Yasmineista, lukekaa ja vastatkaa!

olen syönyt yasmin merkkisiä pillereitä 5 kuukautta. aluksi ei ollut mitään sivuvaikutuksia, mutta nyt on paino ruennut nousemaan huimasti. kiloja on tullut kahden kuukauden aikana 5 lisää, mutta missään se ei näy.
onko tämä siis ihan normaalia?
entäpä jos lopetan pillereiden syönnin, meneekö kierto sekaisin, että se voi tulla esim. viikon tai kahden välein?
en kumminkaan ole syönyt niitä tuon kauempaa.
kivut ovat lievittyneet ja kuukautiset vähentyneet ja lyhentyneet. pelkään niiden tulevan milloin sattuun, olevan todella kivulliset ja pitkät.
voiko tämä olla mahdollista?
entäpä ihon kanssa, voiko iho tosiaan kuivua tai rueta kukkimaan paljon, jos lopetan pillereiden käytön?

muita ongelmia ei ole tullut, kuin huima painon nousu, eikä se ole kivaa.

vastatkaa, olkaa kilttejä, tarvitsen apua koska lääkärille en vielä pääse pitkään aikaan :(
ja vastatkaa asiallisia vastauksia, kiitos!!
41058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos Yasminit sopivat sinulle muuten ihan hyvin, niin turha niitä on painon-nousun takia lopettaa.
Kaikki e-pillerit 'lihottavat' enemmän tai vähemmän, on se sitten vain nesteiden kertymistä tai lisääntynyttä makeanhimoa.
Kokeile liikuntaa ja terveellistä ruokavaliota, ne varmasti auttavat!

Jos kuitenkin päätät lopettaa pillerit, niin kierto saattaa hetkeksi mennä vähän sekaisin ja naamaan tulla näppyjä, mutta ei siinä määrin että tarviisi sitä pelätä.
Kaikki vaikutukset ovat aina yksilöllisiä,jos niitä edes tulee, joten ei voi tietää muuten kuin kokeilemalla.
Onnea matkaan!

Äänestä
  • Olen myös syönyt kyseisiä pillereitä yli vuoden eikä mitään sivuoireita ole ilmaantunut. Merkin vaihto saattaa auttaa, mutta voisiko olla että laitat syyn pillereille jos muuten itsekuri on alkanut pettää, siis lihot ihan ilman pillereitäkin?

    Äänestä

  • MIN kirjoitti:

    Olen myös syönyt kyseisiä pillereitä yli vuoden eikä mitään sivuoireita ole ilmaantunut. Merkin vaihto saattaa auttaa, mutta voisiko olla että laitat syyn pillereille jos muuten itsekuri on alkanut pettää, siis lihot ihan ilman pillereitäkin?

    Minä syön myös Yasmineja ja paino on noussut jopa 10 kiloa!! en ole vaan saanut aikaiseksi vaihdettua.en kyllä usko että se on itsestä pelkästään kiinni se painnousu..ei ole normaalia että pillerit lihottaa näinkin paljon. viisikin kiloa on paljon..ja varsinkin jos paino jatkaa siitäkin nousuaan. Minä ainakin suosittelisin pillereiden vaihtoa. nykyään kun on niin paljon ehkäisykeinoja.

    Äänestä

  • Minde kirjoitti:

    Minä syön myös Yasmineja ja paino on noussut jopa 10 kiloa!! en ole vaan saanut aikaiseksi vaihdettua.en kyllä usko että se on itsestä pelkästään kiinni se painnousu..ei ole normaalia että pillerit lihottaa näinkin paljon. viisikin kiloa on paljon..ja varsinkin jos paino jatkaa siitäkin nousuaan. Minä ainakin suosittelisin pillereiden vaihtoa. nykyään kun on niin paljon ehkäisykeinoja.

    Mä oon kohta vuoden syönyt yasmin pillereitä ja vasta neljän viimeisen kuukauden aikana on tullut hirveitä sivuoireita. Alavatsaan on sattunut jo melkein vuoden, kipu alkoi pari kuukautta pillereiden aloittamisen jälkeen. Ja nykyisin mua pyörryttää, ku nouden ylös. Joskus aamuisin ja päivällä on niin huono olo, että ei pysty syömään yhtään mitään (tämä pahoinvointi ei voi johtua mistään muusta...), päätä särkee melkein joka päivä, seksi ei kiinnosta ollenkaan ja oon masentunut ja itken melkein joka päivä.
    Pillereiden vaihto onkin seuraava asia listallani

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttönen.. kirjoitti:

olen syönyt yasmin merkkisiä pillereitä 5 kuukautta. aluksi ei ollut mitään sivuvaikutuksia, mutta nyt on paino ruennut nousemaan huimasti. kiloja on tullut kahden kuukauden aikana 5 lisää, mutta missään se ei näy.
onko tämä siis ihan normaalia?
entäpä jos lopetan pillereiden syönnin, meneekö kierto sekaisin, että se voi tulla esim. viikon tai kahden välein?
en kumminkaan ole syönyt niitä tuon kauempaa.
kivut ovat lievittyneet ja kuukautiset vähentyneet ja lyhentyneet. pelkään niiden tulevan milloin sattuun, olevan todella kivulliset ja pitkät.
voiko tämä olla mahdollista?
entäpä ihon kanssa, voiko iho tosiaan kuivua tai rueta kukkimaan paljon, jos lopetan pillereiden käytön?

muita ongelmia ei ole tullut, kuin huima painon nousu, eikä se ole kivaa.

vastatkaa, olkaa kilttejä, tarvitsen apua koska lääkärille en vielä pääse pitkään aikaan :(
ja vastatkaa asiallisia vastauksia, kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu