Mietin tässä kun kohta valmistun, että jos ja kun en heti saa töitä, niin ONKO MAHDOLLISTA mennä johonkin töihin ilman palkkaa niin että saa kuitenkin vakuutukset ja työtodistuksen...?
Esim. johonkin sairaalaosastolle tai vanhainkotiin... Minulla on kaksi lasta ja työtön mies, joten hinku työelämään on suuri. teen siis vaikka palkatta jos siitä jossain vaiheessa poikisi palkallistakin hommaa!
Kertokaa!!
Esim. johonkin sairaalaosastolle tai vanhainkotiin... Minulla on kaksi lasta ja työtön mies, joten hinku työelämään on suuri. teen siis vaikka palkatta jos siitä jossain vaiheessa poikisi palkallistakin hommaa!
Kertokaa!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei ole mahdollista, ainakaan jos työtodistusta vailla oot. Todistuksen saa vain työsuhteesta
No mutta olisiko silti mahdollista mennä...?
Vai pitääkö sen olla joku virallinen laitos jonka kautta sen harjoittelun täytyy tapahtua, niinkuin esim. työkkäri?
Ja pitääkö työkkärin työharjoitteluun "päästäkseen" olla jonkin aikaa työtön?
...inttää ja jahkaa...
Hampaattoman AY-liikkeen aikaansaannoksia on, että edes ilman palkkaa et saa auttaa sairaita. Jos autat, viet aina työpaikan joltakin, sen takia se ei onnistu.
opiskelijoitakaan lasketa työvoimaksi kun ovat harjoittelussaan!!! Eivät hekään siellä kenenkään töitä vie, vaan ovat suomeksi sanottuna YLIMÄÄRÄISIÄ orjia (heh)! Ja joku joutuu aina opiskelijaa ohjaamaan.
Tottakai teen opiskelijanakin täysillä töitä ja teen puolestani sillä tavoin ohjaajan työn helpommaksi...tietenkään se ylimääräinen työ ei saa vaikuttaa tilastoihin kun esim. työn tarvetta ja laatua seurataan..... kimurantiksi mennee, joo.
MUTKUN MIE HALLUUN TÖIHIN!!!
Jos sut otettais ilman palkkaa töihin niin muut työntekijät ilmottaisivat välittömästi ammattiyhdistykselle ja sut hoidettais ulos.
Kyllä Suomesta löytyy kunnollisia lähihoitajan töitä oikein palkan kanssa.
Niin, ja miksei miehesi ole töissä?
vaihtamaan alaa jo kaksi kertaa ja on taas kouluttautumassa uuteen ammattiin. On sairastellut tosi paljon lastemme syntymien jälkeen.Mm reumaa, selkävikaa ja verenpainetautia löytyy... Olisi kyllä kova tekemään työtä mutta kun ei tunnu tekemistä löytyvän terveemmillekään.
Yritystäkin yritti pystyyn mutta kaatui lopulta rahoituksen puutteeseen :(
Kieltämättä paskamainen tilanne ... joten siis itseni olisi kyllä löydettävä vähän äkkiä edes jotain... olen kyllä opikelujen ohessa tehnyt nyt viikonlopputöitä henkilökohtaisena avustajana että jospa sitten vaikka niitä ellei muuta löydy...
tai sitten pitää lopettaa eläminen ja muuttaa helsinkiin.
Tottakai mahdollista! Nimittäin työkkärin kautta. Työttömän työnhakija tulee olla, mutta muuten ei mitään aikarajoja. Tiedän siitä, että itsekkin etsin harjoittelupaikkaa vaikka valmistunut. Tosin ei tahdo löytyä näinkään töitä! Kumma ettei ilmaseksikaan mihinkään kelpaa... :(