ei löydy uskallusta laulaa

teenlove

tahtoisin olla laulaja, enemmän kuin mitään muuta! mutta ongelma on se, etten uskalla laulaa kunnolla edes laulukokeessa koulun musiikkitunnilla. jos olen yksin kotona niin laulan, ja tiedän osaavani laulaa (itsekästä, mutta totta). mutta heti jos lähettyvillä on joku, niin muutan ääntäni tai en laula laisinkaan. Mikä avuksi? karaokelaite olisi hieno, voisi harjoitella, mutta mistä niitä saa? eikös ne maksa ihan kauheasti?

11

1794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ne laitteet niin kummoiset tarvi olla,Kotistereot johon saa mikin kiinni tai joku vahvistin ja sit tietysti esim dvd.laite,niin niilä jo pärjää.Dvd kiinni vahvistimeen tai stereoihin ja mikki päälle ja sit vaan karaokelevy pyörimään ja niin se homma pelaa.Koetahan joskus laulaa jonkun seurassa tai vaikka jonkun kanssa duuona niin huomaat,että eihän se niin vaarallista ole.Hommaan rutinoituu aikasen äkkiä...ei muuta kun laulun iloa sulle teenlove :)

    • karaoke

      Tuossa jo toisessakin viestissä vinkkasin, että karaokeharrastuksessa pääsee alkuun yllättävän halvalla. Tarvitset hommaan lähinnä seuraavat palikat:

      - televisio (on jo varmaankin ennestään)
      - dvd-soitin karaoketoiminnoilla (59 euroa)
      - mikrofoni (n. 10 euroa)

      Tuossa arviohintoja minimitason laitekokonaisuudelle. Toki hintaa nostaessa laatukin paranee, mutta noilla halvimmilla pääsee varmasti alkuun. 59e:llä löytyy karaokesoittimia ainakin citymarketeista (Fintec-merkkinen laite).

      • karaoke

        niin ja tietysti sitten tarvitaan vielä karaokelevytkin ;)

        Mutta niitä löytyy melko todennäköisesti kirjastosta lainattavaksi. Jos ei, niin sitten joutuu sijoittamaan levyihin arviolta ~29 eur /levy, usein maksavat enemmänkin.


      • teenlove

        kiitti tiedosta, kysyn heti äidiltä, sille saattais jopa käydä, ku se on itekki harkinnu dvd:n ostoo, ja nyt tiiän hintalaatuakin vähän sanoo. niin joo, mistä niitä karaoke dvd:itä saa. siis niitä mis ne biisit sit on... tiiäkkö? oon ehkä maailmankaikkeuden epäselvin olento...! :D onko jotkut sellasia että niihin ei kuulu olla mikkiä, et siin on vaa musaa ja sanat ja voi itekseen laulaa, vai onko ihan oikeesti joitain joihin sen laulun voi sit tallentaa ja kuulla ja näin.. oon varmaa tosi tyhmän kuulonen mut en oo mikää tekniikanihmelapsi...


      • jee
        teenlove kirjoitti:

        kiitti tiedosta, kysyn heti äidiltä, sille saattais jopa käydä, ku se on itekki harkinnu dvd:n ostoo, ja nyt tiiän hintalaatuakin vähän sanoo. niin joo, mistä niitä karaoke dvd:itä saa. siis niitä mis ne biisit sit on... tiiäkkö? oon ehkä maailmankaikkeuden epäselvin olento...! :D onko jotkut sellasia että niihin ei kuulu olla mikkiä, et siin on vaa musaa ja sanat ja voi itekseen laulaa, vai onko ihan oikeesti joitain joihin sen laulun voi sit tallentaa ja kuulla ja näin.. oon varmaa tosi tyhmän kuulonen mut en oo mikää tekniikanihmelapsi...

        Karaoke DVD:tä saa nykyisin melkein mistä tahansa kaupasta. Tavarataloista tavallisella ostosreissulla tai sitten jos haluaa keskittyä karaokehankintoihin niin ainakin Helsingistä löytyy karaoken erikoisliike ammattitaitoisine myyjineen.

        Voi olla ihan viisasta aloitella laulamista ilman mikkiä, hommata ehkä pari kotimaista kotikaraokelevyä ja lauleskella ensin niiden mukana. Kun alkaa tuntua että voisi harjoitella mikkin laulamista, voi hankkia esimerkiksi K10M -nimisen edullisen karaokemikserin, jonka mukana tulee mikki ja tämän yhdistelmän voi liittää tavalliseen DVD-soittimeen. Jos taas haluaa mahdollisuuden sävelkorkeuden muuttamiseen, kannattaa jo hankkia karaoke DVD-soitin.

        Vaihtoehtoja vaatimusten kasvaessa on paljon muitakin, mutta jostainhan se pitää aloittaa!


    • AlfredJKwak

      "Karaoketähdet" menis joikaamaan julkisesti.Siinä on monesti ihmisiltä mennyt ilta pilalle.

      • Cobra

        Hyvää Alfredin päivää vaan...


    • karaoke

      Tilattiin juuri karaokedvd-soitin karaokekeskus.comista. Hintaa n.300 euroa ja mukaan tulee 2 mikkiä ja englanninkielisiä karaokelevyjä. Huomenna pitäis päästä lauleskelemaan:)

      • AlfredJKwak

        et osaa englantia etkä laulaa.Himmeetä.Mahtaa naapurit tulla seinän läpi.


    • teenlove

      joo kiitti kaikille avusta!! ostettiin äidin kaa dvd-laite ja karaoke levy, enää tarvii vaa pölliä isältä mikki nii kaikki luontuu! :D

      • jee

        Tuli sitten kuitenkin vastattua ennen kuin luin kaikki viestit ;-) No toivottavasti tuosta kommentistani on hyötyä vaikkapa jollekin muulle aloittavalle laulajalle!

        Onneksi olkoon hyvästä valinnasta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      144
      7334
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      167
      5225
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      7
      4108
    4. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      13
      3924
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3874
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      29
      3385
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2931
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      86
      2806
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      66
      2380
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      103
      2240
    Aihe