Ottamatta kantaa Davidiin, nää äärimmäiset tapaukset joissa vankilakundit sun muut...
Hyvähän se on aina jos asenne muuttuu mutta kun se tapahtuu paskaraossa, jossa vaihtoehdot on muutenkin vähissä, niin minkämoisen painon Raamattu itse näille tapauksille antaa verrattuna normaalia, hyvää elämää viettävään kunnon kansalaiseen jonka uskovaisuudella ei ole samanlaista mainosarvoa:
Saarnaaja: 12:1 Ja muista Luojaasi nuoruudessasi, ennenkuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, joista olet sanova: 12:2 "Nämä eivät minua miellytä"; ennenkuin pimenee aurinko, päivänvalo, kuu ja tähdet, ja pilvet palajavat sateen jälkeenkin - 12:3 jolloin huoneen vartijat vapisevat ja voiman miehet käyvät koukkuisiksi ja jauhajanaiset ovat joutilaina, kun ovat menneet vähiin, ja akkunoista-kurkistelijat jäävät pimeään
1Äänestä
kaikki mahdollista
"minkämoisen painon Raamattu itse näille tapauksille antaa verrattuna normaalia, hyvää elämää viettävään kunnon kansalaiseen jonka uskovaisuudella ei ole samanlaista mainosarvoa:"
Luuk.15:
4. "Jos jollakin teistä on sata lammasta ja hän kadottaa yhden niistä, eikö hän jätä niitä yhdeksääkymmentä yhdeksää erämaahan ja mene etsimään kadonnutta, kunnes hän sen löytää? 5. Ja löydettyään hän panee sen hartioillensa iloiten. 6. Ja kun hän tulee kotiin, kutsuu hän kokoon ystävänsä ja naapurinsa ja sanoo heille: 'Iloitkaa minun kanssani, sillä minä löysin lampaani, joka oli kadonnut'. 7. Minä sanon teille: samoin on ilo taivaassa suurempi yhdestä syntisestä, joka tekee parannuksen, kuin yhdeksästäkymmenestä yhdeksästä vanhurskaasta, jotka eivät parannusta tarvitse. 8. Tahi jos jollakin naisella on kymmenen hopearahaa ja hän kadottaa yhden niistä, eikö hän sytytä lamppua ja lakaise huonetta ja etsi visusti, kunnes hän sen löytää? 9. Ja löydettyään hän kutsuu kokoon ystävättärensä ja naapurinaiset ja sanoo: 'Iloitkaa minun kanssani, sillä minä löysin rahan, jonka olin kadottanut'. 10. Niin myös, sanon minä teille, on ilo Jumalan enkeleillä yhdestä syntisestä, joka tekee parannuksen."
29. Mutta hän vastasi ja sanoi isälleen: 'Katso, niin monta vuotta minä olen sinua palvellut enkä ole milloinkaan sinun käskyäsi laiminlyönyt, ja kuitenkaan et ole minulle koskaan antanut vohlaakaan, pitääkseni iloa ystävieni kanssa. 30. Mutta kun tämä sinun poikasi tuli, joka on tuhlannut sinun omaisuutesi porttojen kanssa, niin hänelle sinä teurastit syötetyn vasikan.' 31. Niin hän sanoi hänelle: 'Poikani, sinä olet aina minun tykönäni, ja kaikki, mikä on minun omaani, on sinun. 32. Mutta pitihän nyt riemuita ja iloita, sillä tämä sinun veljesi oli kuollut ja virkosi eloon, hän oli kadonnut ja on jälleen löytynyt.'"
1.Tim.2:
1. Minä kehoitan siis ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta, 2. kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa. 3. Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme, 4. joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
0Äänestä
niinpäniin
Vankilassa tai karmeassa elämäntilanteessa voi tulla uskoon. Ihminen koettaa vaikka mitä konstia selviytyäkseen. Sama se on jos pirua huutaisi avukseen. Mutta tuleeko moni tosissaan uskoon vai vain saadalseen jotain etua. Varsinkin jos lähellä on esim. hellariseurakunta, voi helpommin huutaa hellarijumalaa ja seurakuntalaiset ainakin tulevat käymään ja tuovat ehkä karkkeja ts. vaihtelua elämään. Uskonjärjestö pääsee samalla rehvastelemaan oman jumalansa erinomaisuudesta.
0Äänestä
Sama islamissa
Aika moni on vankilassa tai karmeassa elämäntilanteessa myös palannut islamiin. Uskoon tulo ei ole vankilaolosuhteissa harvinaista. On helppo ajatella, että vankilassa oloa helpottaa se, kun jonkun uskon jumalan sanotaan haluavan sinut lähelleen. Mikä voisi olla parempaa ihmiselle, josta on yhteiskunnan silmissä tullut jollain tavoin paha tai vääränlainen ihminen? Kristityksi kääntyminen tai islamiin palaaminen saattavat jopa helpottaa elämää vankilan jälkeen, jos pääsee uskonyhteisöön hyväksytyksi jäseneksi. Vankilasta päässeen "tuhkimotarina" on siellä todistus, jota muut ihailevat. Esim. työyhteisössä ei vastaavaa ihailua ehkä niin helposti saa.
0Äänestä
Anonyymi00013
Ensin pistäisin meidät miettimään sitä, mussuttajienkin kohdalla,
mitä uskoontulo tavallaan tarkoittaa.....!
otan hieman vertauskuvallisuutta- kun kohdallani kiskoilla on ollut
kesäkeli. ; ) ..
jos istutaan väärässä junassa, eli väärät kiskot päämäärään, on vaihettava oikeaan junaan, eli oikeille kiskoille.
ts. hokaa vikaisuuden, tulee katumus, eli siihen- junaan- ts. elementti sovitukseen- uusi päämäärä.
ts. siinä tunnustaa- olen väärässä junassa. Tässä junassa tehdää sitä, mikä ei johda määräpäähän, ts. kaikki tekevät syntiä, siis matkustajat, ja matkustavat sen junan määräpäähän tietoisena, ja matkatoveritkin tietävät ja seurue sitten on sitä, mitä se on.
haluaa vaihtaa kiskoja, vaunua- junaa, sekä määräpäätä, junaa- missä elämänkuva on toisenlainen, ja seurue on toisenlainen, ajatuksiltaan, teoillaan ja sanottaisiinko iloltaan.
Edellisessä oli tietoinen rikkomus matkalla. se alkaa kaduttaa- katuu rikkomuksiaan, suomennettuna.
ja näinollen katumus, katumuksen tarkoitus on eetteisen minuuden muttaminen, ts. sielu tunnustaa olevat asiat.
Siksi luomisen ideaan heittäen- pikkasen puhun kadunmiehenä, ajatusta. kadunmiehille- hokaamisen ideaa - katumus korostaa moraaliseen ja hengelliseen tasapainoon elämässä. - ts. jos Eedenin oppia ajattelee- teologiseen periaatteeseen, uskonnollis- eettiseen prosessiin lyöttäytymiseen. Vaihdan junaa ja päämäärää.
Silloinhan rikkomus elämänasenteissa muuttuu toiseksi- tietoiseksi elämäksi, eli se sielu- minuus- jäsentyy kulkemaan tietä, matkaa - elämää tietoiseen päämäärään. Tässä kun puhuu Taivaasta- se on rajattu paikka- käytän kielikuvaavaa ilmaisutapaa- josta on lennetty- pahattajat pihalle, sen päämäärätietoinen elämäntapa- ja elämä on Valtaa- siten se on Valtakunta, ja Valtakunnassa on laki- ja kun on laki- on HALLITSIJA, tuomari- mitä kaikkea sen sanaan voi sisällyttää näkemyksiä, LUOJA- joku istuu Valtajakkaralla.
ja kun Valtajakkaralla istutaan ja on hallullisia matkalaisia sinne, ihminen ikäänkuin puetaan, halulliset pukeutuvat- matkan kohteen mukaan, sekä elämät jo nyt- sydämeltää odottaen kohdepaikkaa, sekä siellä uudessa junassa- vaunussa määränpääläiset ovat samanmielisiä.
Siksi kääntymys- moraalisen muutoksen prosessissa- käytän tuotakin ilmaisus- prosessi- että sen käsitteen alla, se on jatkuvaa meissä. etsitään aina tasapainoa, siksi opetuslapseus on - kuten ilmaisten, joka päivä uusi armonpäivä, eilinen on mennyt ja huomista ei ole- on tämänpäivän matka.
Toisia jää asemalle, ei jatka- palaa entiseen, toiset jatkavat.
Tuossa kun poika lähti töihin, vaativiin töihin, kietää ihanaa maatamme, ulkomailla, vähän on niitä tekijöitä diplomi inssin hommissa, taakka on suuri, pitäisi suunnitella ja olla jopakaikassa yhtäaikaa. Nyt on myös molemmat lapset hänellä opiskelemassa inssin töihin, eli on suunnitelmat päämäärät, tehtäväkuvat- elämä. kun on valinnut suunnan, on oltava jossain menossa ja päämäärätietoisuuudessa.
siksi parannuskin, junanvaihto- uudet- päämäärän raiteet- johtuu ymmärryksen tavoittaman - entisen junan matkustajien päämäärää katsoen, ettei tämä vetele- tekee sen moraalisen muutoksen aikaansaannon. siihen kuuluu se oikean moraalisen ja hengellisen tasapainon löytäminen.
tässä hieman hyppään palstan porukan mielipiteiden mussuttamiseen. kaita tie on - kaita- ja jokainen on omalla paikallaan ja vaunussa junassa. Turhaa on hössätä sitä, että kaikkien pitäsisi olla minun näköisessa vaunussa, muuten kukaan ei ole uskomassa. se on harhaa ja ajattelematonta matkantekoa.
Eli katumus väärinteosta on yksilöllistä, se on prosessoimista, sitoutumista muuttuneeseen käyttäytymiseen- ja siksi mussuttajat- sinäkin olet omassa kohdassa, ja siinä olet vain sinä, eikä kannata osoitella toisia. olet väärässä.
käyttäytyminen sen mukaan.
Jumalallinen armahtaminen, siis anteeksianto- se vie synnin seuraksien poistamiseen. Tässä pitää teidän miettiä, että kuka on ollut vankeudessa, hänen persoonansa käy omaa tietä- anteeksiannossa, ja parantumisessa. mussutukset ovat typerää haastamista ja näyttää, että uskonkäsitteitä ei hallita, ja vain omista lähtökohdista puhutaan, siis leikitään tuomaria ja leikkijumalaa - koska tieto käy alamitaista ymmärrystä ajassa.
