Kuka vastaa siitä että työpaikalle on tilattu asbestiremontti, missä kyseinen firma hoitaa homman täysin hanurista? Eli etenkin jälkisiivous jätetään tekemättä asbestinpurkamisen jälkeen, puhumattakaan, että pintoja olisi siivottu ennen suojausten purkamista. Ajan tällä takaa siis sitä, että kaikenlaista hengenahdistusoiretta alkaa ilmetä työntekijöissä. Siis selvyyden vuoksi: työpaikka, missä samanaikaisesti tehdään töitä, kun remonttireiskat paiskii niitä asbestihommia. - Nykyisinhän nämä asbestihommat usein kuitataan heitolla: "eihän se ala vaikuttaa kuin vasta 20 - 30 vuoden kuluttu". Irtoaahan sieltä käsittääkseni hiomisvaiheessa (lattiapurku) kaiken helvetinlaista terveydelle vaarallista muutakin kuin vain se asbesti.
harrastelija asbestinpurkajat
2
180
Vastaukset
- jalat alle
Kyllähän vastuu on ihan itsellä, siis sillä joka siellä "epämääräisen remonttiporukan" keskellä joutuu työskentelemään. Parasta ymmärtää häipyä työpisteestä oma aloitteisesti, kun siellä alkaa kaiken epämääräistä tinneri-tanea ja liuotin-latea pyttyineen heilumaan. Parasta ottaa vaikka rokulipäivä tai ilmoittaa työnantajalle sairastuneensa; pankoon sitten vaikka poliisit perään. Ei näistä tallaisista kukaan vastuuta kanna. Yksittäisen työntekijän on ihan turha sairastuttuaan alkaa korvauksia vaatimaan. ...Nämä kuvatublaisethan ovat just niitä "kustannustehokkaita" remontteja.
- minävaan
Yhteys työsuojelupiiriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1482007Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041701- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761172- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45917