Töissä firmassa, jossa veemäinen päällikkö. Naine, keski-ikäinen. Nälvii välillä, simputtaa, ei osaa johtaa muutenkaan, organisointi sekaisin jne. Jo vuoden päivät minua on piinannut se, että veemäisen työn vastapainoksi otin liian ison autovelan, jonka määrä vain lisääntyi nyt kesällä. Koko ajan mieltä askarrutti työssä se, että miten jaksan, päivästä päivään, että voin lyhentää seuraavat 5 vuotta suuria (1/3 nettopalkasta) osamaksueriä. Päädyin nyt myymään autoni tappiolla pois, vaan eipähän jäänyt enää isoa velkaa. Hiukan kevyempi olo, kunhan saa vähän aikaa säästettyä plakkariin niin voi tarvittaessa taloudellisessa mielessä häipyä duunipaikasta jos ei ehdi tilalle muuta työtä saada (hakenut useita paikkoja tuloksetta).
Ohje muillekin, jotka tuntevat työuupumusta tai ahdistusta ilmapiiristä: koettakaa välttää liiallista velkaantumista asunto-, auto- tai muussa asiassa, ja jos mahdollista, pitäkää mieluummin pieni "vararahasto" e.m. tilannetta varten. Olen päättänyt, että oma henkinen terveys on tärkeämpi kuin maallinen (pankin/rahoitusyhtiön)omaisuus...Tsemppiä!
Piti päästä veloista
6
1510
Vastaukset
- tutulta
Ei kai sen haaskan etunimi ole Riitta? Jos, niin otan osaa ja ymmärrän täysin.
Kenenkään ei tarvi kuunnella vittuilua..onneksi!
Saatkohan yhteyttä minuun..Olen saanut sellaisen mahiksen että haluan auttaa kaikkia jotka haluu apua!
- kantaan
Olet aivan oikeassa tuon lainan ottamisen kanssa.
Itselläni olisi halu vaihtaa kärry uudempaan, mutta kun työ kasvattaa joka päivä k..pää otsassa, niin vanhalla paskalla ajetaan, kunnes löytyy sellainen työpaikka jossa viihtyminen on edes siedettävällä tasolla. - Uupunut
olen samaa mieltä kanssasi velkojen suhteen.On vielä enemmän kiinni siinä työpaikassa josta haluaisi pois jos on velkaantunut.Yritän myös saada ylimääräiset velkani pois ja lähteä viimeistään sitten ellei muuta vaihtoehtoa löydy.
Henkinen vapaus ja hyvinvointi on kaikista tärkeintä vaikkapa elintaso laskisi. - jammu
Jep! Omassa työpaikassani (naisvaltainen ala)on porukka sellainen, että pikkuporukat supisee ja narisee huoneissaan, vaan auta armias jos pitäisi suu avata ja antaa palautetta ja kritiikkiä; eivät uskalla. Ollaan vaan hiiren hiljaa, taustalla pelko persiissä eli parisataatuhatta euroa talovelkaa sun muuta. Naimisissa velan kanssa seuraavat 25-30 v eli talutusnuorassa. Itsellä onneksi ei velkaa ole, eli kerään hiukan säästöön ja häippäisen. On sen verran sairas duunipaikka.
- eetu
olkaa tyytyväisii et on töitä.mut älkää ryhtykö
yrittäjiks,kaikki valtion etu ei kuulu niil
terv. yrittäjä jo 9 vuotta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490