Yt-sankari

Jörgen Epistolainen

Kirkkonummella touhuava it-alan yritys on melkoinenkin sankari yt-touhuissa.
Rekrytoi, irtisanoo, rekrytoi, irtisanoo, rekrytoi, irtisanoo, rekrytoi ja irtisanoo samaan aikaan, irtisanoo, rekrytoi, irtisanoo, rekrytoi ja irtisanoo samaan aikaan, irtisanoo...

Ja aina sama määrä työntekijöitä kirjoilla, aina.

Halpa sisään - kallis ja käytetty ulos. Pomot säilyttävät paikkansa helaan eläkeikään toki.

Että sinne vain, rekrytointi on kovassa käynnissä sillä välin kun irtisanomisilta vaan ehditään asiaa hoitamaan. Täytyy priorisoida ensin irtisanomiset.

4

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeuteenJaHeti

      Miksei kukaan irtisanotuista haastatyöantajaansa oikeuteen tällä perusteella:

      Työsuojelulaki

      Työsopimuslaissa on säädetty tällaisia tilanteita varten, että irtisanomisperustetta ei ole tuotannollisilla ja taloudellisilla perusteilla, jos työnantaja on joko ennen irtisanomista tai sen jälkeen ottanut uuden työntekijän samankaltaisiin tehtäviin, vaikka hänen toimintaedellytyksensä eivät ole vastaavana aikana muuttuneet. Irtisanomisperustetta tuotannollisilla ja taloudellisilla perusteilla ei myöskään ole, jos katsotaan että töiden uudelleenjärjestelystä ei ole aiheutunut työn tosiasiallista vähentymistä.

      • Hessu

        Yleensä siinä YT-neuvottelujen lopulla kun kerrotaan hemmolle että kenkkää tuli. Tarjotaan sitä "irtisanomispakettia" ja edellytetään että allekirjoitetaan se salassapitosopimus ja ettei ko. hemmo hae/haasta yritystä oikeuteen millään perusteella.
        Se muutaman kuukauden palkka yleensä riittää että allekirjottaa sen paperin, vaikka se raha ei ole mitään "ilmaista" vaan siirtää ansiosidonnaisen saamista eteenpäin.
        Ja kuka haluaisi mennä enää takasin sinne samaan paikkaan töihin jos kerran on jo kerran potkittu pois..


    • 5+6

      Mikäs on firman nimi?

      • 1+6

        Veikkaisin E-kirjaimella alkava "ruottalainen" virma. :)

        Eikös siitä kerrottu jokunen vuosi sitten että kaikille yli 40-vuotiaille tarjotaan pakettia jos suostuu lähtemään..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      134
      12887
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      77
      5932
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      158
      4470
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      496
      4341
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      119
      4147
    6. 73
      3814
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2923
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2089
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      22
      1728
    Aihe