Joudun työmatkojen kulkemiseen ostamaan käytetyn auton. Olen päätynyt hintaluokkaan 15000e. Poikaystäväni kovasti suosittelee Volkswagenia ja Audia.
Itseäni merkkiä enemmän kiinnostaa rahoitus. Suositteletteko pankkilainaa vai autoliikkeen rahoitusta? Säästöjä ei valitettavasti koko auton hinnaksi ole.
Itseäni merkkiä enemmän kiinnostaa rahoitus. Suositteletteko pankkilainaa vai autoliikkeen rahoitusta? Säästöjä ei valitettavasti koko auton hinnaksi ole.
Vastaukset 7
Vanhimmat
riippuu ehdoista. Me otettiin pankkilaina, kun rahoitusyhtiöluoton korko olisi ollut yli kaksinkertainen pankkilainaan verrattuna. Rahoitusyhtiöluoton luottoaika olisi vielä ollut huomattavasti lyhyempi. Joskus autoliikkeet (=rahoitusyhtiöt) kuitenkin antavat niin hyviä korkotarjouksia, että niihin kannattaa tarttua. Rahoitusyhtiöluoton korko on yleensä nimittäin kiinteä ja jos korot lähtevät nousuun, niin silloin siitä on apua - varsinainen pankkilaina on lähes poikkeuksetta vaihtuvakorkoinen (rahoitusyhtiöluoton voi saada myös pankin kautta).
Muista verrata luottoja nimenomaan kuluttajasuojalain mukaisen todellisen vuosikoron avulla - siihen on laskettu kaikki luotonavausmaksut, hoitokulut yms. lisät, joilla "halvan" luoton saa äkkiä muita selvästi kalliimmaksi. Eli älä katso vain muodollista korkoprosenttia vaan huomioi kaikki luoton ottamisesta tulevat kulut.
Ja pankkilainan ja rahoitusyhtiöluoton välillä on myös yksi tärkeä ero. Pankkilainaa voit nimittäin lyhentää halutessasi etukäteen ja koron maksu maksamasi summan osalta loppuu maksupäivään. Rahoitusyhtiöluoton voi käytännössä maksaa vain kokonaisuudessaan pois - korko juoksee joka tapauksessa alkuperäiseen eräpäivään asti.
Enpä malta olla kommentoimatta automerkkejäkään. Summa, jonka aiot käyttää, on sen verran suuri, että kyllä sillä ihan hyvän auton saa, mutta samalla kuitenkin niin pieni, ettei minun mielestäni Audin tapaista varustellumpaa mallia kannata katsoa. Jos olet itse kiinnostunut VAG-ryhmän tuotteista, niin katsoisin Volkswagenin lisäksi myös Skodaa (Octavia tai Fabia - aikaisemmat mallit eivät vielä ole VW-tuotteita) tai Seatia - niistä voit löytää hyvän auton edullisemmin. Tekniikka on kuitenkin aika paljon samaa. Turhaan krumeluuriin ei kannata rahojaan pistää ainakaan siinä hintaluokassa, jota olet ajatellut...
Onhan niitä muitakin hyviä vaihtoehtoja. Esimerkiksi 3-4 vuotiaasta Citroen Xsarasta voi saada hyvin naiselle sopivan ja edullisen auton. Jostain kumman syystä, kun Sitikan hinnat laskevat hivenen nopeammin kuin Volkkarin. Kummastakin merkistä on henkilökohtaista kokemusta - ja kummastakin olen pitänyt.
On turha esitellä tietäväistä. Kirjoitit:
"Ja pankkilainan ja rahoitusyhtiöluoton välillä on myös yksi tärkeä ero. Pankkilainaa voit nimittäin lyhentää halutessasi etukäteen ja koron maksu maksamasi summan osalta loppuu maksupäivään. Rahoitusyhtiöluoton voi käytännössä maksaa vain kokonaisuudessaan pois - korko juoksee joka tapauksessa alkuperäiseen eräpäivään asti."
Rahoitusyhtiön korko EI TODELLAKAAN juokse alkuperäiseen eräpäivään, vaan loppumaksua seuraavaan KUUKAUDEN eräpäivään. Eli jos maksat loppuhinnan esim. 20. päivä ja normaali kk-maksun eräpäivä on 29., maksat korot siis 29:n päivään asti, et loppuja esim 24 kuukautta.
Oma kantani on, että molemmat vaihtoehdot on OK, jos on takuut pankkilainaan, autoluotossa et tarvitse erillistä takuuta/vakuutta autosi toimii vakuutena. Korot autoluotoissa on tänäpäivänä varsin kilpailukykyiset - pitkä laina-aika nostaa korko %.
Mieti kannattaako ostaa ennemminkin UUSI auto. Valikoina on hintahaarukassasi jo aika suuri. Olisi takuut ja muut asiat kunnossa, eika tulisi ostettua "rääkättyä" romukasaa.
Kannattaa verrata korkoja ja maksuaikaa. Pankinlainojen kanssa pystyy maksutapojen kanssa kikkailemaan, mutta rahoitusyhtiöt tarjoavat vakuutuksen mukaan. Tietty se maksaa, mutta siinä tulee muita helpotuksia mukaan. Pankkilainan kanssa sinun tulee tietysti ottaa autolle vakuutus myös, mutta se on yleensä hintavampi.
Auton etsintä onnea ja intoa!
Jos otat rahoituksen rahoitusyhtiön kautta, et omista autoa, vaan olet haltija. Jos otat rahat pankista, olet omistaja ja pystyt mm. myymään auton tarvittaessa ilman että tarvitsee keneltäkään kysellä mitään.
Pankkilainassa ei autolle tarvita (pakotetusti) kasko-vakuutusta, auto kun ei yleensä vakuudeksi kelpaa.
Hyvähän tuo kasko silti on ottaa!
Suosittelen 5000-10000 euron autoa. Tätä kalliimman osto ei tuo minkäänlaista lisäarvoa.
Poikaystäväsi neuvo ei ole huono. Jos haluat sitä noudattaa, suosittelen VW Passatia tai Golfia. Vaihtoehtoisesti Audi 100 tuntuu hyvältä vaihtoehdolta.
Jos oikein työmatkoja ajelet, osta ihmeessä dieselauto. VW-konsernin dieselmoottorit ovat erinomaisia. Kestävät kauan ja kuluttavat vähän.
Jos rahoitusta tarvitset, ota aina pankista. Vertaile tarjouksia. Jos tunnet pankinjohtajan, yritä saada laina merkityksi asuntolainaksi.
Ei tehdä tästä automerkki/malli keskustelua alkuperäiseen otsikkoon vedoten :) Mutta tuohon Citroen vaihtoehtoon voi jokainen autoja tietämätönkin löytää faktaa, että jos 15 tonnia laitetaan esim. VW:hen tai vastaavasti sitikaan, niin kyllä se arvo paremmin vokkarissa pysyy....
Itse olen käyttänyt autoliikkeen rahoitusta. Nyt se on. 5% ja kulut päälle(perustamiskulut ja käsitely per kuukausi). Kun siihen saa vielä edullisemmin vakuutuspaketin kaskoineen, oli minun valinta helppo. Mutta jos omaa täydet bonukset vakuutuksiin, niin sitten kannattaa ne ottaa itse suoraan, mutta laskemalla se selviää. Joistain liikkeistä saa vakuutuspaketin alle 1.6:een 38€/kk kun se toisissa saattaa olla 56€/kk, joten pelkästään vakuumaksujen erosta tulee aikamoinen summa!