Voidaanko joistain liitoista tai työttömyyskassasta erottaa, jos siirtyy työskentelemään eri alalle, kuin mitä liitto edustaa?
Olen luullut että toimiala vaikuttaa siihen että mihin liittoon pääsee jäseneksi, mutta että työpaikan ja alan vaihtamisen perusteella ketään ei voi erottaa liitosta. Olen kuullut että joistakin liitoista saisi kuitenkin kenkää alan vaihdon jälkeen. Onko näin?
Voidaanko erottaa liitosta
4
895
Vastaukset
Enpä ole koskaan potkuja saanut, vaikka olen tehnyt töitä muillakin kuin oman liittoni aloilla. Liittymishetkellä piti tietysti työskennellä alalla, mutta jälkikäteen ei kukaan ole sitä ollut vaatimassa (vaikka tuleehan asia aina esiin kun vaihtaa työpaikkaa) eikä kenkää antamassa. Tietysti jos tiedossa on, ettei paluuta alalle enää ole, kannattaa harkita liiton vaihtoa koska ne ajavat oman alan työntekijöiden etuja - joista ei siten varmaankaan pääse itse nauttimaan..? - Mene ja tiedä.
- Patu33
Ajatus lähti siitä että jos "eräs henkilö" eroaisi liitosta ja säilyttäisi kuitenkin kassan jäsenyyden, niin voiko tulla eteen tilanne että että hänet erotettaisiin kassasta. Olen kuullut tapauksista joissa liitosta eronnut on "vahingossa" poistettu myös kassan jäsenyydestä.
Vanhan työn kautta hankittu kassa on toiminnaltaan paljon parempi, mutta väärän alan liittona muu apu on olematonta. Tosin nykyisen alan liitto ei ole yhtään sen parempi, joten kumpaankaan ei kannata kuulua, mutta työttömyysturvasta kannattaa tietysti huolehtia.
- toimihenkilö
Enpä ole kuullut, että liitosta työalan muutoksen takia erotettaisiin. Itse vaihdoin työpaikkaa (tai siis sain työttömyyden jälkeen töitä) ja kysyin liitosta pitääkö vaihtaa. Kertoivat, että ei tarvitse, koska liittymähetken tilanne on se joka ratkaisee. En vaihtanut, koska liitto johon kuulun oli auttanut minua kovasti irtisanomistilanteessa.
Pistä e-mailia liittoosi ja kysy, niin kertovat varmasti sieltä.
P.s. Joillakin työpaikoilla liiton edustajat kyllä saattavat kovastikin painostaa liiton vaihtoon. Riitatapauksen sattuessa on hyväkin, että kuuluu siihen liittoon, jonka edustaja pääluottamusmies on. Itse sain liiton suunnasta kovasti tukea kun sukset meni ristiin työnantajan kanssa. - MAKKELI
Kuuluin paperiliittoon ja silloin työskentelin paperikoneella mutta alanvaihdoksen jälkeen sain potkut liitosta koska automaatio teknikko ei heidän mielestään kuulu paperialaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491737
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111571Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va291196Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931131- 83991
- 74951
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351923- 61798
- 49771
- 50766