kääääääk

solisti vaan

Mitä vittua tehähtäis halutaan bändi, mut vittu tarvitaa kamat ja muut kamppeet, mut ei oo rahaa mitä ootte ite tehny tässä tilanteessa, mistä revitte rahat ei ainakaa perseestä?

2

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talks

      Kyllähän soittaminen kallis harrastus on se on selvää..

      Eipä meilläkään paljoo rahaa ollu ku aloteltiin joskus teinivuosina soittamaan. Kitarat tehtiin yläasteen käsityökerhossa itte. Osat piti tietenknin ostaa mutta aika halvalla siitä selvisi. Joitakin satasia sen aikasta rahaa se oli, mutta lehtiä kun jako niin aina sai jotain säästöönkin..

      Onneakin toki oli mukana kun oli sellaset kakstasourut kotona niin siitä sai hyvän(?) vahvistimen. Sitten jostain kierrätyspaikasta joku ikivanha kotistereolaitteisto pa-vehkeiksi satasella tai kahella sen ajan rahaa.

      Millään en kyllä jaksa muistaa että mistä me joku mikki löydettiin, mutta eipä ne halvimmat maksa nykyään enää paljon mitään..

      Rummut hommattiin kaupungin kulttuuritoimelta josta niitä sai lainaks aina vuodeksi kerrallaan.. Meillä ne oli kyllä pari vuotta kun ei ollu hakijoita seuraavana vuonna..

      Parissa vuodessa kyllä ehti kesätyöhommista ja lehdenjakorahoista sen verran kasaamaan että rumpalikin sai omat vehkeet..

      Kyllähän siitä joutuu aina jotain maksamaan noista vehkeistä niinkuin säröt, kielet, kitaranosat, jne.. Siinä en voi kyllä auttaa että mistä te ne rahat saatte, mutta toivottavasti jotain keksitte!

    • itte

      ne kamat. Koulussa tai nikkarikerhossa
      on monen jannun ekat kamat tehty.
      kärsivällisyyttä...
      tai sitten lainaatte / vuokraatte /
      hommaatte osamaksulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6003
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe