Onko se syntiä jos kaverini ei tiedä olevani nykyään uskossa?
Nyt vasta vähän päälle parikymppisenä uskoon tulleena olen vain miettinyt että tarviiko minun paljastaa sitä että olen kristitty ateisti kavereille?
Hmm...
3
145
Vastaukset 3
- Kyllä salassa voi
myös olla uskossa, mutta kannattaa todistaa ihmisille myös, sillä näin Jeesus tunnustaa ihmisen Isän Jumalan enkelien edessä, ja on kirjoituksissa kerrottu ja totta tietysti ja nimi elämänkirjaan myös kirjoitetaan jos ei ole ennestään. Jumalan Pyhä Henki antaa rohkeuden todistaa vaikka toki kannattaa anoa viisaita sanoja Herran Hengen johdatuksessa tässäkin asiassa. Jeesuksessa saa olla ihan vapaa, ja kyllä Herra sitten kertoo mitä tehdä, kun on tärkeä asia. Ole vapaa!
Ei ole synti, vaikka et kertoisikaan kaverillesi uskostasi.
Yksi näkökulma on kuitenkin se, mitä kaveruudesta kertoo se, jos et voi kertoa toiselle vakaumuksestasi? Eikö kaverista tee kaverin osaltaan juuri se, että hänen kanssaan voi puhua erilaisista elämään liittyvistä asioista?
Vilppu H.
pappi- Siitä vaan
Ala tosiaan todistamaan kaverillesi. Voit olla varma, että sinun ei pitkään tarvitse katsella häntä enää sen jälkeen. Mikäli ystäväsi on ateisti ei hän todellakaan halua kuunella höpinöitäsi Jeesuksista ja Jumalista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202482Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401682Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6651102- 1081022
- 71982
- 98936
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk85780Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33746- 90732