Urosleijona viettää suurimman osan päiväänäs makoillen puun alla suojassa auringolta.
Hänen haareminsa, yleensä n. 8 naarasta, huolehtivat lapsista ja saalistavat.Saaliin saatuaan naaraat yleeensä tekevät tietä paikalle lönköttevälle urokselle, joka syö ensin ja jättää sitten loput naaraille ja lapsille.
Voiko sovinistisempaa sikaa olla maailmassa?
https://www.youtube.com/watch?v=W3SHqtWy1qA
Mutta hyeenat tulee aina tappaa...
onneki emme ole eläomiä!
Hänen haareminsa, yleensä n. 8 naarasta, huolehtivat lapsista ja saalistavat.Saaliin saatuaan naaraat yleeensä tekevät tietä paikalle lönköttevälle urokselle, joka syö ensin ja jättää sitten loput naaraille ja lapsille.
Voiko sovinistisempaa sikaa olla maailmassa?
https://www.youtube.com/watch?v=W3SHqtWy1qA
Mutta hyeenat tulee aina tappaa...
onneki emme ole eläomiä!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Leinoja olisi miehille erinomainen roolimalli. Ei tarvitse muuta kuin makoilla naisten tuodessa ruoan pöytään. Ja jos joku valittaa:
http://www.motivat8d.com/wp-content/uploads/2014/08/That s a goddamn lion_a7ef50_4798519.jpg
Sori mut leijona ei ole se ujo kiltti nössö. Alfamiehellä asiat juuri noin, vink vink.
On leijonissakin ujoja kilttejä nössöjä. Vain alfaleijona pääsee panemaan. Eläinmaailmassa pano-oikeus ratkaistaan fyysisellä väkivallalla, ihmiskunnassa asia on paljon monimutkaisempi.
Leijonissa ei nössöjä ole, Panevat kyllä kaikki horot, jotka tulevat kuonon eteen pyörimään.
https://www.youtube.com/watch?v=Bp5CZk4x4Us
Tämähän vain kertoo mitä naaras haluaa.
Naaras tekee aina valinnan.
Hyeenoiden kohdalla on puolestaan eläinmaailman femakot, eli naaraat jotka ovat ns. kontrollinaaraita, sillä ne ovat saaneet liikaa testesteronia ja täten yrittävät kontrolloida uroksia. Kun kokeissa näiden testot blokattiin, ilmeni että niistä muuttui normaaleja naaraita.
Joten ei ihme jos hyeenat aina tapetaan.
eläin, jolla on muita lajeja huomattavasti kehittyneemmät aivot.
Naiset ovat itse asiass lähempänä luontoa, koska miehet, joilla on haaremi, ovat huomattavasti suositumpia kuin yksinäiset miehet. Vertautuu täysin leijonalaumaan.
http://www.funnyjunk.com/funny_pictures/1011394/I/
eiks joillai hyenoil ole molemmat sukuopuolielimet? josai luontoohjelmassa joskus puhuttu.
Niillä on "tekopenis" joilla ne yrittää astua uroksia.
Eli luonnossa on omat vastineensa femakkolesboille, jotka pukeutuvat strap oniin ryhtyessään seksiin valkoritaripoikaveriensa kanssa.
http://hs12.snstatic.fi/webkuva/sarjis/560/1305875614613?ts=320
Saatuaan lauman johtajuuden urosleijonahan aina tappaa edelliselle urokselle tehnyt pennut, kieltämättä julmaa mutta toisaalta erittäin loogista. Ihmisethän ei tokikaan noin voi tehdä mutta kyllä yh-naisiltakin pitäisi ne muille miehille tehdyt pennut kerätä pois ja lähettää joko isälleen tai jonnekin laitokseen eikä automaattisesti olettaa että uusi mies niitä joutuisi elättämään, näin olisi sillä uudellakin miehelklä mahdollisuus saada omia lapsia koska hyvin useinhan yhäreillä "lapset on jo tehty", tämän he siis suo sille huonosti kohdelleelle miehelle mutteivat hyvälle uudelle miehelle:
http://www.iltalehti.fi/perhe/201409190150404_pr.shtml
Tämä taas toteutuu lähimmäksi siten, että nainen tappaa itse omat lapsensa tai sivuuttaa ne. Esim. huostaanannetaan lapset uusperheen tieltä, toisaalta yleisin väkivaltaisin kuolinsyy lapselle on kuolema tämän oman äidin kautta.
Jännämies sitä vastoin todennäköisesti pahoinpitelee naista, mikäs sen kiihottavampaa vai mitä? Mutta luultavasti nainen tarkoituksella ottaa jännämies myös siksi, että hänelle hyödyttömäksi käyneet lapset tulevat helpoiten tapetuksi tämän miehen kautta.
Nainen ei synnytä suinkaan lapsia rakkaudesta, vaan ainoastaan sitoakseen miehen yhä enemmän orjakseen, YH-naiset ovat tässä epäonnistuneet.
Siitähän taisi joskus olla iltiksessä juttu kuinka nuo epäonnistuneet yhärit yrittää tuupata murrosikään tulleita "hankalia" lapsia huostaanoton piiriin uuden onnen tieltä mutta jotenkin kyllä tuntuu että jos ei onnistunut aikaisempien kanssa kasvattajana niin miten voisi onnistua uusienkaan kanssa.
Juu, kyllähän se niin on, että kiltti ja rehellinen mies saa imeä yksinäisyyteensä kaljaa baaritiskillä.
Ne ovat nuo ravakammat pojat, jotka naiset saa. Kuten esim. hurmuri nimeltä Ted Bundy. Tapettuaan, raiskattuaan (myös kuoleman jälkeen) ja silvottuaan uhrinsa, joita oli 13 - 100 naista, joilla tummat hiukset ja jakaus keskellä, Bundy vihdoin vangittiin ja tuomittiin kuolemaan.
Odottaessaan joutumistaan sähkötuoliin, Bundy sai 200 rakkauskirjettä PÄIVÄSSÄ naisilta 9 vuoden ajaa, Hän meni naimisiin ja vaimo pyöräytti kauniin tyttären hänelle ennen sähkötuolia.
Tosi jännä mies ja osoitus siitä, miten lähellä luontoa ja eläimiä me olemmekaan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Bundy
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1177532/Cat-got-tongue-What-happened-male-lion-angered-jealous-mate.html