Hyvät neuvot tarpeen nopeasti

exakka

Olen eroamassa avomiehestäni. Hän pahoinpiteli minut jo kolmannen kerran ja nyt riitti! Asustelen nyt ystävieni nurkissa ja yritän saada oman asunnon mahdollisimman pian. Turvakoti on seuraava paikka, jos ei pikapuoliin asuntoa löydy..
Muutimme yhteen alle vuosi sitten ja mies omistaa kyseisen asunnon , jossa asuimme. Tavarani ovat vielä asunnossa, koska erosta on vasta muutama viikko. Huonekalut ovat puoliksi hänen ja puoliksi minun Kun muutimme yhteen, hän siis luopui osasta omia tavaroitaan ja samoin minä. Sekä toin osan omistani mukanani. Nyt tietenkin haluan sieltä vain omani mukaani, en muuta.
Nyt olen siis järjestellyt asuntoasiaa yms ja ollut asunnosta poissa. Mies pommittaa minua viesteillä, että minun pitää alkaa maksamaan hänelle vuokraa sitlä ajalta kun tavarani ovat siellä?! Olen maksanut yhtiövastikkeesta puolet ( sisältäen myös yhtiölainaa), sähkölaskun ( kokonaan), Ruokaa yms on luonnollisesti maksettu puoliksi.
Olisiko kenelläkään tietoa/ neuvoa/ kokemusta ? Voiko hän periä minulta" vuokraa" nyt varsinkin kun en enää edes asu siellä? Minä en ole häneen mitenkään vuokrasuhteessa ollut ennen , enkä nytkään. En ole kirjoittanut esim.vuokrasopimusta!! Me olemme olleet avopari. Minä en ole ollut hänelle alivuokralainen, vaan perhe. Ainoastaan tavarani ovat siellä enää sen ajan kunnes löydän oman asunnon.Olen tämän kuun velvoitteeni jo hänelle maksanut...
Mitähän laki sanoo avoerosta, onko kenelläkään tietoa?

9

487

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mek

      Jos mies omistaa asunnon ja et asu siellä enää niin ei tartte myöskään maksaa yhtään mitään ja se siitä.

    • res

      Näin on kuin mek sanoo.

    • Kannattaa sanoa miehelle että menet sosuun kysymään asuntoa ja näytät hänen viestinsä siellä todisteena. eiköhän hiljene äijä. Ihan uskomatonta että pahoinpidellyn pitäisi jotain korvauksia maksaa. Sinuna kävisin sossussa koska ne voi hyvinkin vaikuttaa siihen että saat asunnon aika äkkiä. Voimia.

      Oikeestaan jos haluat että joku maksaa voisit tehdä ilmoituksen pahoinpitelystä poliisille. eiköhän äijälle siinäkin tule puuhaa tarpeeksi että ei tartte uhkailla enää.

    • ex-akka

      Ap kirjoittaja vastaa :Kävin sossussa , lääkärillä, työpsykologilla. Jokapaikassa on mustaa valkoisella siitä , että hän pahoinpiteli minua.Tämän jälkeen hän myös yritti itsemurhaa ja joutui vatsahuuhteluun!. Joten en missään tapauksessa voi asua hetkeäkään hänen kanssaan saman katon alla
      Saan kuun vaihteessa asunnon, mutta en yhtään aikaisemmin. Nyt ex-äijä painostaa koko ajan sillä, että minun tavarani ovat siellä.
      Totta hitossa ne tavarat ovat siellä niin kauan kun saan uuden asunnon mihinkä ne vien! Hän vaatii minulta " vuokraa" näistä päivistä kun tavarani ovat siellä.
      Tarkistin lakimieheltäni, että asunto on myös lain silmissä minun kotini, niin kauan kun olen siellä kirjoilla ja pääsen muuttamaan uuteen asuntoon. Se oikeuttaa minua myös pitämään avaimen!!
      Olen asunut kavereiden nurkissa ja yrittänyt järjestellä muuttoon liittyviä asioita. Vielä olisi tuo lokakuu välissä ennen kuin uusi elämäni voi alkaa...

      • miesvm_1967x

        Hyvä. Mutta muista ottaa pari kaveria mukaasi kun menet hakemaan niitä tavaroita. Jos tyyppi on niin epätoivoinen että yrittää itsaria niin ei ole kyllä mitään takeita siitä mitä se sulle voi tehdä. Ole varovainen! Parempaa jatkoa.


      • oppeliini1

        Hae heti tavarasi tuon äijän nurkista pois. Varastoi ne vaikka vanhaan latoon!

        Toisaalta, oman henkisen terveyden takia, sinä todellakin voit elää ilman kamaa mitä jätit miehen asuntoon. Laita postilaatikosta vain kirjallinen viesti että saa tehdä tavaroillesi mitä haluaa, sinä et tarvitse niitä enää.

        Tuollatavalla sinv helpoiten pääset sekä miehestä että yhteisestä roinasta eroon.

        Muuttaessasi omaan, ala pikkuhiljaa kalustamaan sita - aluksi et tarvits emuuta kuin petin ja petivaatteet. Vaatteesi pysyvät täysin hyvin pahvilaatikoissa ja ateriasi voit nauttia papaerilautasilta!
        Sitten tavara kuukaudessa hankit lisää vaikka kirpparilta / pelastusarmeijan myynneistä.


    • omavastuu

      Älä vastaanota mitään puheluja tai viestejä tuolta viirupäältä. Ota uusi salattu puhelinnumero tai poista lukematta vastaamatta viestit. Ystävällisesti voit toki kehottaa häntä menemään mielenterveystoimistoon tai terveyskeskukseen jos on ahdistavaa. Ei muuta kommunikaatiota.

    • ex-akka

      Ap kirjoittaa:
      Kiitos teille kaikille ihanille ihmisille! On mahtavaa huomata kuinka on vielä lähimmäisen rakkautta olemassa. Se antaa uskoa elämään...

      Tämän hetkinen tilanne on se, että olen menossa hakemaan osaa tavaroistani pois parin kaverini kanssa. En todellakaan voi mennä yksin!!
      Otan nyt ensihätään vaatteitani, perintöastioitani yms tavaraa, jota voi pikkuautolla viedä. Saan varastoitua jonkin verran nyt heti. Ja vielä olisi kolme viikkoo niin sitten omaan kotiin!!
      Emme ehtineet asua yhdessä kuin puolisen vuotta. Otan mukaani ne mitä sinne veinkin. En halua että tuo viirupää saa valmiin kauniin kodin mun kustannuksellani.

      Onneksi tämä kaikki p...ka ilmeni jo näin varhaisessa vaiheessa ja pääsin pois.

      Äijä käy jo mielenterveystoimistossa. Tämäkin tässä pikkuhiljaa selvisi vasta yhteen muuton jälkeen. Tapasin hänet netissä! Joten kaikille varoituksen sana! Jos joku tuntuu olevan liian hyvää ollakseen totta, niin sitä se sitten oikeasti onkin- . Vain liian hyvää ollakseen totta.

      Minäkin olin ihan liian sinisilmäinen. Kokenut juuri kolme vuotta sitten vaikean eron pitkästä suhteesta. Silloin aloitin kaiken alusta. Hankin kaikki tavarat uudelleen . Tein itselleni uuden kauniin kodin.. .. ja sitten tapasin tämän pölypään!!

      Itseäni syytän tästä. Tyhmä olin! Mutta tämän jälkeen voin kertoa, että enää en ole !

      Sen päivän jälkeen kun tavarani on sieltä pois, niin en tule vastaamaan mihinkään viestiin , enkä lukemaan viestejä!
      En edes kerro hänelle minne muutan ja puhelimen numero vaihtuu välittömästi!

    • piparminttuli

      Muuta kirjasi pois. Hänellä ei ole mitään oikeutta periä sinulta vuokraa. Mutta sinun on saatava omaisuutesi pois. Sin voit viedä sen omaisuuden joka on ostettu sinun nimiisi. Eli sulla täytyy olla kuitti. Muuten hän voi ne pitää itellään. Pyydä viranomaiset kaveriksi (poliisi) ja hae heidän avullaan omaisuutesi pois. Muuta myös kirjasi muualle ja luovuta avaimesi.

      Jos hän uhkailee vielä senkin jälkeen, hae lähestymiskielto ja muuta kauemmaksi jos mahdollista toiselle paikkakunnalle. Äläkä ilmoita uutta osoitettasi kenellekkään vähään aikaan. Turvakoti on hyvä ratkaisu ja jos mahdollista työn takia niin mahdollisimman kauas hänestä.

      Sinun olisi pitänyt reakoida jo ensimmäisellä pahoinpitelyllä. Nyt hän luulee että hän voi peloitella sinua ihan miten haluaa. Perhettä sinä et ole ollut lain mukaan. Vaan olette asuneet yhdessä ei sen kummempaa. Avoparia ei voi verrata aviopariin lain silmissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      810
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    Aihe