Lumene meikkipuuteri ennen, mitä nyt

janettte

Käytin vuosikausia kyseistä meikkipuuteria ja olin tyytyväinen kunnes se on nyt ainakin pariin kertaan muuttanut..enää sillä ei tee mitään.. Olisiko hyviä ideoita mikä meikkipuuteri olisi hyvä kolmekymppiselle punertavalle iholle joka tarvitsee jonkunverran peittoa ja ettei alkaisi heti kiilteleen ja vielä pitäisi löytyä suht vaalea sävy?

3

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalpeanaama

      Sama ongelma täällä! Lumene on liian matta, tulee ihan kuolleen näköinen naama, ei mitään hohtoa eikä hehkua.
      Otin juuri käyttöön Estee Lauderin Double Wear -meikkipuuterin. Kevyt, käytän alla bb-voidetta tai sävytetyn päivävoiteen.
      Minullakin viileään/punertavaan taittuva kalpea ihonväri, jonka kaikki keltasävyiset meikit saa näyttämään ihan zombilta.
      Sävy vaalea 2C1 Pale Almond 02.
      Ainut miinus on hinta, mutta ajjattelin nyt tähän panostaa. Muitakin vaihtoehtoja varmasti löytyy!

      • varoitus

        Double Wear ei kuitenkaan ole ihan kalpeille, vaikka normivaalealle varmaan löytyy kyllä sävyjä. Käytin itse Lumenen meikkipuuterin vaaleinta ja Estee Lauderin meikkipuuteri on liian tumma. Vajosi muutenkin huokosiin, mitä Lumene ei tehnyt.

        Lumene valopuuteri ja CC-puuteri ovat aika kivoja, jos ei tarvitse hirveästi peittoa. Peittävämpi olisi Mschicin Baked-pohja, se vähän kuultaa ja sopii rasvoittuvalle iholle.


    • ön meikkiä

      Kyl meikätä sää jös hälyää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe