Hei!
Olen 24-vuotias nainen, jolla pituutta 164cm, siihen olen jopa tyytyväinen...mutta se paino... 115kg lihaa ei oikein mieltä ylennä, kuten arvata saattaa. Painoin alkuvuodesta vielä hurjat 126kg, joista olen nyt saanut pudotettua tuohon edellämainittuun. Onhan se -11kg:kin jotain, mutta sinnikkäästi päätin nyt 10kg:n pätkissä alkaa taas noudattaa Painonvartijoiden (ei ole tarkoitus mainostaa!) ohjeita, sillä ne auttoivat minua viimeksikin uskomattoman miellyttävällä tavalla. Minusta tuli virkeämpi ja poisjääneet kuukautisetkin tulivat taas. Haluaisin niin kovasti lapsen, kuten miehenikin, mutta tällä painolla en hirviä kuvitellakaan raskaaksi tulemista. Paikkani tuskin kestäisivät, sillä polveni ovat välillä hirmuisen kipeät. Lenkkeilemistä en uskalla vielä ajatellakaan, mutta jahka alle sadan kilon pääsen, alan jälleen käydä kävelyillä. Siihen asti jumppaan kotona ja lasken pisteitä.
Olisi ihana löytää joku toinenkin iso tyttö jakamaan ajatuksia meilaamalla (Kuvan voin laittaa todisteeksi siitä, etten ole mies.). Vielä jos joku 50km:n säteellä Mynämäestä vastaisi, voisin lähteä lenkeille kaveriksikin. =)
Kiitos kun sain kertoa omasta elämästäni läskikuoren alla, se kevensi henkisesti useita kiloja kerralla. Toivon todella jaksamista kaikille, pienenkin ylimääräisen kilotaakan kanssa painiville. Tsempataan, niin ensi kesän hellekelit tuntuvat jo paljon mukavammilta. =)
Pitkä matka elämään
12
1124
Vastaukset
- ...
Moikka!Itellä oli tossa vuosi takaperin kanssa mittarissa yli 100kg...ja nyt onneks menee alaspäin mutta voin sanoa että tiedän miltä tuntuu...toivottavasti löydät tsemppikaverin itselle laihdutukseen...mä "kaukotsemppaan"... ;)
- Blueee
mä voisin alkaa meilailee sun kanssa :) en tiedä missä mynämäki on... mutta ite asun 60km helsingistä...
oon nyt vastaillut vähän kaikkien laihdutus seuranhakuun kun ite kaipaan niin kovasti laihdutus seuraa :) tarkotus olis aloittaa atkins huomenna.. aamupalan oon jo tehny :)
mun osote on full_of_flames@hotmail.com - junnu
Olen huomattavasti vanhempi , mies , parkymmentä senttiä pitempi , näihin koht. tyytyväinen . Painoon 10 kk sitten EN ollut tyytyväinen , sanoisin että se vitutti .
Sitten , viimeinkin , sain itseäni niskasta kiinni ja aloin laihduttamaan . Lähtöpaino oli n. 130 kg , siis riittävästi ja se vaikeutti huomattavasti elämistä ja olemista . Sain pisteprujut tuttavalta joka erittäin menestykkäästi oli elänyt niiden mukaan , ( 9 kk ja - 41 kiloa ) ja aloin laskemaan pisteitä . Paino vaihtelee , ja jumittaa joskus viikoiksi , kuulunee asiaan , mutta vyö pitenee ... Mitään erikoisia muutoksia en ole tehnyt , syön samaa ruokaa kuin ennen , vähemmän , kahvin juon ilman sokeria . Joskus lipsahtaa ja menee yli , mutta ei se näköjään isommasti haittaa . Pistelaskennan oppii viikossa , kirjata pitää kaikki mitä syö . Nälkä ei ole ollut , enkä ole ylimääräistä liikuntaa harrastanut . Nyt vaaka näyttää 104 kiloa , olo on kaikin puolin aivan eri kuin vuosi sitten . Vielä 15 kiloa pois , joskus ensi kesänä ...
Kokemuksia : asia pitää ensin oivaltaa ja saada jakeluun , sitten päämäärä jonne edetään askel kerrallaan , joskus tulee pakkiakin , ja projekti kestää 1 - 3 vuotta . Välitavoitteeseen päästyä voi ( pitää ) palkita itseään , ja sitten kun tavoite on saavutettu , voi vähän trossatakin että " jumankauta , mä tein sen ! "- Liian paksu perhoseksi
Kiitos viestistäsi! Oli hienoa lukea onnistumisesta. Näistä saa aina hurjat tsempit itselle. Ja, onneksi olkoon voitostasi!
- Ilmar
Onneksi olkoon tuosta 11kg pudotuksestasi.
"Tehnyt sen alkuduodesta", onko pudotus ollut noin kilo kuussa? Sehän on hyvä vauhti.
Jostain olen lukenut, että jo 5% painon pudotus parantaa terveyttä, sinullahan on jo nyt lähes 9% pudotus.
Eihän kaikkea saa hetkessä pois, aikaa se vaatii.
Sitkeyttä ja tsemppiä sinulle. - turustaa
Hei! Olethan huomannut, että Turussa on painonvartijoilla oma ryhmänsä laihduttajille, joiden painoindeksi on yli 40?
