Mitä eri rooleja sinulla on?

Onko sinkkuus hallitsevin roolisi?

Mielestäni tälle palstalle kirjoittavat itsensä helposti määrittelevät ihmiset. Minä en normaalisti kirjoita tälle palstalle, koska tämä palsta on kuin tietty tyylisuunta eli täytyy olla 'helppo' ihminen, että antautuu jollekin kategoriselle mielikuvalle kuin vauva kehtoon äitinsä keinutettavaksi.

Minä olen vaikeasti määriteltävissä enkä pidä siitä, että minut määritellään johonkin kategoriaan kuuluvaksi.

Tälle palstalle kirjoittavat ovat hyvin itsekeskeisiä Minä olen sinkku, minä olen sinkku, minä olen sinkku Miksi minä olen sinkku Mitä vikaa muissa on Mitä vikaa minussa on.

Kertokaa edes yksi muu ominaisuus itsessänne. Minua ei kiinnosta se että joku on sinkku, koska se ei kerro ihmisestä mitään. Se on tyhjä tieto.
12105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mulle on jääny se vaimorooli päälle et vaik oonkin sinkku niin en oo koskaan viel pitäny itseäni sellasena. Tunnen olevani suosittuna naisena aika kaukana useimpien palstalaisten elämästä..

Äänestä

Kuulut siis kategoriaan "minä olen vaikeasti määriteltävissä", mikä on valtava kategoria -- suorastaan pullollaan uniikkeja lumihiutaleita.

Äänestä
  • Tuo oli kauniisti sanottu: uniikkeja lumihiutaleita.

    Eräs asia, mitä minä teen, on tehtävien delegointi. En minä ala opettelemaan kaikkea alusta vaan delegoin tehtäviä niille, jotka ne jo hallitsevat. Säästyy aikaa, vaivaa ja rahaa.
    Ehkä olen ihmissuhteetkin delegoinut muille, ne paremmin hallitseville.

    Äänestä

Ei minulla ainakaan ole mitään sinkun roolia livenä.

Äänestä

No, tässä esimerkkejä siitä mitä muuta olen kuin sinkku:
- toimistotyöntekijä
- nainen
- valokuvaharrastaja
- pyöräilijä
- koiraihminen, tosin toistaiseksi koiraton sellainen
- lapseton
- matkailija
- BMW-kuski (se taitaakin tehdä naiseuteen yhdistettynä musta sitten tuplakusipään)
- rock-musiikin fani
- tupakoimaton/huumeeton
- tatuoimaton/lävistyksetön (ei ole tosin reikää niille perusnaisellisille korviksillekaan, mikä toisinaan herättää kanssaihmisissä suurtakin kummastusta tai jopa paheksuntaa)
- kirkosta eronnut ateisti tai vähintäänkin agnostikko
- yliopiston käynyt
- pitkähiuksinen
- ensimmäisellä tapaamisella mahdollisesti vähän varovainen/varautunut, mutta ihmisestä riippuen melko nopeasti avautuva ja kavereiden/tuttujen kesken hyvinkin sosiaalinen
- hyvää huumoria rakastava
- palstakriteereillä mitattuna parisuhdekelvoton lutka, normaaleilla kriteereillä mitattuna ihminen jolla on ollut sekä muutama parisuhde että 3 yhteen iltaan loppunutta juttua

Toivottavasti kertoi vähän enemmän. Huvittavaa on, että nyt kun alkaa miettiä kaikista noista löytyy ihan yhtä voimakkaita stereotypioita kuin sinkuistakin....

Äänestä
  • Kyllä tuo olisi hyvä ilmoitus, jos ilmoituspalstalla oltaisiin. Moni mies saattaisi tosin pelästyäkin noin valmista ihmistä.

    Äänestä

  • Aika pitkä lista Marianne89:llä. Itse en ihan yhtä paljon ole valmis kertomaan, mutta mainitsen toki jotain:

    -lenkkeilijä
    -järjestöaktiivi
    -ylioppilas (toki jotain päällekin opiskellut)
    -kantasuomalainen
    -konjakin ystävä
    -pikkuporvari
    -luonnossa liikkuja
    -kummisetä
    -"diplomaatti"

    Äänestä

Sinkkupalstalla kun ollaan niin tietysti aihe on sinkkuus tai siihen liittyvät ominaisuudet.

Jos kiinnostaisi keskustella vaikka siitä että olen koiranomistaja, niin menisin tuonne jonnekin lemmikkieläin palstalle, tms. (enkä siis omista koiraa, tuo oli esimerkki). Joten tietysti täällä käydään keskustelua joka pyörii sinkkuuden ympärillä, se kun on palstan nimikin.

Mutta.. Kun kerran halutaan nyt jotain muuta määritelmää, mikä ei liittyisin niin läheisesti sinkkuteen, niin...

Itse olen se "hullu tiedemies". Se määrittelee enemmän kuin sinkkuus.
Olen luova, olen kiinnostunut tieteestä ja erilaisista vempaimista, yms. Myös ihmisaivojen toiminta ja ihmisten psyyke on kiinnostavaa. Jos tililläni olisi yli 60 miljoonan euron jättipotti, niin luultavasti töiden tekemisen sijaan käyttäisin päiväni erilaisten erikoisten kokeellisten asioiden suunnitteluun ja rakenteluun, yms.

Vaikka tuo ei varsinaisesti liity sinkkuuteen, niin se liittyy kuitenkin sen verran, että ei missään tapauksessa ole haluttu suuntautuneisuus miehessä, koska naiset taitaisivat lähinnä haluta sosiaalisuutta, eikä introverttia hullua tiedemiestä/keksijää.

Osaan myös joskus tehdä melko hulluja tempauksia ja tietyssä määrin uskaliaita valintoja elämässä. Siinä määrin että olen jopa päätynyt jo iltapäivälehtien lööppeihinkin. Pieni saavutus jo sekin, mutta kunnianhimoa löytyisi kyllä vielä vähän suurempienkin asioiden tekemiseen. Se, että onnistunko niissä, onkin sitten eri asia.

Olen siis paljon muutakin kuin sinkku. Mutta eipä ne asiat ole erityisen olleellisia sinkkupalstan keskusteluihin. Paitsi siltä osin kun ne liittyvät sinkkuuteeni.

Äänestä
  • Minusta kuvauksesi oli kiinnostava ja heti toi elävyyttä aneemisen sinkku-määritelmän sijaan.

    Äänestä

itse olen ihan tavallinen työläis mies komea kuin mikä harrasta en oikeastaan mitään mukava olen mutta en kovin sosiaalinen olen kyllä ihan oma itseni mutta aluksi tosi huono puhumaan tai jos vitsailen niin moni ei ymmärrä sitä vaan ottaa vit.uilusta en käy kyllä oikein missään ja jos käyn niin siellä ei oikein muut ihmiset käy ehkä tarvitsisin sen naisen jonka kanssa tehdä aivan kaikkea aluksi ehkä tylsä mutta kyllä minut saa houkuteltua mukaan

Äänestä
  • Ihan heti ei pötkökirjoituksesi kolahtanut, mutta niin.

    Äänestä

Kuullostaa dissosiaatiohäiriöltä melkein.
Ei minusta sinänsä itselläni mitään erityisiä eri rooleja ole. Kaikki ominaisuudet ovat vain tässä yhdessä roolissa ja eri tilanteissa/eri ihmisten läheisyydessä tietyt ominaisuudet tulevat enemmän esiin kuin toiset. Ei ne silti kokonaan katoa jonkun enemmän esille tulevan "roolin" taakse.

Mutta halusit tietää edes yhden ominaisuuden, joten olkoon se että en stressaa turhasta. Minulla on kaikki suhteellisen hyvin; on työ, koti, terveys, perhettä, kavereita, harrastus, jne. Näiden vuoksi osaan suhtautua elämään positiivisesti enkä jaksa valittaa tai stressata pienistä asioista, jotka ovat kuitenkin korjattavissa/voitettavissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vatu passi kirjoitti:

Onko sinkkuus hallitsevin roolisi?

Mielestäni tälle palstalle kirjoittavat itsensä helposti määrittelevät ihmiset. Minä en normaalisti kirjoita tälle palstalle, koska tämä palsta on kuin tietty tyylisuunta eli täytyy olla 'helppo' ihminen, että antautuu jollekin kategoriselle mielikuvalle kuin vauva kehtoon äitinsä keinutettavaksi.

Minä olen vaikeasti määriteltävissä enkä pidä siitä, että minut määritellään johonkin kategoriaan kuuluvaksi.

Tälle palstalle kirjoittavat ovat hyvin itsekeskeisiä Minä olen sinkku, minä olen sinkku, minä olen sinkku Miksi minä olen sinkku Mitä vikaa muissa on Mitä vikaa minussa on.

Kertokaa edes yksi muu ominaisuus itsessänne. Minua ei kiinnosta se että joku on sinkku, koska se ei kerro ihmisestä mitään. Se on tyhjä tieto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu