Olenko tullut paratiisiin? No ei sentään poistuin Suomesta.
JO 8h ilman yhtään vastaantulevaa somalia..
No more somal
39187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Olet ilmeisesti Virossa.
Viro on EU- maa kuten Suomikin. Pakolaisten vastaanotto ei ole mitenkään pakollista EU:maalle Virolle kuten meille suomalaisille Suomelle uskotellaan olevan.
Työpaikkoja olisi myös sielläkin tekeville ja osaaville mutta ilmaisia asuntoja ja elämää sieltä ei saa kuten Suomessa ulkomaalaiset saavat.
Työhön Viroon voi mennä mutta ei makaamaan.
Viron politiikka on siltä osin terveellä isänmaallisella pohjalla. Oma maa ja sen kansa ensin.
Jos Viron pakolaispolitiikka olisi Suomen kaltainen ankkurilapsineen, perheeyhdistämisineen ja ilmaisine asntoineen, niin kyllä sielläkin alkaisi heitä olemaan.
Koodilla Taikasenät on kiinni.
Paskaaaaaaaaa
Asun maalla ja täällä ei ole somaleja eivätkä tuu
Äläs huokaile Suomen paholoispolitiikka haluaa asuttaa myös maaseudut ahkerilla ja rehellisillä somaleilla.
Rajaseutujen elävöittämiseksi on perustettu oikein korkean tason konsortio. Pian käy iloinen puheenpulputus ja kaapujen suhina pitkin korpia.
Olen kuin paratiisissa, USA:n Mainessa. Yhtään suomalaista ei ole tullut vastaan, eikä kulkenut edes samaan suuntaan kanssani. Muita kansallisuuksia tosin paljonkin, ja englantia osaavat kaikki.
Tuossa aamulla nousuveden laineita katsellessani mietin että pitäisikö hankkia täältä asunto. Suomalaisessa laulussakin sanottiin aikoinaan että "On Pohjantähden alla nyt koti mulla Mainen...". Kävin katsomassakin paria ranta-asumusta. Kahden makuuhuoneen talo, 3.75 miljoonaa dollaria... luulisin että näillä seuduilla ei naapureiksi tulisi yhtään suomalaismamua.
Jussuf (se sama) pääsi äsken käyttämään osaston yhteistä konetta. Tapansa mukaan hän kuolasi näppäimistölle ja iski kaikki näppäimet irti kiihdyksissään. Jussuf (se sama):n mukaan tietokoneen sisälle on piiloutunut maalainen, joka aikoo salamurhata hänet. Jussuf ilmoitti myös olevansa Mainen kuningaskunnan ja koko Amerikan keisari.
Kuten varmaan jo arvaattekin, annoimme Jussuf (se sama):lle maksimiannoksen rauhoittavia lääkkeitä.
suomalaisia on Mainessa yllättävän paljon, joten jussufin trollilta putosi taas pohja pois.
http://www.mainefinns.org
Jussuf keksii jotain sen suuntaista, että Mainen suomalaiset ovat persujen maalaisbreivikiläistä hirmuhallintoa paenneita pakolaisia tms.
Ymmärrän kyllä, että trollaaminen voi välillä olla jopa hauskaa, mutta Jussufin elämässä ei muuta olekaan kuin trollaus. Loputon trollaus aamusta yöhön.
Höpsis. En ole nähnyt yhtään, en edes turistia.
Nähtävästi Maine ei ole riittävän "eksoottinen" suomalaisille, joten tänne he eivät tule. Hyvä niin.
Jussuf (se sama) on kovin huolissaan siitä, että häntä valvovat hoitajat ovat suomalaisia. Itse asiassa Jussuf vaatikin hetki sitten, että hänelle tuodaan omat hoitajat Amerikasta. Luonnollisesti Jussuf (se sama):n vaatimus sai vastaukseksi säälinsekaista naurua.
Voi voi... minun elämässäni tapahtuu paljon, mutta en minä tänne kaikkea kirjoita.
Eilenkin olimme vaimoni kanssa tapaamassa täkäläisiä ystäviä, jotka soittivat sitä suomalaisten syvästi vihaamaa jazzia päivällisen jälkeen. Yksi heistä on kuuluisa pianisti/laulaja joka esiintyy paljon New Yorkin yökerhoissa. Toisella oli aikoinaan jopa oma radioshow jossa hän orkestereineen esiintyi.
Suomalaisten vihaamaa iloista meininkiä siis.
Tänään olimme pitkällä kävelyllä paikallisella hiekkarannalla ja totesinkin vaimolleni että vastaantulijoista tietää heti ettei yksikään ole suomalainen, sillä kaikki tervehtivät.
Kanadalaisia paljon, mutta hekin tyypillisiä WASPeja. Niitä kamalista kamalimpia mamuja joita Suomessa pahoinpideltäisiin heti tavattaessa.
Jussuf (se sama) otti tänään illalla sairaalan aluassa tanssiaskelia. Jussuf (se sama):n mukaan kyse oli jazzahtelusta. Valitettavasti Jussuf (se sama) ei hallitse kunnolla edes jalkojaan, joten lopputuloksena oli musta silmä ja irronneita etuhampaita.
Näkyy Mainessakin havaitun että kulttuurilla on kovemman puoleinen hintalappu:
http://usnews.nbcnews.com/_news/2012/10/04/14224578-somalis-should-leave-culture-at-door-remark-by-maine-mayor-stirs-outrage?lite
En tunne tapausta, mutta kyllähän USA:ssakin on rasisteja. Muistan hyvin Pat Buchananin sanoneen aikoinaan jotain samantapaista. Yleensä noista lipsahduksista seuraa erovaatimusten aalto, kuten Robert E. Macdonaldinkin tapauksessa näyttää käyneen.
Lewistonissa ei myöskään, kuten muuallakaan Mainessa ole juurikaan suomalaisia, joten suuremmilta ongelmilta on vältytty Suomalaisethan eivät koskaan hyväksy naapurikseen muita kuin suomalaisia ja vaativat myös koulujen muuttamista suomenkieltä opettaviksi.
Pitääpä toivoa, ettei Jussuf oikeasti edusta suomalaisuutta Mainessa. Nimittäin Jussuf saa sekavalla käytöksellään Suomen maineen romahtamaan alta aika yksikön. :O
En yleensäkään pyri edustamaan mitään "suomalaisuutta". Mainessa olen vain käymässä ja vietän aikaa ystävien kanssa. Ystävien, jotka eivät ole minusta kiinnostuneet minään "suomalaisena", vaan ihan omana itsenäni.
Eilen keskustelimme paljon uskonnoista, sukujuurista, kulttuurieroista, elämän tavoitteista... ja jazz soi, lähinnä pianolla.
Hoitajat eivät todellisuudessa ole ystäviäsi, ja heitä kiinnostaa vain se, että otat lääkkeesi säännöllisesti.
Suomen maaseudulla ei kukaan ole toisensa ystävä, ja sen vuoksi kaikkea ystävyyttä pidetään "harhana" tai potilas-hoitajasuhteena.
Täällä USA:ssa ystävyys ei ole harvinaista, ja ihmisiin voidaan suhtautua ihmisinä eikä jonkun rodun, uskonnon, kansallisuuden tai ammatin edustajina.
Tätä ei Suomen maaseudulla tulla koskaan ymmärtämään.
siellä suljetulla osastolla on tainnut tänään olla USA-aiheinen teemapäivä teidän hoidokkien piristämiseksi.
Kuules yussufi,vajaa sata vuotta sitten valkoiset ja punaiset tappelivat,samaako haluat Mustille,naapurin koiralle...?Tulee vanha pesisjengi mieleen..
Meinasitko suomen sossusta tuon 3.75 milj $ hakemassa. Onnistuu se kunhan oikea kukkahattu täti sattuu luukulla olemaan.
Afriikkalaismamuja siellä on mustanaan vai mitä?
En meinannut. Enkä myöskään maatukiaisista, kuten sinä. Maahanmuuttajia ei USA:ssakaan tueta kovin paljoa. Suomessahan heitä ei tueta lainkaan.
Enimmäkseen ihan tavallista New Englandin asukkia koko paikka täynnä. Maine on philadelphialaisten ja new yorkilaisten suosiossa turistikohteena.
Jussuf (se sama) saa Kelalta kuntoutusrahaa, sairauspäivärahaa ja toimeentulotukea. Myös muita tukiaisia Jussuf on ruinannut.
Sotket taas minut ilmeisesti itseesi. Onhan se maalaiselle vaikeaa jopa siellä Espoossa pärjätä omillaan. Antakie antakia, maksakie maksakie.
Minulla on myös kohta runsaat 2 viikkoa somalivapaata ja uudelleen koko Joulukuu.
Ikinä en ole Thaimaassa somalilaumoihin törmännyt.
Voi että pistelee vihaksia tuo Jussuf (se sama)! Se oli aikaisemmin ollut täällä laitoksen olohuoneessa tietokonetta räpläämässä ja sen jälkeen sotkenut ulosteellaan yhteisen tilan sohvan ja kiusannut kissaa hammastikuilla pistelemällä.
Voi hyvä Luoja, kun yksi hoidokki työllistää meitä 5 kertaa enemmän kuin muut hoidokit.
Sen kotimaan hallitus ei ole vastannut pyyntöihimme ottaa Jussuf (se sama) takaisin kotikyläänsä.
Minä Jussuf asun Jakomäessä ja saan palkkaa trollamisesa suoli/24 ylläpidolta 24/7
Jussuf (se sama) oli kertomansa mukaan nähnyt unta, että hän on kuuluisa ja maineikas kautta maailman.
Nyt se hokee koko valveillaolo aikansa, että minä hyvä Maine, minun oma Maine, minä kylven maineessa, minä asun Mainessa.
Se on täysin seonnut sen Mainen(e)n kanssa. Panemme hänet taas tiukasti kiinni lepositeisiin ja piikitämme uneen.
Jussuf (se sama) oli kertomansa mukaan nähnyt unta, että hän on kuuluisa ja maineikas kautta maailman.
Nyt se hokee koko valveillaolo aikansa, että minä hyvä Maine, minun oma Maine, minä kylven maineessa, minä asun Mainessa.
Se on täysin seonnut sen Mainen(e)n kanssa. Panemme hänet taas tiukasti kiinni lepositeisiin ja piikitämme uneen.
Juuri näin
Joopas jooooooo
Jussuf (se sama) hotkaisi tänään aamulla 10 banaania ja latki vettä litran.
Sitten se ulosti portaikkoon.
Kohta EU pakottaa Suomenkin ottamaan vuosittain kymmeniä ja satoja tuhansia pakolaisia joten enää ei ole kiva asua maaseudullakaan. Koska vuokra-asunnot suuremmissa kaupungeissa ovat jo nyt kiven takana, niin pakolaisia ruvetaan asuttamaan myös maaseutupaikkakunnille kiihtyvään tahtiin. Täytyy yrittää löytää sellainen maa, josta löytyy vielä valkoisia alueita kartalta.
No mutta Espoossa on tilaa ja rahaa...
Pari tuntia sitten rautatieaseman kohdalla tuli kaksi valtavaa pentukärryä kuljettavaa sommppua vastaan. Hirveä molotus kuului jo sadan metrin päähän.
Siinä meni meidän suomalaisten elätit.
Nehän sikiävät ammatikseen kun Suomen veronmaksajat kustantaa..
Missähän muualla sinä lantapeikko saisit yhtä suuria maataloustukiaisia. Turhaan valehtelet. Suomalainen maalainen poistuu harvoin edes kirkonkylälle.