En olisi itse missään tapauksessa muuten mennyt mukaan, mutta kun löysin tuon ryhmän, olen saanut rutkasti motivaatiota ja painokin jo tippunut oikein mukavasti! - Eila
Itse tsemppaan laihduttamisen aloittamista (ravitsemusterapeutilla käyty ja viikonvaihteessa taidan perehtyä hänen aineistoonsa).
Liikunnasta pari vihjettä:
Tykkäätkö pyöräillä? Itselleni se on sopivampi liikuntamuoto kuin kävely. Nyt tietenkin on talvi tulossa, mutta jos et vielä aikonutkaan liikkeelle, ehdit hyvin harkita asiaa ennen pyöräilykelejä. :)
Oletko kokeillut, onko sillä eroa, jos kävelet asvaltilla tai pehmeämmällä alustalla? Siis esim metsäpolulla tai pururadalla? Kun oma selkäni oli kipeä, en sietänyt asvaltilla kävelyä, mutta metsäpolku oli hyvä - samoin pyöräily. Myös kummityttöni polvivaivainen äiti tykkää pyöräilystä. :)- Liian paksu perhoseksi
Kiitos vinkeistä! Kävellyt olen lähinnä metsässä kun siellä vielä ei ole liukasta ja pehmeä alusta minullekin sopivampi. Täällä missä asun, on onneksi paljon hiekkateitä, joilla myös käveleminen kivampaa kuin asfaltilla.
Tuon ensimmäisen viestini jälkeen olen saanut pudotettua 4kg, eli nyt painan 111kg. Helppoa tämä näyttää olevan.
Pyöräily myös tosi mukavaa, toivottavasti pyöräilykelit vain edelleen jatkuisivat. Hauskaa joulunodotus aikaa sinulle!
- Liian paksu perhoseksi
Ensimmäisen kirjoitukseni jälkeen painoni on tippunut neljä kiloa (punnitsen iltapainon). Edelleen jatkuu pisteily ja kuntoilu, ihanaa huomata jo pieniä tuloksiakin kunnon kohoamisen suhteen.
Tästä jatketaan iloisin mielin. =)- TosiPullukka
Hei!
Mulla oli kans suurinpiirtein samat mitat eli 24 v 167 cm ja elokuussa 125 kg.
Ekat kolme kiloo tippu itsestään, ja nyt oon tehnyt muutoksia ruokavalioon ja lisännyt jumppatunteja.
Aamulla vaaka näytti 119,7 eli perässä tullaan, mutta h-i-t-a-a-s-t-i!
Tsemppiä sinulle, kyllä me yhdessä siihen pystytään! - junnu
TosiPullukka kirjoitti:
Hei!
Mulla oli kans suurinpiirtein samat mitat eli 24 v 167 cm ja elokuussa 125 kg.
Ekat kolme kiloo tippu itsestään, ja nyt oon tehnyt muutoksia ruokavalioon ja lisännyt jumppatunteja.
Aamulla vaaka näytti 119,7 eli perässä tullaan, mutta h-i-t-a-a-s-t-i!
Tsemppiä sinulle, kyllä me yhdessä siihen pystytään!hyvä tulee . Se on piitkä projekti saada paino kohdalleen kun ylimääräistä on noinkin paljon , mutta 5 on jo lähtenyt .
Varaa pari vuotta aikaa , ota välitavoitteita , palkitse itseäsi väliin . Paino voi jäädä jumiin pitkäksikin aikaa , no panic , kyllä se lähtee laskemaan . Liikuntaakin voi harrastaa , se kiintetyttää ja kondis nousee , ja polttaa se rasvaakin .
http://www.kuntoplus.com/Crosslink.jsp?p=bohp&d=175
Minulla on 40 kilon painonpudotusprojekti , alkoi 11 kk sitten , 25 kiloa on hävinnyt , 15 jäljellä .
Tsemppiä !
- tanja
hei!!
sun tarina kuulostaa niin tutulta..mä alotin kaks viikkoo sitten painarit ja nyt on jo 3 kg tippun u...paljon on silti vielä matkaa tavoitteeseen, koska elopainoa on nyt 118kg ja pituutta 175cm...taivoitteeni on n.70kg..tuntuu niin mahdottomalta mut uskon pystyväni siihen ja nii pystyt säkin. aattelin just tänäää että olis niin kiva mennä ens kesänä terassille istumaan ilman että nassu hikoilee heti ekan oluen aikana ja että tuoli ei jää kiinni persuuksiin ku siitä yrittä ylös nousta. mulla muuten ikää 22...sä oot kyl jo tosi hyvin päässy alkuun tossa pudotuksessa...saat kyllä olla itestäs ylpee!!! ja niin on varmaan moni muukin. mä aattelin et yritä päästä tavotteeseen niin että aina kun oon sen 10 % tiputtanu niiin taas yritän siitä pain osta 10%..kyllä se siitä sit pikkuhiljaa...ja ihana huomata etten oo ainoo jolla paino kolmelukunen. paljon tsemppiä ja jaksamista!! näytetään vielä kaikille!!! t:tanja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727