyttämään..
Siinä se nähdään.. Maalais tollot..
Kauan se kestikin, ennen kuin palstan tollo pääsi paikalle.