Olen matkailuautoista kiinnostunut ja hankintaa suunnitellut ja sen vuoksi mielenkiinnolla seurannut keskusteluja Fiatin tekniikan kestävuudestä matkailuauton alustana. Onko muilla merkeillä (Ford,MB,ym.)vastaavia ongelmia tekniikan kestävyyden kanssa?
Eri alustojen kestävyys
7
1105
Vastaukset
- MB_320s
Tästä asiasta on kirjoitettu jo kymmmeniä kertoja .
Lue aikaisemin kirjoitettuja viestiketjuja !- kiinnostunut
kiitos neuvosta, niinpä näkyy kirjoitetun kun kelaa taaksepäin.
- Setä "Etuteltasta"
Nimittäin tätä sivuston UUTTA hakutoimintoa. Tuo kysymyksesi on sen tyyppinen, että et sitä tekisi, jos olisit perehtynyt jo tarjolla olevaan aiheaineistoon. Siispä "Laajennettua hakua" kokeilemaan ja tervemenoa tiedon lähteelle.
- keskustelut
Aikaisemmista keskusteluista kannattaa muistaa että ne on kirjoittaneet vain muutamat henkilöt. Ovat riitaantuneet Delta-auton kanssa ja kirjoittavat tänne sitten kiukuissaan.
Sikäli kuin olen seurannut keskusteluja niin seuraavat viat löytyvät.
-Vitosvaihteen ongelmat
-Iskunvaimentajan tukilaakerin vaurioituminen (vaihda ajoissa uuteen ja runsaasti oikeanlaista rasvaa)
-Katkenneita pakoputkia, alkuperäinen pakoputki muutettu asunto-osan valmistajan toimesta
-Vaihdelaatikko-ongelmat, synkronointi(huollossa ei ole tarkastettu öljymäärää) Useista Dukaton pikkualustalla varustetuista autoista puuttuu tarkistusproppu. Öljy vaihdelaatikkoon tulee laittaa peruutusvalokytkimen kautta.
Pikku Ducato vastaa ominaisuuksiltaan vokkarin Transportteria ja MBn Vitoa. Jos Viton päälle rakennettaisiin samanlainen asuntoauto kuin löytyy Ducaton päältä. Onko MB silloin hyvä asuntoauton alustaksi?- volsu
Pakoputkiasiaan saattaa vaikuttaa se, että olen useissa 2001/02 paketti-Ducatoissakin nähnyt katkenneita tai lähes poikkimurtuneita pakoputkiston kannatinkumeja. Niiden italialainen kumilaatu lienee Suomeen huonosti soveltuva. Yksi tai kaksi katkennutta 'donitsia' saa painavan putkiston varmasti nopeasti murtumaan.
- Rokkipatu
Vitoa vastaavalle eli Ducato 10 alustalle on rakennuttu joskus muutamia kaikkein pienimpiä asunto-autoja esim. Dethleffs Bus I, II ja III.
Pääosin (95%) on käytetty Ducato 14 ja järeämpää 18 alustaa sekä nykyisin 15 alustaa. - Myöskin seurannut
Fiaskon vaihteiston nyt kaikki tietävät mikä se on. Iskunvaimentimien yläpään laakereista, mitä tarkoitat ajoissa vaihtamisella ja oikeanlaisella rasvalla? Jos yläpään laakerit hajoavat 30.000km välein niin silloinhan pitää vaihtoremontti tehdä joka huollossa, olenko oikeassa? Ja rasvasta senverran että omani oli aina laakeriremontissa merkkihuollossa joten kai ne siellä tietävät mitä sinne laitetaan? Ja katkenneet pakoputket, ei ne kumirenksut sieltä katkea vaan putki itse äänenvaimentimien välistä, syy kelvoton putkimateriaali yhdistettynä huonoon suunnitteluun. omassani alkoi putki kestämään kun vaihdoin sen tarvikkeesta saatavaan Walkerin putkistoon, oli paljon laadukkaampaa kamaa kuin fiaskon oma. Vaihteiston öljymääristä, tuo väitteesi vähistä öljyistä on lapsellinen, onko esim. Hytösen Raimon laatikot olleet kaikki kuivia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760