Siksi anteeksiantokin kohdalla- pitäisi haastaa sielua, on myöntää sekin, että on tehnyt vääryyttä siinäkin, että ikäänkuin pilkkahengessä ojentelee toisia, väärässä hengessä, .... se ei ole Hengellisen junanvaunun matkustajien tapa matkustaa- vaan taitaa olla väärässä junassa. Siinäkin pitää tehdä parannus- mielenmuutos, joka vaatii sielulleen katumuksen tarpeen ja mielen. Se on sitä proseesia, uskovaisuudessa, matkustaa sellaisessa junassa, jossa päämäärtietoinen elämä on läsnä- joka päivä, elämme tätäpäivää, ei huomista, eikä eilistä.
uskovaisuuden laajempi käyttäytymismalli- sitä kannattaa miettiä. KM
0Äänestä
Jumala tekee parannu
Jo melkein pääsi ilon ja riemun karjahdus pyhästä suustani, kun toivoin että jo vihdoinkin kaikkien ihmisten terroristi, Jumala olisi tullut uskoon ja tehnyt parannuksen pahoista teoistaan ihmislasta kohtaa, sekä luontoa.
mutta ei, suurta valitusta ja vaikerrusta aamuun asti. itkua ja parkua koko kansan kesken.
mutta, rakkaat, meillä on toivo ! sillä Jumala lupaa että KAIKKI on mahdollista sille, heille jotka uskovat ja tahi tekevät sopimusrukouksen :)
eli meillä on vielä toivoa, mutta tulee rukoilla kuten Jeesus Kaikkivaltias rukoilee, ketää lie.
Nyt koska me ? uskomme, meillä on toivo että kaikki se mitä uskomme tulee sitten tapahtumaa ! hallelujaaa, hallelujaaaahh, (HELL-opin sointi ja venytys....) voit tarkemmin katsoa jostain youtube videolta kuinka oikeaoppisesti lausutaan halleeeeelujaaaaaahhhhh !
no sama se.
Nyt kun ME uskomme, Niin JUmalan lupaus on että me saamme !
eli ehdotan että rukoilemme että Jumala jo vihdoin tekee parannuksen ?
Halleee-lujaaahhhh !
0Äänestä
muitakinoijpjpi
samoin sarjamurhaaja Jeffrey Dahmer tuli uskoon vankilassa. Hänne isänsä kautta, isänsä oli kristitty tiedemies. dahmer murhattiin 3-kymppisenä.
0Äänestä
arjala
Jumala pitäisi laittaa pahimpaan kuritushuonetyövankilaan. Jo perussyy tukee että Hän kaipaisi parannusta. Mikä oikeus Jumalla on asettaa ihmiset kahteen kastiin ja taivaan portilla osoittaa peukalolla; Sinä helvettiin, sinä taivaaseen. Jumala loi ihmiset sellaisiksi kuin he ovat ja hän on ainut maailmassa joka ei saa syyttää luomaansa mistään. Ihminen taas voi laittaa murhamiehen koppiin.
0Äänestä
Sananlaskut 19
3. Ihmisen oma hulluus turmelee hänen tiensä, mutta Herralle hän sydämessään vihoittelee.
0Äänestä
leahimnn22
No on niitä murhia uskovainenkin tehnyt. Selittäen ettei ollut tuolloin uskossa. Mutta raamattu kainalossa vaan vaasan läänillä sitten käveltiin.
Yleensä nämä linnavenkulat, heillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin usko. Ovat pilanneet elämänsä niin pahoin. Ja hakevat uskottavuutta uskovien joukosta.
Olihan palstalla taannoin evankelista, joka "runnin"oli käynyt, Ja oli NIIN itseään täynnä ja omahyväinen. Ja voi harmi,sai sitten konfassa vain kaksi perunaa, ja niistä saarnan piti palstalla.
Oikein oman tuolinkin omisti seurakunnassa,oikein nimellä! Ja resupekkoja ei hyväksynyt mersuun matkalla kokoukseen. Vaan piti olla tip top. No eipäs ole enään tääl näkyny,otti nokkiinsa ja häipyi,ja hyvä niin. Tai on nykyään luopion tiellä.
0Äänestä
Anonyymi00010
Jeffery Dahmer ratsastaa varmaan Johnny Hockeylla taivaassa koska se on hauskaa
0Äänestä
Anonyymi00011
Pissii juomapulloihin ja antaa sitä sioille
0Äänestä
Anonyymi00012
"tuli vankilassa uskoon"! "TULI VANKILASSA USKOON"? Mikä hemmetin homopornopalsta tästä Helluntailaisuuspalstasta on tullut? Aivan hirveetä tekstiä! APUA! POISTOON! JA HETI PAIKALLA!
0Äänestä
Anonyymi00014
Joku voi loukkaantua siihen, että joku suuri syntinen, tässä tapauksessa sarjamurhaaja, on tullut uskoon ja pääsee taivaaseen. Jos ihminen ei siihen loukkaannu, Perkele kyllä varppina loukkaantuu, koska menetti uhrinsa ja palvelijansa.
Yleensä ihmiset hyväksyvät sen, että hyvä ja kilti ihminen tulee uskoon ja siten pääsee taivaaseen, Mutta suuri syntinen??? Ei pojat!!!!!!
Minä tahdon nyt vapauttaa sinut siitä pelosta, että suuri syntinen ja sarjamurhaaja pääsee taivaaseen. Taivaseen ei pääse yksikään syntinen, ei suuri syntinen eikä pieni syntinen.
Mitä tarkoitan?
Ihmisen uskoontulossa tapahtuu jotakin hyvin erikoista ja radikaalia hengellisellä kentällä. Yleensä ympäristö, perhe, ystävät ja työtoverit sekä naapurit huomaavat suuren muutoksen uskoon tulleessa ihmisessä. Hänen ei tarvitse olla sarjamurhaaja, jotta tämä suuri muutos olisi havaittavissa.
Mistä tämä muutos on?
Uskoontulossaan syntinen sarjamurhaaja kuoli Jeesuksen ristillä Jeesuksen kanssa. Hän samaistui Jeesuksen Kristuksen kuolemaan ja kuoli uskon kautta Jeesukseen (jos todella tuli uskoon).
Kuolemansa kautta syntinen sarjamurhaaja poistui näyttämöltä. Sarjamurhaajaa ei siten enää ole olemassa, ei sitten niin missään, ei maan päällä, ei bittiavaruudessa, eikä Jumalan luona. Kuollut mikä kuollut.
Koska syntinen (sarjamurhaaja) kuoli, ja katosi olemattomaksi, olematon ei voi päästä taivaaseen. Taivaassa on vain olevaisia eläviä ihmisiä. Ymmärtäkää tämä.
Kuka on olevainen elävä ihminen ja pääsee taivaaseen?
Samassa hetkessä kun syntinen kuoli, Jumala loi uuden ihmisen sen vanhan syntisen sarjamurhaajan tilalle. Hän on Jumalan luoma sisäisesti uusi ihminen. Kuoret ovat samat mutta sisällä on tapahtunut vallankumous ja vallan vaihto. Entinen isäntä on joutunut väistymään ja uusi Isäntä on tullut tilalle. Nyt häntä hallitsee Jumala eikä Perkele.
Tämä uusi Jumalasta syntynyt ihminen pääse taivaaseen, ei se kuollut syntinen paskiaisensa. Kuollut ei pääse taivaaseen. Elävät ihmiset pääsevät taivaaseen.
Ef 2:1 "Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,"
No niin, ystävät! Nyt ei kenenkään tarvitse pelätä, että taivaaseen pääsee joku syntinen kauhistusten tekijä. Saat levätä siinä varmuudessa, että sinun kanssasi taivaassa on vain Jumalasta syntyneitä Jumalan luomia uusia ihmisiä. Niin, jos itse pääset taivaaseen uudestisyntymisesi kautta.
Jokaisen syntisen ihmisen täytyy uskoon tulossa kuolla Jeesuksen kanssa Jeesuksen ristillä, jolloin Jumala luo kuolleen syntisen paskiaisen tilalle Jumalan lapsen, joka pääsee taivaaseen.
Taivaassa on vain Jumalan luomia uusia luomuksia. Raamattu kutsuu näitä ihmisiä Jumalasta syntyneiksi Jumalan vanhurskaiksi ja pyhiksi lapsiksi.
Mvh J - K
0Äänestä
Anonyymi00015
Kuvottavaa että sarjamurhaaja pelastuu, mutta hänen uhrinsa joutuvat helvettiin. No eipähän tarvitse taivaassa heiltä anteeksi pyydellä vaan saa nauttia ja iloita heidän kärsimyksistään.
0Äänestä
Anonyymi00016
Juurihan minä pääsin kertomasta ettei yksikään sarjamurhaaja pelastu. Kerroin myös, ettei yksikään syntinen ihminen pelastu.
Taivaassa on vain Jumalasta syntyneitä vanhurskaita pyhiä Jumalan lapsia. Muut menevät helvettiin olivatpa he keitä tahansa. Helvetissä on paljon "hyviä ihmisiä".
Jos sinä et ole syntynyt uudesti ylhäältä Jumalasta, tai et synny Jumalasta vanhurskaaksi ja pyhäksi Jumalan lapseksi, sinä joudut paikkaan, jossa ne uudestisyntymättömät sarjamurhaajatkin ovat.
Mvh J - K
0Äänestä
Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Juurihan minä pääsin kertomasta ettei yksikään sarjamurhaaja pelastu. Kerroin myös, ettei yksikään syntinen ihminen pelastu.
Taivaassa on vain Jumalasta syntyneitä vanhurskaita pyhiä Jumalan lapsia. Muut menevät helvettiin olivatpa he keitä tahansa. Helvetissä on paljon "hyviä ihmisiä".
Jos sinä et ole syntynyt uudesti ylhäältä Jumalasta, tai et synny Jumalasta vanhurskaaksi ja pyhäksi Jumalan lapseksi, sinä joudut paikkaan, jossa ne uudestisyntymättömät sarjamurhaajatkin ovat.
Mvh J - K
Sarjamurhaaja ei ole eri persoona uskoon tultuaan.
0Äänestä
Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sarjamurhaaja ei ole eri persoona uskoon tultuaan.
Hän on sisäisesti uusi ihminen, Jumalan luoma Jumalan lapsi. Sarjamurhaaja ei ollut Jumalan lapsi. Hän oli Perkeleen lapsi.
Mvh J - K
0Äänestä
Anonyymi00018
Usko ei takaa mitään.Olin kerran kiihkouskovaisen kanssa tekemässä tärkeää etsintää ,hän kiroili.No Olipahan synti mitä anteeksi pyytää Jeesukselta.Tunnen myös uskovia jotka meikkaa,on turhamaisia Jopa hienoja..arvostelevat muita.Oli ihminen millainen tahaan kaikki tyylillään ,pitää hyväksyä erilaisuus Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen.
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eikös hän ollut uskossa jo ennen teurastuksiaan.
Ottamatta kantaa Davidiin, nää äärimmäiset tapaukset joissa vankilakundit sun muut...
Hyvähän se on aina jos asenne muuttuu mutta kun se tapahtuu paskaraossa, jossa vaihtoehdot on muutenkin vähissä, niin minkämoisen painon Raamattu itse näille tapauksille antaa verrattuna normaalia, hyvää elämää viettävään kunnon kansalaiseen jonka uskovaisuudella ei ole samanlaista mainosarvoa:
Saarnaaja:
12:1 Ja muista Luojaasi nuoruudessasi, ennenkuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, joista olet sanova:
12:2 "Nämä eivät minua miellytä"; ennenkuin pimenee aurinko, päivänvalo, kuu ja tähdet, ja pilvet palajavat sateen jälkeenkin -
12:3 jolloin huoneen vartijat vapisevat ja voiman miehet käyvät koukkuisiksi ja jauhajanaiset ovat joutilaina, kun ovat menneet vähiin, ja akkunoista-kurkistelijat jäävät pimeään
"minkämoisen painon Raamattu itse näille tapauksille antaa verrattuna normaalia, hyvää elämää viettävään kunnon kansalaiseen jonka uskovaisuudella ei ole samanlaista mainosarvoa:"
Luuk.15:
4. "Jos jollakin teistä on sata lammasta ja hän kadottaa yhden niistä, eikö hän jätä niitä yhdeksääkymmentä yhdeksää erämaahan ja mene etsimään kadonnutta, kunnes hän sen löytää?
5. Ja löydettyään hän panee sen hartioillensa iloiten.
6. Ja kun hän tulee kotiin, kutsuu hän kokoon ystävänsä ja naapurinsa ja sanoo heille: 'Iloitkaa minun kanssani, sillä minä löysin lampaani, joka oli kadonnut'.
7. Minä sanon teille: samoin on ilo taivaassa suurempi yhdestä syntisestä, joka tekee parannuksen, kuin yhdeksästäkymmenestä yhdeksästä vanhurskaasta, jotka eivät parannusta tarvitse.
8. Tahi jos jollakin naisella on kymmenen hopearahaa ja hän kadottaa yhden niistä, eikö hän sytytä lamppua ja lakaise huonetta ja etsi visusti, kunnes hän sen löytää?
9. Ja löydettyään hän kutsuu kokoon ystävättärensä ja naapurinaiset ja sanoo: 'Iloitkaa minun kanssani, sillä minä löysin rahan, jonka olin kadottanut'.
10. Niin myös, sanon minä teille, on ilo Jumalan enkeleillä yhdestä syntisestä, joka tekee parannuksen."
29. Mutta hän vastasi ja sanoi isälleen: 'Katso, niin monta vuotta minä olen sinua palvellut enkä ole milloinkaan sinun käskyäsi laiminlyönyt, ja kuitenkaan et ole minulle koskaan antanut vohlaakaan, pitääkseni iloa ystävieni kanssa.
30. Mutta kun tämä sinun poikasi tuli, joka on tuhlannut sinun omaisuutesi porttojen kanssa, niin hänelle sinä teurastit syötetyn vasikan.'
31. Niin hän sanoi hänelle: 'Poikani, sinä olet aina minun tykönäni, ja kaikki, mikä on minun omaani, on sinun.
32. Mutta pitihän nyt riemuita ja iloita, sillä tämä sinun veljesi oli kuollut ja virkosi eloon, hän oli kadonnut ja on jälleen löytynyt.'"
1.Tim.2:
1. Minä kehoitan siis ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta,
2. kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa.
3. Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
4. joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
Vankilassa tai karmeassa elämäntilanteessa voi tulla uskoon. Ihminen koettaa vaikka mitä konstia selviytyäkseen. Sama se on jos pirua huutaisi avukseen.
Mutta tuleeko moni tosissaan uskoon vai vain saadalseen jotain etua. Varsinkin jos lähellä on esim. hellariseurakunta, voi helpommin huutaa hellarijumalaa ja seurakuntalaiset ainakin tulevat käymään ja tuovat ehkä karkkeja ts. vaihtelua elämään. Uskonjärjestö pääsee samalla rehvastelemaan oman jumalansa erinomaisuudesta.
Aika moni on vankilassa tai karmeassa elämäntilanteessa myös palannut islamiin. Uskoon tulo ei ole vankilaolosuhteissa harvinaista. On helppo ajatella, että vankilassa oloa helpottaa se, kun jonkun uskon jumalan sanotaan haluavan sinut lähelleen. Mikä voisi olla parempaa ihmiselle, josta on yhteiskunnan silmissä tullut jollain tavoin paha tai vääränlainen ihminen? Kristityksi kääntyminen tai islamiin palaaminen saattavat jopa helpottaa elämää vankilan jälkeen, jos pääsee uskonyhteisöön hyväksytyksi jäseneksi. Vankilasta päässeen "tuhkimotarina" on siellä todistus, jota muut ihailevat. Esim. työyhteisössä ei vastaavaa ihailua ehkä niin helposti saa.
Ensin pistäisin meidät miettimään sitä, mussuttajienkin kohdalla,
mitä uskoontulo tavallaan tarkoittaa.....!
otan hieman vertauskuvallisuutta- kun kohdallani kiskoilla on ollut
kesäkeli. ; ) ..
jos istutaan väärässä junassa, eli väärät kiskot päämäärään, on vaihettava oikeaan junaan, eli oikeille kiskoille.
ts. hokaa vikaisuuden, tulee katumus, eli siihen- junaan- ts. elementti sovitukseen- uusi päämäärä.
ts. siinä tunnustaa- olen väärässä junassa. Tässä junassa tehdää sitä, mikä ei johda määräpäähän, ts. kaikki tekevät syntiä, siis matkustajat, ja matkustavat sen junan määräpäähän tietoisena, ja matkatoveritkin tietävät ja seurue sitten on sitä, mitä se on.
haluaa vaihtaa kiskoja, vaunua- junaa, sekä määräpäätä, junaa- missä elämänkuva on toisenlainen, ja seurue on toisenlainen, ajatuksiltaan, teoillaan ja sanottaisiinko iloltaan.
Edellisessä oli tietoinen rikkomus matkalla. se alkaa kaduttaa- katuu rikkomuksiaan, suomennettuna.
ja näinollen katumus, katumuksen tarkoitus on eetteisen minuuden muttaminen, ts. sielu tunnustaa olevat asiat.
Siksi luomisen ideaan heittäen- pikkasen puhun kadunmiehenä, ajatusta. kadunmiehille- hokaamisen ideaa - katumus korostaa moraaliseen ja hengelliseen tasapainoon elämässä. - ts. jos Eedenin oppia ajattelee- teologiseen periaatteeseen, uskonnollis- eettiseen prosessiin lyöttäytymiseen. Vaihdan junaa ja päämäärää.
Silloinhan rikkomus elämänasenteissa muuttuu toiseksi- tietoiseksi elämäksi, eli se sielu- minuus- jäsentyy kulkemaan tietä, matkaa - elämää tietoiseen päämäärään.
Tässä kun puhuu Taivaasta- se on rajattu paikka- käytän kielikuvaavaa ilmaisutapaa- josta on lennetty- pahattajat pihalle, sen päämäärätietoinen elämäntapa- ja elämä on Valtaa- siten se on Valtakunta, ja Valtakunnassa on laki- ja kun on laki- on HALLITSIJA, tuomari- mitä kaikkea sen sanaan voi sisällyttää näkemyksiä, LUOJA- joku istuu Valtajakkaralla.
ja kun Valtajakkaralla istutaan ja on hallullisia matkalaisia sinne, ihminen ikäänkuin puetaan, halulliset pukeutuvat- matkan kohteen mukaan, sekä elämät jo nyt- sydämeltää odottaen kohdepaikkaa, sekä siellä uudessa junassa- vaunussa määränpääläiset ovat samanmielisiä.
Siksi kääntymys- moraalisen muutoksen prosessissa- käytän tuotakin ilmaisus- prosessi- että sen käsitteen alla, se on jatkuvaa meissä.
etsitään aina tasapainoa, siksi opetuslapseus on - kuten ilmaisten, joka päivä uusi armonpäivä, eilinen on mennyt ja huomista ei ole- on tämänpäivän matka.
Toisia jää asemalle, ei jatka- palaa entiseen, toiset jatkavat.
Tuossa kun poika lähti töihin, vaativiin töihin, kietää ihanaa maatamme, ulkomailla, vähän on niitä tekijöitä diplomi inssin hommissa, taakka on suuri, pitäisi suunnitella ja olla jopakaikassa yhtäaikaa.
Nyt on myös molemmat lapset hänellä opiskelemassa inssin töihin, eli on suunnitelmat päämäärät, tehtäväkuvat- elämä. kun on valinnut suunnan, on oltava jossain menossa ja päämäärätietoisuuudessa.
siksi parannuskin, junanvaihto- uudet- päämäärän raiteet- johtuu ymmärryksen tavoittaman - entisen junan matkustajien päämäärää katsoen, ettei tämä vetele- tekee sen moraalisen muutoksen aikaansaannon.
siihen kuuluu se oikean moraalisen ja hengellisen tasapainon löytäminen.
tässä hieman hyppään palstan porukan mielipiteiden mussuttamiseen.
kaita tie on - kaita- ja jokainen on omalla paikallaan ja vaunussa junassa.
Turhaa on hössätä sitä, että kaikkien pitäsisi olla minun näköisessa vaunussa, muuten kukaan ei ole uskomassa. se on harhaa ja ajattelematonta matkantekoa.
Eli katumus väärinteosta on yksilöllistä, se on prosessoimista, sitoutumista muuttuneeseen käyttäytymiseen- ja siksi mussuttajat- sinäkin olet omassa kohdassa, ja siinä olet vain sinä, eikä kannata osoitella toisia. olet väärässä.
käyttäytyminen sen mukaan.
Jumalallinen armahtaminen, siis anteeksianto- se vie synnin seuraksien poistamiseen. Tässä pitää teidän miettiä, että kuka on ollut vankeudessa, hänen persoonansa käy omaa tietä- anteeksiannossa, ja parantumisessa.
mussutukset ovat typerää haastamista ja näyttää, että uskonkäsitteitä ei hallita, ja vain omista lähtökohdista puhutaan, siis leikitään tuomaria ja leikkijumalaa - koska tieto käy alamitaista ymmärrystä ajassa.
Siksi anteeksiantokin kohdalla- pitäisi haastaa sielua, on myöntää sekin, että on tehnyt vääryyttä siinäkin, että ikäänkuin pilkkahengessä ojentelee toisia, väärässä hengessä, .... se ei ole Hengellisen junanvaunun matkustajien tapa matkustaa- vaan taitaa olla väärässä junassa.
Siinäkin pitää tehdä parannus- mielenmuutos, joka vaatii sielulleen katumuksen tarpeen ja mielen. Se on sitä proseesia, uskovaisuudessa, matkustaa sellaisessa junassa, jossa päämäärtietoinen elämä on läsnä- joka päivä, elämme tätäpäivää, ei huomista, eikä eilistä.
uskovaisuuden laajempi käyttäytymismalli- sitä kannattaa miettiä. KM
Jo melkein pääsi ilon ja riemun karjahdus pyhästä suustani, kun toivoin että jo vihdoinkin kaikkien ihmisten terroristi, Jumala olisi tullut uskoon ja tehnyt parannuksen pahoista teoistaan ihmislasta kohtaa, sekä luontoa.
mutta ei, suurta valitusta ja vaikerrusta aamuun asti. itkua ja parkua koko kansan kesken.
mutta, rakkaat, meillä on toivo !
sillä Jumala lupaa että KAIKKI on mahdollista sille, heille jotka uskovat ja tahi tekevät sopimusrukouksen :)
eli meillä on vielä toivoa, mutta tulee rukoilla kuten Jeesus Kaikkivaltias rukoilee, ketää lie.
Nyt koska me ? uskomme, meillä on toivo että kaikki se mitä uskomme tulee sitten tapahtumaa !
hallelujaaa, hallelujaaaahh, (HELL-opin sointi ja venytys....) voit tarkemmin katsoa jostain youtube videolta kuinka oikeaoppisesti lausutaan halleeeeelujaaaaaahhhhh !
no sama se.
Nyt kun ME uskomme, Niin JUmalan lupaus on että me saamme !
eli ehdotan että rukoilemme että Jumala jo vihdoin tekee parannuksen ?
Halleee-lujaaahhhh !
samoin sarjamurhaaja Jeffrey Dahmer tuli uskoon vankilassa. Hänne isänsä kautta, isänsä oli kristitty tiedemies. dahmer murhattiin 3-kymppisenä.
Jumala pitäisi laittaa pahimpaan kuritushuonetyövankilaan.
Jo perussyy tukee että Hän kaipaisi parannusta. Mikä oikeus Jumalla on asettaa ihmiset kahteen kastiin ja taivaan portilla osoittaa peukalolla; Sinä helvettiin, sinä taivaaseen.
Jumala loi ihmiset sellaisiksi kuin he ovat ja hän on ainut maailmassa joka ei saa syyttää luomaansa mistään. Ihminen taas voi laittaa murhamiehen koppiin.
3. Ihmisen oma hulluus turmelee hänen tiensä, mutta Herralle hän sydämessään vihoittelee.
No on niitä murhia uskovainenkin tehnyt.
Selittäen ettei ollut tuolloin uskossa.
Mutta raamattu kainalossa vaan vaasan läänillä sitten käveltiin.
Yleensä nämä linnavenkulat,
heillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin usko.
Ovat pilanneet elämänsä niin pahoin.
Ja hakevat uskottavuutta uskovien joukosta.
Olihan palstalla taannoin evankelista,
joka "runnin"oli käynyt,
Ja oli NIIN itseään täynnä ja omahyväinen.
Ja voi harmi,sai sitten konfassa vain kaksi perunaa,
ja niistä saarnan piti palstalla.
Oikein oman tuolinkin omisti seurakunnassa,oikein nimellä!
Ja resupekkoja ei hyväksynyt mersuun matkalla kokoukseen.
Vaan piti olla tip top.
No eipäs ole enään tääl näkyny,otti nokkiinsa ja häipyi,ja hyvä niin.
Tai on nykyään luopion tiellä.
Jeffery Dahmer ratsastaa varmaan Johnny Hockeylla taivaassa koska se on hauskaa
Pissii juomapulloihin ja antaa sitä sioille
"tuli vankilassa uskoon"!
"TULI VANKILASSA USKOON"?
Mikä hemmetin homopornopalsta tästä Helluntailaisuuspalstasta on tullut?
Aivan hirveetä tekstiä!
APUA! POISTOON! JA HETI PAIKALLA!
Joku voi loukkaantua siihen, että joku suuri syntinen, tässä tapauksessa sarjamurhaaja, on tullut uskoon ja pääsee
taivaaseen. Jos ihminen ei siihen loukkaannu, Perkele
kyllä varppina loukkaantuu, koska menetti uhrinsa ja palvelijansa.
Yleensä ihmiset hyväksyvät sen, että hyvä ja kilti ihminen
tulee uskoon ja siten pääsee taivaaseen, Mutta suuri
syntinen??? Ei pojat!!!!!!
Minä tahdon nyt vapauttaa sinut siitä pelosta, että suuri
syntinen ja sarjamurhaaja pääsee taivaaseen. Taivaseen
ei pääse yksikään syntinen, ei suuri syntinen eikä pieni
syntinen.
Mitä tarkoitan?
Ihmisen uskoontulossa tapahtuu jotakin hyvin erikoista ja
radikaalia hengellisellä kentällä. Yleensä ympäristö, perhe,
ystävät ja työtoverit sekä naapurit huomaavat suuren
muutoksen uskoon tulleessa ihmisessä. Hänen ei tarvitse
olla sarjamurhaaja, jotta tämä suuri muutos olisi havaittavissa.
Mistä tämä muutos on?
Uskoontulossaan syntinen sarjamurhaaja kuoli Jeesuksen
ristillä Jeesuksen kanssa. Hän samaistui Jeesuksen Kristuksen kuolemaan ja kuoli uskon kautta Jeesukseen (jos todella tuli uskoon).
Kuolemansa kautta syntinen sarjamurhaaja poistui
näyttämöltä. Sarjamurhaajaa ei siten enää ole olemassa,
ei sitten niin missään, ei maan päällä, ei bittiavaruudessa,
eikä Jumalan luona. Kuollut mikä kuollut.
Koska syntinen (sarjamurhaaja) kuoli, ja katosi olemattomaksi, olematon ei voi päästä taivaaseen. Taivaassa on vain olevaisia
eläviä ihmisiä. Ymmärtäkää tämä.
Kuka on olevainen elävä ihminen ja pääsee taivaaseen?
Samassa hetkessä kun syntinen kuoli, Jumala loi uuden
ihmisen sen vanhan syntisen sarjamurhaajan tilalle. Hän
on Jumalan luoma sisäisesti uusi ihminen. Kuoret ovat samat
mutta sisällä on tapahtunut vallankumous ja vallan vaihto.
Entinen isäntä on joutunut väistymään ja uusi Isäntä on
tullut tilalle. Nyt häntä hallitsee Jumala eikä Perkele.
Tämä uusi Jumalasta syntynyt ihminen pääse taivaaseen,
ei se kuollut syntinen paskiaisensa. Kuollut ei pääse
taivaaseen. Elävät ihmiset pääsevät taivaaseen.
Ef 2:1 "Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,"
No niin, ystävät! Nyt ei kenenkään tarvitse pelätä, että
taivaaseen pääsee joku syntinen kauhistusten tekijä. Saat
levätä siinä varmuudessa, että sinun kanssasi taivaassa on
vain Jumalasta syntyneitä Jumalan luomia uusia ihmisiä.
Niin, jos itse pääset taivaaseen uudestisyntymisesi kautta.
Jokaisen syntisen ihmisen täytyy uskoon tulossa kuolla
Jeesuksen kanssa Jeesuksen ristillä, jolloin Jumala luo
kuolleen syntisen paskiaisen tilalle Jumalan lapsen, joka
pääsee taivaaseen.
Taivaassa on vain Jumalan luomia uusia luomuksia.
Raamattu kutsuu näitä ihmisiä Jumalasta syntyneiksi
Jumalan vanhurskaiksi ja pyhiksi lapsiksi.
Mvh J - K
Kuvottavaa että sarjamurhaaja pelastuu, mutta hänen uhrinsa joutuvat helvettiin. No eipähän tarvitse taivaassa heiltä anteeksi pyydellä vaan saa nauttia ja iloita heidän kärsimyksistään.
Juurihan minä pääsin kertomasta ettei yksikään
sarjamurhaaja pelastu. Kerroin myös, ettei yksikään
syntinen ihminen pelastu.
Taivaassa on vain Jumalasta syntyneitä vanhurskaita
pyhiä Jumalan lapsia. Muut menevät helvettiin olivatpa
he keitä tahansa. Helvetissä on paljon "hyviä ihmisiä".
Jos sinä et ole syntynyt uudesti ylhäältä Jumalasta,
tai et synny Jumalasta vanhurskaaksi ja pyhäksi
Jumalan lapseksi, sinä joudut paikkaan, jossa ne
uudestisyntymättömät sarjamurhaajatkin ovat.
Mvh J - K
Sarjamurhaaja ei ole eri persoona uskoon tultuaan.
Hän on sisäisesti uusi ihminen, Jumalan luoma Jumalan lapsi.
Sarjamurhaaja ei ollut Jumalan lapsi. Hän oli Perkeleen lapsi.
Mvh J - K
Usko ei takaa mitään.Olin kerran kiihkouskovaisen kanssa tekemässä tärkeää etsintää ,hän kiroili.No Olipahan synti mitä anteeksi pyytää Jeesukselta.Tunnen myös uskovia jotka meikkaa,on turhamaisia Jopa hienoja..arvostelevat muita.Oli ihminen millainen tahaan kaikki tyylillään ,pitää hyväksyä erilaisuus Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen.