Ehkäisypillereistä

Yleensähän e-pillereitä aloitettaessa saattaa tulla sivuvaikutuksia, jotka yleensä katoavat muutaman kuukauden jälkeen. Onko kellään kokemusta siitä, että sivuvaikutukset ilmestyisivät vasta sen muutaman kuukauden päästä (eikä tunnu katoavan)? (Lähinnä mielialanvaihtelut, masentuneisuus, vainoharhaisuus...)
4553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mainittakoon vielä, että nyt on jo neljännet pillerit kokeilussa viiden vuoden sisällä ja aina tuntuu olevan sama juttu.

Äänestä
  • aloitin melianeja ensin ja sain järkyttävää migreeniä ja usein. siirryin yasmineen ja aluksi kaikki tuntuikin hyvältä. jossain vaiheessa kuitenkin alkoi taas migreeni ja masennus:( kokeilin vielä minipillereitä, mutta niiden ansiosta kierto oli 14 päivää:| heitin pillerit romukoppaan ja kaikki alkoi taas sujua paremmin. nyt mietin uskallanko kokeilla ehäisyrengasta, vai pitäisikö vain luottaa kondomiin.

    Äänestä

  • kukka kirjoitti:

    aloitin melianeja ensin ja sain järkyttävää migreeniä ja usein. siirryin yasmineen ja aluksi kaikki tuntuikin hyvältä. jossain vaiheessa kuitenkin alkoi taas migreeni ja masennus:( kokeilin vielä minipillereitä, mutta niiden ansiosta kierto oli 14 päivää:| heitin pillerit romukoppaan ja kaikki alkoi taas sujua paremmin. nyt mietin uskallanko kokeilla ehäisyrengasta, vai pitäisikö vain luottaa kondomiin.

    Mä syön kolmatta pilleri merkkiä... aloitin kans meliane pillereillä, ei käyny, menkka kivut ei hävinny mihinkään. Sit oli jasmin, migreeni ja nyt syön mersilon pillereitä, vaikuttaa siltä että nämä tepsivät menkka kipuihin ja ei migreeniä tule. Itselläni on masennusta ja kaikkee muuta... mulle ehdotettiin yasiminin jälkeensitä rengasta, mutta en halunnu sitä. Voihan sitä aina kokeilla... Ei kai se kovin vaarallista ole...

    Äänestä

...evra ehkäisylaastareita. Kyllästyin pilleri rumbaan ja vaihdoin evraan. Mulla katos kaikki sivuoireet ku tuhka tuuleen eikä oo takas tullut! Oon käyttäny laastareita puolisen vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*** kirjoitti:

Yleensähän e-pillereitä aloitettaessa saattaa tulla sivuvaikutuksia, jotka yleensä katoavat muutaman kuukauden jälkeen. Onko kellään kokemusta siitä, että sivuvaikutukset ilmestyisivät vasta sen muutaman kuukauden päästä (eikä tunnu katoavan)? (Lähinnä mielialanvaihtelut, masentuneisuus, vainoharhaisuus...)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu