2 maailmansodan paras kentsu

jossu

Kuka oli mielestäsi paras kenraali ja millä perusteella?

31

1593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Make

      Ehdottomasti Georgi Zukov- ei hävinyt yhtään taistelua

      • ..jne

        ...pölhö..


      • Parhaimisto

        Georgi Zukov sotataito perustui massan käyttöön, ei sota taitoon. Zukov sai stalinilta rajattomat voima varat, mikä tahansa murtuu suuren voiman edessä, kun niitä käytetään jatkuvasti. Saksan viimeisessä puolustuksessa Zukov tapatti lähes 100 000 miestä kaden päivän aikana.

        Parhaat kenraali ovat olleet maailmassa, Aleksanteri suuri, Bahadur, Timur Lenk, Rommel, Hannibal, Ceasar, Airo, Lagus,


      • kfsknsngfn

        Ei pidä paikkaansa. Juuri eilen oli tv-ohjelma, jossa kerrottiin, kuinka kenraali Manstein pisti Zukovin ansaan ja ajoi käpälämäkeen.
        Kuulemma hänen taktiikkaansa opetetaan tänäkin päivänä.


    • O. Velin

      Lothar Rendulic

      • Jossu

        Kuka tämä lothar on?


      • arkileivos
        Jossu kirjoitti:

        Kuka tämä lothar on?

        http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Jatkosota/Henkilot/LotharRendulic20Vuoristoarmeija.jpg

        Dietlin tapaturmaisen kuoleman (23.6.1944) jälkeen saksalaisten joukkojen komentajaksi Pohjois-Suomeen ja -Norjaan nimitettiin Lothar Rendulic (28.6.). Lapin sodan "syysmanööverit" toteutetaan aluksi yhteistyössä saksalaisten ja suomalaisten joukkojen kesken. Sillat ja tiet tuhotaan ja suomalaiset etenevät sovitun aikataulun mukaisesti, kunnes suomalaiset pettävät saksalaiset 28.9.1944 (venäläisten painostuksesta) ja varsinainen tuhotyö alkaa...


    • Jesto

      Mahdotonta antaa vain yhtä nimeä tuohon kysymykseen, ansioita ja valintaperusteita voi olla useita ja miten arvostat ne, sekin on vielä vaikuttava seikka.

      "Paras" kenraali voisi löytyä tietenkin Saksan armeijasta, sillä olihan se kaikesta huolimatta sodan tehokkain sotakoneisto.
      Toisaalta entäpä kenraalit jotka suunnittelivat ja mahdollistivat D-Dayn ja näin ollen koko sodan ratkeamisen pitemmällä juoksulla? Aikamoinen saavutus sekin.

      Eikä tietenkään pidä unohtaa oman maamme kenraaleita, joiden ratkaisuista on vieläkin konkreettisena tuloksena maamme itsenäisyys.

      Kuka arvostaa ketäkin ja millä perusteella.

      • Achtung

        Saksan kenraaleilla oli yksi huomattava handicappi: heitä komensi ehdottomalla auktoriteetilla eräs korpraali...


      • korjaus

        D-dayllä ei ollut mitään tekemistä sodan ratkeamisen kanssa. Sodan keston ja sen jälkeisen tilanteen kanssa kylläkin


      • korjaus
        korjaus kirjoitti:

        D-dayllä ei ollut mitään tekemistä sodan ratkeamisen kanssa. Sodan keston ja sen jälkeisen tilanteen kanssa kylläkin

        Paras kenraali löytyy Saksan tai Neuvostoliiton armeijoista, joiden välillä myös sodan ratkaisutaistelut käytiin.


      • Jesto
        korjaus kirjoitti:

        D-dayllä ei ollut mitään tekemistä sodan ratkeamisen kanssa. Sodan keston ja sen jälkeisen tilanteen kanssa kylläkin

        En väittänytkään että oli tekemistä suoraan ratkeamisen kannsa, vaan pitkässä juoksussa....
        Ilman kunnon länsirintamaa Saksa olisi voinut keskittää huomattavat määrät joukkoja itään ja punikit eivät olisikaan enää marssimalla läpi tulleet ja siinä ajassa. Nyt ajautuminen kahden vahvan rintaman sotaan ennusti vääjämättä sodan häviötä, oli vain kyse siitä kuinka nopeasti se tapahtuisi.


    • arska

      oli paras jonka toimien (tai toimimattomuuden) seurauksena ei yksikään ihminen kuollut

    • hjlxdtukfzkyrxdf
    • RAUDANLUJA-

      Paras - Walter Model.
      "....1942 hänet ylennettiin kenraaliksi ja nimitettiin 9. armeijan komentajaksi itärintamalle. Tässä ominaisuudessa hän osallistui vuoden 1943 Kurskin taistelun suunnitteluun ja auttoi saksalaisia säilyttämään asemansa kyseisessä taistelussa kärsityn tappion jälkeen. Sodan jälkipuolella Modelista tuli yksi Adolf Hitlerin luotetuimmista kenraaleista, osin keskiluokkaisen taustansa ja osin puolueuskollisuutensa vuoksi, sillä Hitler ryhtyi epäilemään suurta osaa artistokraattisesta kenraalikunnasta. Itärintaman alkaessa rakoilla Hitler määräsi Modelin useita kertoja komentajanpaikalta toiselle pelastamaan epätoivoisia tilanteita. Tammikuussa 1944 hänet määrättiin pohjoisen armeijaryhmän, maaliskuussa Pohjois-Ukrainan armeijaryhmän ja heinäkuussa keskustan armeijaryhmän komentajaksi. Maaliskuussa hänet myös ylennettiin sotamarsalkaksi.[1]

      Model nimitettiin 17. elokuuta 1944 koko länsirintaman komentajaksi Günther von Klugen tilalle, joka erotettiin, koska häntä epäiltiin osallisuudesta heinäkuun 20. päivän salaliittoon. Model ei kuitenkaan saanut pysäytettyä liittoutuneiden etenemistä Pohjois-Ranskassa, ja syyskuun 1944 alussa Gerd von Rundstedt palasi länsirintaman komentajaksi. Model siirtyi tällöin Hollantiin sijoitetun armeijaryhmä B:n komentajaksi. Hän onnistui torjumaan brittien 1. laskuvarjodivisioonan yrityksen vallata Arnhem ja esti siten liittouneita saamasta sillanpääasemaa Reinin luona. Yhdessä Rundstedtin kanssa hän myös suunnitteli saksalaisten vastahyökkäyksen Ardennien taistelussa, joka käytiin vuodenvaihteessa 1944–1945. Sodan lopussa Modelin perääntyvä armeijaryhmä jäi liittoutuneiden saartamaksi Ruhrin alueelle. Model määräsi lopulta 300 000 miestä käsittäneet joukkonsa hajaantumaan, ja teki sen jälkeen itsemurhan 21. huhtikuuta 1945.[1]"
      -Wikipedia-

      • Ei-ihan-noinkaan

        "Yhdessä Rundstedtin kanssa hän myös suunnitteli saksalaisten vastahyökkäyksen Ardennien taistelussa, joka käytiin vuodenvaihteessa 1944–1945. "

        Hyökkäyksen suunnitteli OKW Hitlerin tarkan ohjeistuksen perusteella.

        Rundstedt ja Model pitivät suunnitelmaa järjettömänä, mutta Model joutui johtamaan sen toteuttamista.


      • MeAgain

        "Rundstedt ja Model pitivät suunnitelmaa järjettömänä, mutta Model joutui johtamaan sen toteuttamista."

        Eipä sinänsä, että Modelin oma ehdotus hyökkäyksestä liittoutuneiden vahvinta rintamaa vastaan yhdysvaltalaisten 12. AR pohjoislohkolla olisi tosin ollut paljoa sen fiksumpi idea ;)


    • demarienvihollno1

      ...Kenraaliluutnantti Arthur E. Percivalin, joka täydellisesti hävisi kyvyttömyydellään japanilaisille. Singapore miehitettiin nopeasti....ja sota olisi ollut npeasti ohi jos hänen kaltaisensa olisivat olleet muuallakin "vallassa"...

    • Parasta-ei-voi

      määrittää faktoin. Se on makuasia.

      Taitavin oli Erich von Manstein, joka hallitsi strategisen suunnittelun, rajun etenemisen, raskaat materiaalitaistelut sekä vetäytymisen vaikeissa oloissa. Vain hän kykeni päättämään vetäytymisen tappion sijasta suurvoittoon.
      Lisäksi oli koko ajan taisteltava tomppelimaista ylipäällikköä vastaan.

    • eiPattonkaan

      Avaus on tyhmä kysymys. Mannerheim tietenkin, paitsi että tarkkaan ottaen hän ei ollut kentsu vaan marsalkka mutta kuitenkin. Hänen taitojaan ei ylitä kukaan, ei edes Patton.

    • historian-faktat

      II maailmansodan maasota oli primitiivistä. Näin ollen yhtään neroa kenraalia ei primitiivisessä sodassa voi olla. Sodat voitetaan mittakaavalla, ei neroudella.

      • sanoitpas.väärin

        ----. Sodat voitetaan mittakaavalla, ei neroudella.---

        Väärin poika, väärin. Saksa pärjäsi neroudella ei määrällä.


      • sjeinydE

        Erich von Manstein, oli suunnittelemassa Ranskan valtausta, Sevastopolin valtaus, Harkovan takaisinvaltaus jonka jälkeen Aatu ylensi hänet marsalkaksi. Strateginen nero, jopa britit sanoivat että hän on pahin vastustajamme, Mansteinin pahin vihollinen oli Aatu itse.


      • MeAgain

        "Väärin poika, väärin. Saksa pärjäsi neroudella ei määrällä."

        Väärin, kyllä Saksa pärjäsi ja hävisi myös määrällisellä ylivoimalla. Paras esimerkki voitosta on varmasti Puolan rusentaminen -39 ja vastaavasti taas tappiosta Saksan länsiarmeijan luhistuminen kesällä -44 määrällisesti pienempien länsiliittoutuneiden armeijoiden läpimurron seurauksena.

        Syystä tai toisesta, tuosta asiasta huomauttaminen vain ei ole yhtä suotavaa kuin esimerkiksi "makaroonien" tappioiden nauraminen. En osaa arvata miksi näin on ;)


      • laskisit.oikein
        MeAgain kirjoitti:

        "Väärin poika, väärin. Saksa pärjäsi neroudella ei määrällä."

        Väärin, kyllä Saksa pärjäsi ja hävisi myös määrällisellä ylivoimalla. Paras esimerkki voitosta on varmasti Puolan rusentaminen -39 ja vastaavasti taas tappiosta Saksan länsiarmeijan luhistuminen kesällä -44 määrällisesti pienempien länsiliittoutuneiden armeijoiden läpimurron seurauksena.

        Syystä tai toisesta, tuosta asiasta huomauttaminen vain ei ole yhtä suotavaa kuin esimerkiksi "makaroonien" tappioiden nauraminen. En osaa arvata miksi näin on ;)

        Nyt sinulla sekoo jo puurot ja vellit pahemman kerran.

        Syyskuussa -39 Saksaa vastassa olivat Puolan, Ranskan ja Britannian armeijat. Laske ihan miten tahansa niin Saksa oli erittäin alivoimainen tuota liittoutumaa vastaan.

        Myös Puna-armeija oli koko sodan ajan kaikissa suhteissaan Wehrmachtia suurempi. Kun siihen ynnätään USAn ja Britannian asevoimat KALUSTOINEEN niin epäsuhta on aivan hirveä.

        Kesällä -44 USAn ja Britannian armeijat eivät olleet Saksan länsirintaman joukkoja pienemmät vaan paljon isommat. Ja jos lasketaan materiaalinen puolikin mukaan, kuten kai pitäisi laskea, niin suhdeluku on mielettömän murskaava lännen eduksi.


      • MeAgain

        "Nyt sinulla sekoo jo puurot ja vellit pahemman kerran."

        Niin ne ovat edellisetkin kehuneet itseään, mutta katsotaan ;)

        "Syyskuussa -39 Saksaa vastassa olivat Puolan, Ranskan ja Britannian armeijat."

        Syyskuussa -39 Saksan apuna Puolaa vastaan olivat Slovakian ja Neuvostoliiton armeijat ;)

        "Laske ihan miten tahansa niin Saksa oli erittäin alivoimainen tuota liittoutumaa vastaan."

        Okei, selvä ;)

        "Myös Puna-armeija oli koko sodan ajan kaikissa suhteissaan Wehrmachtia suurempi."

        Kiva kun kerroit, koska Neuvostoliiton armeijahan taisteli Puolan asevoimia vastaan Saksan tukena syyskuussa -39. Sinä et ihan miettinyt taas tätä läpi asti ;)

        "Kun siihen ynnätään USAn ja Britannian asevoimat KALUSTOINEEN niin epäsuhta on aivan hirveä."

        Miksi hitossa Yhdysvaltain armeija, joka ei määrältä tai kalustoltaan ollut kummoinen syyskuussa -39 muutenkaan, vaikuttaisi tilanteeseen syyskuussa -39?

        "Kesällä -44 USAn ja Britannian armeijat eivät olleet Saksan länsirintaman joukkoja pienemmät vaan paljon isommat."

        Liittoutuneilla oli Normandian sillanpäässä ennen läpimurron aloittamista vajaat 40 divisioonaa hrintamalla/reservissä ja vastapuolella oli Saksan länsiarmeijan noin 70 divisioonaa niinikään rintamalla/reservissä. Tämän mainitseminen on aiheuttanut melkoisen hakaristi-vastalauseiden myrskyn aina kun olen sen koemielessä maininnut ;)

        "Ja jos lasketaan materiaalinen puolikin mukaan, kuten kai pitäisi laskea, niin suhdeluku on mielettömän murskaava lännen eduksi."

        Toivottavasti tämä ei ole huono paikka kertoa, että tanssitin jo yhden kertakäyttönimmarin tämän saman jutun läpi pian kaksi kuukautta takaperin ja hän yritti samoja piruetteja kuin sinä olet tekemässä nyt ;)

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14536727/usan-ja-englannin-maavoimien-aseet

        Kysymys kuuluu vieläkin; miksi Italian asevoimille ei löydy yhtä kiivasta apologeiaa? Onko olemassa jokin mystinen militaristigeeni, joka vaatii automaattisesti kantajaansa esittämään puolustuspuheita supergermaaniselle sotataidolle, Guderianille ja muille sotajumalille?


    • paskanjauhantaa

      ..kaikki kenraalit kusipäitä sotilaiden tapattajia..yksikään ei olisi "suuri" kenraali ilman isoa ruumisläjää ja uskollisia sotilaita...

    • kokaiinikallu

      - maailman parhain kenraali on tietysti Aadolf Olof Emil von Pervitiini.

    • tiukkakentsu

      Patton, sanoi neukuista ja juutalaisista totuuden ja luultavasti sen takia kuoli. Oli sitä mieltä että saksalaisten kanssa olisi ajanut neukut samantien Siperiaan asti. Hänen ruumiillisen ei tehty edes avausta.

    • kannattatietääjotain

      - von Bervitiinin juttuja - sodat ovat juoppojen lystiä. - lue Ohlerin kirja pervitiini , eli "doping i tredje riket"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe