Kysymys uskottomuudesta teille kaikille.Minua askaruttaa oma uskottomuuteni.Olen onnellisessa parisuhteessa jo noin 6 vuotta. Rakastan miesystävääni ylikaiken, ja haluamme elää tätä elämää yhdessä. Mutta minulla on myös rakastaja,tällä tarkoitan miestä, kenellä on myös toimiva onnellinen parisuhde. Me tapaamma joskus vain kerran kuussa, joskus jopa pari kertaa viikossa. Mieheni ei tiedä tästä MITÄÄN, eikä rakastajani tyttöystävä myöskään. Emme myöskään ole aikeissakaan kertoa, mitä se hyödyttäisi, sittenhän vain loukkaisin omaa miestäni. Mielestäni tämä on täydellistä, mutta joskus, harvoin,illan yksinäisinä hetkinä, huomaan pikkupirun istuvan olkapäälläni, ja omatunto kolkuttaa.Mutta en vai voi elää vain yhden miehen kanssa, tylsistyn kuoliaaksi. Asian moraalinen puoli ei minua kiinnosta, vaan haluaisinkin kuulla, miten te muut samanhenkiset "uskottomat" koette asian. Haluan myös miesystäväni kanssa tulevaisuudessa lapsia ja naimisiin, mutta tiedän jo nyt, että tarvitsen aina toisen rakastajan. Ja koska olen harrastanut tätä jo vuosia,olen oppinut taitavaksi "valehtelijaksi", mikä tarkoittaa, että kerron aina ns. "totuuden", jätän vain joitan asioita ketomatta. Minullahan on oikeus omiin salaisuuksiini, niin kauan kun en loukkaa ketään. Samanhenkiset ihmiset, kirjoittakaa kiitos.
Rakastaja
8
2248
Vastaukset
- surusilmä
joo mulla on samanlaiset taipumukset,aina täytyy olla jotain pyöritystä meneillään kun oman miehen kanssa eletään kuin eläkeläiset.Tai ehkä niilläkin on aktiivisempi seksielämä kuin minun parisuhteessa,jossa asumme yhdessä kuin sisko ja sen veli.En halua missään nimessä luopua miehestäni,koska hän on sielunkumppanini ja ainoa mies mikä ymmärtää minua täysin ja kestää ajoittaista oikutteluani.Lisäksi kaipaan intohimoa ja pientä jännitettä,mikä luonnollisesti omasta yli 7 vuotta kestäneestä suhteesta puuttuu täysin.Olen monet kerrat rukoillut että jotenkin alkaisin tuntea taas intohimoa miestäni kohtaan ja jättäisin ulkopuoliset ihastumiset lopullisesti taakseni,mutta kerta kerran jälkeen huomaan taas jonkun ravintola tms.illan jälkeen olevani ihastunut uuteen mieheen...en tiedä miten tämän kierteen katkaisisin.Kadehdin ystäviäni jotka elelevät tyytyväisinä omissa parisuhteissaan,vailla kiusauksia pettämisestä.
- Laura-70
Ymmärrän TÄYSIN mitä tarkoitat tuolla, "Kadehdin ystäviäni jotka elelevät tyytyväisinä omissa parisuhteissaan,vailla kiusauksia pettämisestä". Olisi kai hienoa olla sellainen tyytyväinen ihminen, joka tietää mitä haluaa...vietin juuri viime yön rakastajani luona, ja mietimme tulevaisuutta ja kamalaa moraaliamme, mutta päädyimme sitten taas kerran siihen, että kerrankun meillä on hauskaa, niin jatketaan samaan tahtiin. On myös hienoa omistaa suuri salaisuus.Hän pohtii juuri, että muuttaako maaseudulle naisystävänsä kanssa vai ei, ja kannustan häntä aina toteuttamaan unelmiaan. Mutta tiedän että vaikka hän asuisi missä, meillä on aina oma salaisuutemme.
- Kansanparantaja
Suurin ongelmasi on se, että olet vielä hyvin epävarma itsestäsi. Et ole tunteistasi niin varma, että uskaltaisit heittäytyä ainoastaan yhden miehen varaan, vaan pidät hyvää miestäsi tavallaan reservissä ja samalla tavoittelet vieläkin parempaa. Kyllähän se elämä näinkin menee, mutta näiden ulkopuolisten suhteiden salaamiseksi omalta puolisolta tarvitaan jatkossa aina entistä nokkelampia valheita, joten yleensä suhde lopulta paljastuu. Silloin asioista pitää puhua ihan niiden oikeilla nimillä.
Jos et kasva henkisesti aikuiseksi, eikä yksi mies tule Sinulle riittämään, niin ei Sinun kannata perustaa perhettä ja laittaa lapsia nykyisen miehesi kanssa. Miehesi saattaa olla suhteessanne mukana ihan tositarkoituksella, mutta Sinun maailmasi rakentuu täydelliselle valheelle. Ennemmin tai myöhemmin valheesi paljastuvat miehellesi, ja silloin olette todellisissa ongelmissa. On paljon parempi, jos teillä ei silloin ole yhteisiä lapsia.
