Piti päästä veloista

takaporttina

Töissä firmassa, jossa veemäinen päällikkö. Naine, keski-ikäinen. Nälvii välillä, simputtaa, ei osaa johtaa muutenkaan, organisointi sekaisin jne. Jo vuoden päivät minua on piinannut se, että veemäisen työn vastapainoksi otin liian ison autovelan, jonka määrä vain lisääntyi nyt kesällä. Koko ajan mieltä askarrutti työssä se, että miten jaksan, päivästä päivään, että voin lyhentää seuraavat 5 vuotta suuria (1/3 nettopalkasta) osamaksueriä. Päädyin nyt myymään autoni tappiolla pois, vaan eipähän jäänyt enää isoa velkaa. Hiukan kevyempi olo, kunhan saa vähän aikaa säästettyä plakkariin niin voi tarvittaessa taloudellisessa mielessä häipyä duunipaikasta jos ei ehdi tilalle muuta työtä saada (hakenut useita paikkoja tuloksetta).

Ohje muillekin, jotka tuntevat työuupumusta tai ahdistusta ilmapiiristä: koettakaa välttää liiallista velkaantumista asunto-, auto- tai muussa asiassa, ja jos mahdollista, pitäkää mieluummin pieni "vararahasto" e.m. tilannetta varten. Olen päättänyt, että oma henkinen terveys on tärkeämpi kuin maallinen (pankin/rahoitusyhtiön)omaisuus...Tsemppiä!

6

1517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutulta

      Ei kai sen haaskan etunimi ole Riitta? Jos, niin otan osaa ja ymmärrän täysin.

      • Kenenkään ei tarvi kuunnella vittuilua..onneksi!
        Saatkohan yhteyttä minuun..Olen saanut sellaisen mahiksen että haluan auttaa kaikkia jotka haluu apua!


    • kantaan

      Olet aivan oikeassa tuon lainan ottamisen kanssa.

      Itselläni olisi halu vaihtaa kärry uudempaan, mutta kun työ kasvattaa joka päivä k..pää otsassa, niin vanhalla paskalla ajetaan, kunnes löytyy sellainen työpaikka jossa viihtyminen on edes siedettävällä tasolla.

    • Uupunut

      olen samaa mieltä kanssasi velkojen suhteen.On vielä enemmän kiinni siinä työpaikassa josta haluaisi pois jos on velkaantunut.Yritän myös saada ylimääräiset velkani pois ja lähteä viimeistään sitten ellei muuta vaihtoehtoa löydy.
      Henkinen vapaus ja hyvinvointi on kaikista tärkeintä vaikkapa elintaso laskisi.

    • jammu

      Jep! Omassa työpaikassani (naisvaltainen ala)on porukka sellainen, että pikkuporukat supisee ja narisee huoneissaan, vaan auta armias jos pitäisi suu avata ja antaa palautetta ja kritiikkiä; eivät uskalla. Ollaan vaan hiiren hiljaa, taustalla pelko persiissä eli parisataatuhatta euroa talovelkaa sun muuta. Naimisissa velan kanssa seuraavat 25-30 v eli talutusnuorassa. Itsellä onneksi ei velkaa ole, eli kerään hiukan säästöön ja häippäisen. On sen verran sairas duunipaikka.

      • eetu

        olkaa tyytyväisii et on töitä.mut älkää ryhtykö
        yrittäjiks,kaikki valtion etu ei kuulu niil
        terv. yrittäjä jo 9 vuotta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9955
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5684
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      166
      5255
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3173
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2540
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2459
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2032
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1758
    Aihe