Ohjeeni on se, että jos aiot solmia nykyisen miehesi kanssa avioliiton, niin ennen suhteen virallistamista Sinun täytyy ihan avoimesti kertoa miehellesi, että yksi mies ei Sinulle tule riittämään. Jos miehesi sallii Sinulle nämä tulevat syrjähyppysi, niin silloin tietenkin voitte perustaa perheen.
Pakko Sinun on kuitenkin käsitellä miehesi kanssa nämä asiat, sillä muutoin syyllistyt erittäin pahaan petokseen. Vaikenemalla houkuttelet miehesi menemään yhteen vähän iloluontoisen naisen kanssa, ja se ei ehkä ole miehesi todellinen tarkoitus. Todella harva mies nauttii sitä, että vaimoa pidetään yleisesti vähän huorahtavana. - sara
Olen myös ollut mieheni kanssa yhdessä 6 vuotta,naimisissakin niistä jo 3.Lapsiakin meillä on..
Minulla on myös nyt kuukauden ajan ollut "rakastaja" jonka kanssa olemme nähneet nyt noin kerran viikossa,välillä kahdesti.Nyt kuitenkin mieheni on saanut tietää tästä ja olisi aika tehdä päätöksiä.En kuitenkaan tiedä mitä tehdä!Yhteiselomme mieheni kanssa sujuu hyvin,meillä on yleensä hauskaa ja saan vapaasti olla se kuka olen.Mutta en tiedä rakastanko miestäni enää niinkuin pitäisi vain vain kuin hyvää kaveria?Tämä kerta tämän miehen kanssa ei ole ensimmäinen kerta kun olen pettänyt,koskaan vain en ennen ole jatkanut näin "pitkälle".Tiedän etten koskaan siis voisi oikeasti olla luottamuksen arvoinen,tahdon ja tarvitsen sen jonkun toisen!Silti eroaminenkaan ei tunnu tietenkään hyvältä,jo lastenkin takia.Mutta lapsetkaan ei taida olla se paras syy jatkaa suhdetta joka ei vie mihinkään..
Hiukan sekavasti selitetty ja varmasti puolet oleellisista asioista puuttuukin mutta kunhan siis kerroin että on meitä muitakin :)- surusilmä
välillä tuntuu että olen ihan yksin tän asian kanssa,ainut huorahtava naikkonen olen ainakin omassa ystäväpiirissäni.Jotenkin perheellisiin ja kunnollisiin ystäviini tulee pidettyä enää vähemmän yhteyttä,sillä en kestä niitä merkitseviä kommentteja tyyliin "missäs miehesi on?mitä miehellesi kuuluu?".kaikki ystäväni surkuttelevat mieheni kohtaloa,että onkin niin hyvä ja kunnollinen mies saanut tällaisen petturin muijakseen....eli ei ole helppoa elää tällaisessa maailmassa missä uskottomuus on tosi iso synti.Kuitenkaan en halua pahaa kellekään,olen omille ystävilleni aina luottamuksen arvoinen enkä ikinä haluaisi satuttaa ketään,vähiten omaa miestäni josta välitän kuitenkin yli kaiken.Pahalta vain tuntuu se ettei toinen tiedä,tosin tietää kyllä että minulla on miespuolinen "ystävä",jonka luona olen rehellisesti sanonut joskus olleeni myös yötä.Tosin pelkkiä puolitotuuksia kaikki.En tiedä millainen tulevaisuus tällaista ihmistä kuten minä odottaa....
- nanna
Koen parhaillaan itse jotain samanlaista... Olen ollut aviossa jo n.20 vuotta ja lapsiakin on. Olin täysin uskollinen enkä tuntenut minkäänlaista tarvetta ulkopuolisiin suhteisiin, sain kaiken mitä tarvitsin kotoa.
KUNNES vain kävi niin, että jo muutaman vuoden tuntemani mies, joka on myös ollut pitkään uskollisessa avioliitossa, "hetkautti" elämäni uuteen uskoon. Jotain niin kummallista tapahtui kun vain sattumalta kerran tapasimme. Tämä tapahtui molemmille. Käsittämätön tarve ja outo tunne.
Se johti suhteeseen jota on nyt kestänyt pian lähes vuoden. Tarvitsemme vain toisiamme pääasiassa henkisesti. Ja kummallista kyllä, emme kumpikaan kadu mitenkään mitään.
Rakastan tätä "toista" miestä todella paljon. Rakastan kyllä myös aviomiestäni, mutta enemmäkin kaverina.
En kyllä tiedä mihin tämä johtaa, johtaako mihinkään milloinkaan. Ainoastaan tiedän, että haluan ehdottomasti jatkaa suhdettamme ja mielestäni minulla on oikeus onneen, minkä tämä suhde tuo.
Loukkaahan tämä varmasti puolisoa jos jään kiinni, mutta jotenkin en vaan välitä... - lyyli
ehkäpä et osaa etsiä tarpeeksi jännitystä elämääsi muualta. hanki terveempiä kiinnostuksenkohteita kuin toinen pantava! ja vielä pitää lisätä, että syvempää rakkautta kumppania kohtaan varmasti myös löytyy kuin mitä on tuollainen siipan aisankannattajana pito. todellinen rakkaus ja sitoutuminen on kuitenkin merkityksellisempää kuin muita loukkaava hurvittelu.
noh, myönnettäköön, että minäkin ajattelin kerran kuten sinä. kuvittelin, että kahden pyörittely samanaikaisesti täyttäisi elämäni mukavasti, enkä ehtisi tylsistyä. ja että minusta kyllä riittäisi. onneksi luonto astui peliin, ja rakastuin toiseen mieheen niin intohimoisesti, etten pystynyt sulkemaan häntä ajatuksistani hetkeksikään. opin myös toden teolla, mitä kärsimys tarkoittaa. toivoisin, ettei kukaan koskaan olisi niin tyhmä kuin mitä minä olin. mutta nyt olen viisastunut. vaikka tapahtumista on jo kaksi vuotta, tunnen suurta moraalista kuvotusta käytöstäni kohtaan. rakkaus on syvä ja puhdas, mutta myös hyvin haavoittuvainen. älä perkele leikittele sillä. et ole tainnut itse koskaan joutua petetyksi? niinpä. jos haluat jatkaa alhaista elämäntyyliäsiä, sinulta jäävät kokematta puhtaat tunteet, jotka ovat kuitenkin kauneinta tässä maailmassa. joku tuon pettämisen paskan kuitenkin kantaa, ja tässä tapauksessa se taidat olla sinä, vaikket sitä täysin tajuakaan. - Isosisko
On huojentavaa kuulla, että niin monet ovat samassa tilanteessa kuin itsekin. Ymmärrän NIIN täysin, mitä teidän muiden päässä liikkuu. Minä kamppailen aivan samojen asioiden kanssa päivittäin.
Olen naimisissa ja olen ollut mieheni kanssa jo yli 10 vuotta. Vasta viimeisen kahden vuoden aikana olen alkanut pettää häntä. Olin itsekin ennen henkeen ja vereen syrjähyppyjä vastaan, mutta nykyään ymmärrän ihmisiä, jotka tekevät niitä.
Haluaisin löytää syitä pettämiselleni ja kyllähän niitä löytyykin kun alkaa miettiä. Ne eivät vain ole oikeutettuja syitä. Se, että seksi ei ole enää niin kivaa kuin alussa, ei oikeasti ole mikään syy pettää. Mitä syvemmälle ajautuu, sitä enemmän vain alkaa puolustella käytöstään. Lisäksi toisessa alkaa nähdä niitä samoja pettämisen piirteitä. Jos epäilee toisen pettävän, antaa itselleen oikeutuksen toimia niin kuin toimii. Todellisuudessa olen melko varma, että mieheni on minulle uskollinen.
Minulla on ollut kolme suhdetta ja neljäs on tällä hetkellä vireillä. Kaikki suhteeni ovat olleet pitkäaikaisia, minimissään kuukausi, siis ei mitään yhden yön juttuja. Kiinnyn hyvin helposti suhteisiini ja ilmoitan jo alkuvaiheessa, että toivon sen olevan pitempiaikaista. Yksi näistä miehistä on ollut sinkku ja kaksi naimisissa tahollaan. Tämä vireillä oleva juttukin on naimisissa olevan kanssa. En hae suhteista ystävyyttä tai muuta, vaan pelkkää seksiä. Kiinnyn siis nopeasti seksiin, varsinkin jos se on hyvää.
Olen huomannut, että minun on nykyään hirveän vaikea olla ilman suhteita. Kaipaan koko ajan sitä jännitystä, mitä suhde tuo tullessaan. Janoan myös sitä äärimmäisen upeaa seksiä ja intohimoa, joita suhteisiin sisältyy. Huomaan myös, että minun on yhä helpompi elää mieheni kanssa, vaikka minulla olisikin suhde. Alan pikkuhiljaa tottua tähän elämänkuvioon ja ainaisiin peittelyihin, valehteluihin ja tekosyiden keksimiseen. Olen siis jo hyväksynyt käyttäytymiseni tietyllä tasolla, koska pettäminen on koko ajan helpompaa.
Kaikesta huolimatta rakastan miestäni ja kuolisin, jos hän saisi tietää. En ikinä haluaisi tuottaa hänelle sitä tuskaa. Huomaan kyllä hänestä ja tiedän, että hän epäilee minua. Sekään ei tunnu kivalta. Haluaisin niin kovasti olla vain ja ainoastaan hänen kanssaan, ilman muita suhteita. En vain enää osaa/pysty siihen. Kun saan suhteeni päätökseen, olen hetken siitä hyvin onnellinen ja lupaan, ettei se toistu enää ikinä ja keskityn omaan parisuhteeseeni. Päätös ei vain kauaa pidä ja taas sama oravanpyörä jatkuu.
Tiedän, ettei tämä ole tervettä ja teen väärin kaikkia kohtaan, myös itseäni. En vain osaa lopettaa. Pelkään, että kun totuus paljastuu, kaikki loppuu, eikä jäljelle jää enää mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437916Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4522201Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292105- 1431680
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511226Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251211Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991084Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65831Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54733Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6721